محتوا محتوا

بازگشت به صفحه کامل

مدیرعامل شرکت غله استان یزد خبر داد

خرید تضمینی بیش از هزار تن گندم از کشاورزان یزدی


پایدار مدیرعامل شرکت غله استان یزد از خرید تضمینی بیش از هزار تن گندم از کشاورزان یزدی خبر داد.

حمید پایدار در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ گفت: متاسفانه استان یزد با شرایط آب و هوایی که دارد دومین استان پس از گیلان از نظر کمترین برداشت گندم در کشور است و 95 درصد گندم مورد نیاز استان یزد، از خارج از استان تامین می‌شود و در حالی که مصرف سالانه گندم استان 150 تا 160 هزار تن است اما فقط سه تا چهار هزار تن گندم از کشاورزان استان دریافت می‌شود که امیدواریم امسال این میزان نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

وی با بیان اینکه خرید گندم در استان به دو روش تضمینی و توافقی انجام می‌شود، گفت: خرید تضمینی گندم به نرم مصوب دولتی و به ازای هر کیلوگرم 2500 تومان خریداری می‌شود و درخرید توافقی نیز کارخانجات و مصرف کنندگان آرد به طور مستقیم با کشاروز ارتباط گرفته و براساس دو شرط ثبت در سامانه طراحی شده از سوی شرکت غله و همچنین نرخی بالاتر از خرید تضمینی اقدام به خرید می‌کنند.

پایدار ادامه داد: در سال گذشته جمعا 1500 تن خرید توافقی و 1800 تن خرید تضمینی گندم در استان انجام شده که این رقم 3300 تن بسیار رقم پایینی بود امسال نیز تا این لحظه 300 تن خرید توافقی و 1078 تن خرید تضمینی در استان انجام شده است که البته فعلا نمی‌توان با سال گذشته مقایسه انجام داد.

مدیرعامل شرکت غله استان یزد عنوان کرد: برآوردها نشان می‌دهد که امسال نسبت به سال گذشته خرید توافقی کاهش و خرید تضمینی گندم افزایش داشته باشد و کاهش خرید توافقی گندم در استان نشان می‌دهد که کارخانجات آرد با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و نقدینگی برای خرید ندارند و دولت براساس قانون این خرید تضمینی را انجام می‌دهد.

پایدار ادامه داد: در سال جاری تاکنون 1087 تن گندم در استان به مبلغ دو میلیارد و 726 میلیون تومان خرید تضمینی انجام شده است که از این میزان به دلیل مشکلاتی که در سامانه بهره مندی وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته اطلاعات 789 تن آن به بانک ارسال شده است که باید هر چه زودتر همه اطلاعات خرید تضمینی به بانک ارسال شود تا کشاورزان بتوانند وجه خود را زودتر دریافت کنند.

وی افزود: تا این لحظه بیش از 286 میلیون تومان معادل 115 تن به کشاورزان استان پرداخت شده است و قطعا با ارسال کامل اطلاعات و همچنین برداشت گندم در تیرماه این مبلغ افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت غله استان یزد تصریح کرد: با توجه به اینکه هر گونه خروج گندم از استان ممنوع است و هر گونه جابه جایی نیز باید با هماهنگی شرکت غله انجام گیرد عرضه گندم خارج از شبکه و خروج گندم از چرخه کمتر خواهد بود و خرید تضمینی گندم از سوی دولت افزایش خواهد یافت و مشکل خاصی در این زمینه نداریم.

پایدار گفت: عملیات خرید گندم در استان در 12 مرکز خرید تعریف شده که شامل 8 مرکز خرید تضمینی و 4 مرکز خرید توافقی از کشاورزان است با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد و با پایان یافتن برداشت گندم نیز، عملیات تحویل گندم از کشاورزان تا آخر مهرماه همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/