محتوا محتوا

بازگشت به صفحه کامل

مدیرکل محیط زیست یزد اعلام کرد

طوفان عامل اصلی آلودگی هوای استان یزد


پورملائی تعداد روزهای آلوده در 9 ماهه نخست امسال در شهر یزد را 21 روز اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد 18روز ناسالم برای گروه های حساس،2 روز ناسالم برای همه افراد و یک روز بسیار ناسالم بوده که علت این آلودگی ها نیز طوفان های 6 ماهه نخست سال بوده است.

به گزارش یزدامروز، نیره پورملائی در حاشیه نشست مجمع نمایندگان استان با بیان اینکه منابع نشر آلودگی به دو گونه طبیعی و مصنوعی هستند، اظهار داشت: اراضی ملی و طبیعی فاقد پوشش یا دارای پوشش ضعیف از منابع طبیعی و منابع متحرک  نظیرانواع وسایل نقیله موتوری، انواع صنایع مثل فولاد، کاشی، کوره های آجرپزی معادن،معادن شن و ماسه و ... از منابع مصنوعی به حساب می آیند.

مدیرکل محیط زیست استان یزد ادامه داد: نحوه رصد سنجش کیفی هوا توسط سامانه پایش کیفی هوا کشور صورت می گیرد و تنها مرجع رسمی اعلام آلودگی هوا در کشور این مرجع است و آنچه برخی رسانه ها در خصوص وضعیت آلودگی هوا مطرح می کنند ممکن است مستند نباشد و تنها مردم را نگران کند.

پورملائی با اشاره به اینکه برای سنجش وضعیت کیفی هوا 6 ایستگاه فعال سنجش ذرات و گازها  را انجام می‌دهند، عنوان کرد: این سنجش توسط  نمایشگر های در شهرهای اردکان، میبد، بافق و یزد در معرض دید عموم مردم قرار دارد.

وی افزود: داده ها دراین ایستگاه به صورت ساعتی اندازه گیری و بر اساس شاخصه های بین المللی و کشوری در هر ساعت و در هر  24 ساعت یکبار به سامانه پایش کشوری منتقل می شود البته این ایستگاه ها به سامانه های جهانی نیز متصل هستند که سرور آن ها در سازمان محیط زیست کشور بوده  و ادارات استان  هیچ گونه دخل و تصرفی در آن ندارند.

مدیرکل محیط زیست یزد مرجع اعلام رسمی شاخص کیفی هوا را کارگروه اضطرار الودگی هوا در استان دانست و ابراز داشت: ریاست این کارگروه برعهده استاندار بو ده که در غیاب ایشان معاون عمرانی استاندار و در صورت نبود ایشان نیز دبیر کارگروه یعنی رئیس محیط زیست می تواند در این زمینه اعلام شاخص آلودگی داشته باشد و این اقدام از سوی هر مرجع دیگری غیر قانونی است.

پورملائی در بخش دیگری از سخنانش تعداد روزهای آلوده در 9 ماهه نخست امسال در شهر یزد را 21 روز اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد 18روز ناسالم برای گروه های حساس،2 روز ناسالم برای همه افراد و یک روز بسیار ناسالم بوده که علت این آلودگی ها نیز طوفان های 6 ماهه نخست سال بوده است.

وی شاخص آلودگی در استان یزد را ذرات و گازها برشمرد و گفت: بیشترین علت آلودگی در استان یزد متعلق به ذرات است.

این مقام مسئول در خصوص وضعیت آلایندگی در شهرهای اردکان و میبد هم اظهار داشت: در 9 ماهه نخست سال جاری  تعداد روزهای آلوده در اردکان 15 روز که برای افراد حساس 14 روز و یک روز نیز برای همه افراد وضعیت ناسالم بوده و در شهر میبد26 روز ناسالم  که برای گروه های حساس 24 روزو  برای همه افراد یک روز و یک رو زنیز بسیار ناسالم بوده و منشا این آلودگی ها نیز طوفان های 6ماهه ابتدای سال بوده است.

مدیرکل محیط زیست استان یزد وضعبت کیفی هوا در آذرماه را 4 روز ناسالم برای افراد حساس عنوان کرد و اظهار داشت: وضعیت کیفی هوای اردکان درآذرماه منایب بوده و در میبد 4 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس وجود داشته است.

پورملائی تصریح کرد: در هفته گذشته نیز شاخص کیفی هوا در شهرهای بافق،اردکان و یزد قابل قبول بوده و تنها در شهر میبد دو روز آلودگی برای گروه های حساس وجود داشت که منجر به تعطیلی یک روزه مهدکودک ها،مراکز پیش دبستانی و دبستان ها شد.

وی از وجود 62 واحد فعال کاشی و سرامیک و همچنین 23 واحد فولادی در محور یزد- اردکان خبر داد و اظهار داشت: در سال گذشته 2 هزار و 801 پایش صنایع استان صورت گرفته که 95 واحد آلاینده تشخیص داده شده و در 9 ماهه سال جاری نیز 3 هزار و 795 پایش صورت گرفته که 146 واحد آلاینده شناسایی شده اند.

مدیرکل محیط زیست استان در پایان حفاظت از محیط زیست را وظیفه همه دستگاه های استان برشمرد و اظهار داشت: امیدواریم همه دستگاه ها در این زمینه وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

انتهای پیام/