پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

نویسنده یزدی کتاب دعبل و زلفا:


نویسنده رمان دعبل و زلفا گفت: رمان«دعبل و زلفا» به زیبایی و شیرینی «رویای نیمه‌شب » است و در این رمان خواننده با شرایط سیاسی زمان امام موسی کاظم(ع)، و امام رضا(ع) و شرایط زندگی ائمه(ع) در دوران بنی‌عباس آشنا می‌شود.

به گزارش یزدامروز، مظفر سالاری نویسنده خوش آوازه یزدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، از انتشار کتاب «دعبل و زلفا» توسط انتشارات «به نشر» آستان قدس رضوی به تعداد 2 هزار نسخه در چاپ اول خبر داد.

وی در خصوص تحریر «دعبل و زلفا» گفت: سال‌ها پیش مجموعه داستانی‌هایی در مورد امام رضا(ع) از سوی دارالحدیث چاپ شد که یک داستان با عنوان آستین  درباره دعبل خزاعی شاعر پرآوازه عصر امام موسی کاظم(ع) و امام رضا(ع) نیز در آن به چاپ رسید.

سالاری اظهار کرد: دعبل خزاعی شاعر پرآوازه جهان اسلام است که امام رضا(ع) دو بیت به قصیده ایشان اضافه کردند و این افتخاری است که شامل حال دعبل شد زیرا این شاعر در آن عصر خفقان در مدح پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) شعر می‌سرود.

وی ادامه داد: داستان «آستین» از این قرار بود که دعبل خزاعی قصیده‌ای برای اهل‌بیت می‌سراید و در نزد امام رضا(ع) می‌خواند و بعد از خواندن شعر از امام رضا(ع) لباسشان را که با آن نماز می‌خواندند طلب می‌کند و امام هشتم لباس خود را به دعبل هدیه می‌دهند در راه بازگشت دعبل، مردم قم ماجرای پیراهن را می‌فهمند و پیراهن را از دعبل می‌گیرند که دعبل با خواهش و اسرار یک آستین از پیراهن را از قمی‌ها گرفته و راهی شوش می‌شود.

سالاری گفت: مدتی بعد همسر دعبل بر اثر یک بیماری چشمش دچار مشکل می‌شود که این بیماری به کوری وی منجر می‌شد که در همین حین دعبل یاد آستین پیراهن امام رئوف می‌افتد و پیراهن را به چشم‌های همسرش می‌بندد و وقتی صبح از خواب بیدار می‌شود مشاهده می‌کند چشمان همسرش زلفا خوب شده است.

نویسنده پرآوازه یزدی اذعان کرد: دو سال قبل از دفتر آستان قدس رضوی با بنده تماس گرفتند و گفتند یکی از مسئولین فرهنگی آستان قدس خواهان ملاقات با شما هستند و بنده نیز با سفر به مشهد و صحبت با مسئول فرهنگی آستان قدس و اشاره آن‌ها به داستان کوتاه آستین با عقد قراردادی تصمیم به نوشتن کتاب در خصوص دعبل گرفتم و این نتیجه رسیدم که داستان کوتاه آستین ظرفیت آن را دارد که به یک رمان تبدیل شود.

سالاری ادامه داد: بعد از دو سال در سال جاری رمان « دعبل و زلفا» داستانی زیبا با حدود 350 صفحه در خصوص عشق دعبل به همسرش زلفا شد که نظیر این تجربه را من در مورد رمان «رویای نیمه‌شب» نیز داشتم و بر اساس یک سند یک صفحه‌ای رمان نوشتم.

وی عنوان کرد: دعبل شاعری است که به دلیل صراحت لهجه و شعرهایش در وصف اهل‌بیت(ع) تحت تعقیب بود، وی همیشه در حال سفر بوده و کشورهای زیادی را رفته بود و در اواخر عمرش به شوش دانیال رفته و در سن 90 سالگی در آنجا درگذشت.

سالاری گفت: رمان«دعبل و زلفا» به زیبایی و شیرینی «رویای نیمه‌شب » است و در این رمان خواننده با شرایط سیاسی زمان امام موسی کاظم(ع)، و امام رضا(ع) و شرایط زندگی ائمه در این عصر آشنا می‌شود و رمان خواننده را به دربار بنی‌عباس از جمله هارون و مأمون می‌برد و در عین اینکه روایتی زیبا از عشق دعبل و زلفا است یک داستان سیاسی و تاریخی نیز است.

این نویسنده خاطرنشان کرد: رمان «رویای نیمه‌شب» مورد تمجید رهبر معظم انقلاب قرار گرفت و طی دو سال به چاپ 70 رسید.

انتهای پیام/ز.ک


آخرین اخبار آخرین اخبار