محتوا محتوا

بازگشت به صفحه کامل

امام جمعه شاهدیه

قانون در هیچ کجا برای فرد یا گروهی استثنا قائل نشده است/ملاک ارزش هاست نه افراد


امام جمعه شاهدیه یزددرخصوص اظهارات مهدی هاشمی دریاره استنکاف از پرداخت جریمه نقدی و رد مال گفت: قانون در هیچ کجا برای فرد یا گروهی استثنا قائل نشده و همگان در برابر قانون یکسان هستند

امام جمعه شاهدیه یزد در مصاحبه با یزدامروز ؛ در خصوص اظهارات مهدی هاشمی دریاره استنکاف از پرداخت جریمه نقدی و رد مال گفت: قانون در هیچ کجا برای فرد یا گروهی استثنا قائل نشده و همگان در برابر قانون یکسان هستند

حجت الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی ادامه داد: اینکه کسانی بخواهند به واسطه وجهه خانوادگی خود و انتساب به بزرگان نظام، خود را نسبت به مردم تافته جدا بافته به حساب آورند تفکری اشتباه بوده و آنان ازهرجهت مانند مردم عادی هستند.

حجت الاسلام بشکانی با اشاره به سخنی از شهید بهشتی  که می گوید اشکال ما این است که به جای اینکه ارزش ها اصل باشند انسان ها اصل می شوند و این بزرگترین خطربرای انقلاب است اضافه کرد : این شهید بزرگوار این سخنان را در اوایل انقلاب مطرح می کند که نشان از اهمیت این موضوع دارد.

وی افزود: البته این مسئله در صدر اسلام هم مشاهده می شد که افرادی وابسته به رسول الله  مانند همسران ایشان قداست پیدا می کردند و رفتار و کردار آنان ملاک عمل واقع می شد در حالی که تنها قدیسه وابسته به رسول الله آن هم نه به سبب خویشاوندی با پیامبر بلکه به علت تقوی و خدا باوری ، حضرت علی(ع)،حضرت زهرا(س) و ائمه هدی بودند ونکته مهم اینکه این یزرگواران  از طرف خدا برگزیده شده اند.

بشکانی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: قداست افراد قابل احترام است اما این بدین معنی نیست که به آن ها اجازه داده شود  بنا بر وابستگی به یک مسئول مملکتی هر کاری دلش می خواهد انجام دهد و این اندیشه باید در افکار عمومی جامعه رخت بربندد.

وی اضافه کرد: شاید آقای مهدی هاشمی بخواهد از موقعیت خود سو استفاده کند اما این مسئولین قضایی و حقوقی کشورهستند که  نباید اجازه چنین حرکت هایی را بدهند و قطعاًنخواهند داد چرا که کوتاه آمدن در برابر یک آقا زاده می تواند فتح البابی برای تخطی و قانون شکنی دیگر افراد جامعه شده و کشور را دچار معضلات فراوان نماید.

خطیب جمعه شاهدیه قوه قضاییه را دستگاهی مستقل و مقتدر خواند و ابراز داشت: قوه قضاییه تاکنون نشان داده که در اجرای قانون همه افراد را به  یک چشم نگاه کرده و هرکس در هر موقعیت و امتیازی متخلف شناخته شده  با او برخورد کرده است و در این قضیه نیز قطعا این مرجع حقوقی اقدامات قانونی را انجام خواهد داد چرا که اگر مرجع قضایی در این گونه موارد از تخلف چشم پوشی و کوتاه بیاید مسیر قانون شکنی هموار می شود.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که  آیا این قبل اقدامات ازسوی برخی آقازاده ها موجب ترویج فرهنگ قانون گریزی نمی شود؟ گفت : در این مسئله شکی نیست ، در زمان رسول خدا(ص) زنی از اشراف، خلافی مرتکب شد که پیغمبر قصد کرد بر او حد جاری کند اما در این میان چند تن از بزرگان پادرمیانی کرده تا ایشان از این اقدام چشم پوشی کند اما پیغمبر مخالفت کرده و فرمودند هیچ قومی ذلیل نشده مگر اینکه  قانون را در برابر ضعفا اجرا کرده و در مواجه با اشراف و بزرگان کرنش کند.