پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

امام جمعه شاهدیه اعلام کرد


امام جمعه شاهدیه گفت: مردم مناطق شاهدیه و زارچ از مسائل تصفیه خانه به تنگ آمده اند و نارضایتی شدید در آنها ایجاد شده و اگر مشکلی ایجاد شود، ما حامی مردم هستیم.

به گزارش یزدامروز، حجت الاسلام محمود دهقان نیری، بعدازظهر شنبه در نشست بررسی رفع معضل پشه و تصفیه خانه فاضلاب که در شورای اسلامی شهر شاهدیه برگزار شد، اظهار داشت: هر سال مشکل پشه و بوی نامطبوع حاصل از تصفیه خانه فاضلاب یزد در شاهدیه وجود دارد و متأسفانه پشه‌هایی که عامل انتقال میکروب هستند، به شدت باعث نارضایتی مردم شده‌اند همچنین بوی تعفن آن نیز برای مردم رنج آور است.

وی افزود: سال گذشته مردم بسیاری از مناطق شاهدیه به دلیل بوی تعفن تصفیه خانه فاضلاب کولرهای خود را در تابستان خاموش می‌کردند اما مردم تا چه زمانی می‌توانند تحمل کنند، ما اکنون مردم را آرام کرده‌ایم وگرنه عده‌ای قصد داشتن لودر آورده و درب تصفیه خانه فاضلاب را ببندند که با صحبت‌های صورت گرفته فعلاً از ایجاد تنش جلوگیری شده اما اگر مشکلی پیش آمد، بنده نیز طرف مردم را می‌گیرم زیرا حق با مردم است و مردم به تنگ آمده‌اند.

دهقان نیری ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای آب را منتقل نمی‌کند و اگر زمینه استفاده از پساب وجود ندارد، بیخود این تصفیه خانه را راه اندازی کردند و اگر نمی‌توانند انتقال دهند اصلاً چه نیازی به تصفیه خانه و راه اندازی شبکه جمع آوری فاضلاب بود.

امام جمعه شاهدیه تصریح کرد: آب‌های رها شده حاصل از فاضلاب حتی باعث ایجاد دریاچه‌ای در کویر شده که مرغ‌های هوایی را هم فریب داده و آنها با هزاران آفت و بیماری در کل کشور طی طریق می‌کنند.

وی با اشاره به مشکلاتی که برکه‌های پساب فاضلاب یزد در منطقه شاهدیه و زارچ ایجاد کرده است، افزود: درخواست داریم هر چه زودتر برای رفع این معضل تصمیمات اجرایی اتخاذ شود.

نمی‌توانیم برای بساب رها شده فاضلاب یزد کاری انجام دهیم

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد در این نشست گفت: معضل استفاده از پساب فقط برای یزد نیست و در کل کشور وجود دارد که البته برخی استان‌ها با استفاده از رودها یا مسیرهایی که داشته‌اند، این پساب را رها کرده‌اند اما در یزد این امکان وجود نداشت و آب در برکه‌ای تجمیع شده است.

محمدمهدی جوادیان زاده افزود: زیبنده نیست در استان یزد که با کمبود آب مواجه هستیم، بیشترین تبخیر را در کشور داشته باشیم و پساب در دشت و کویر سوزان رها شده و همه آن تبخیر شود و این معضل ۱۰ سال است که به وجود آمده است.

وی ادامه داد: در دو سال گذشته رفع این معضل از اولویت‌های ما بوده هر چند در سال ۹۳ و هنگامی که کل آب پساب ۲۴۰ لیتر بوده، ۲۴۸ لیتر آن فروخته شده و این حتی مقداری بیشتر از آب استحصالی و تعهدی است که برای طرف مقابل به وجود آمده است.

مدیعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد بیان کرد: به سرب و روی مهدی آباد به عنوان خریدار پساب تصفیه خانه فاضلاب یزد که ۱۲۰ کیلومتر خط انتقال دارد، ضرب الاجلی داده شد تا این طرح را که کاملاً تعطیل بود تا پایان سال ۹۷ اجرایی کند و با توجه به اینکه افرایش نرخ دلار و قیمت چهار برابری لوازم لوله را داشتیم، این طرح متوقف شد و علیرغم فشاری که ما برای تعیین تکلیف آب تخصیصی داشتیم، شورای اقتصاد مقاومتی استان مصوب کرد که یکسال دیگر یعنی تا پایان سال ۹۸ به آنها فرصت داده شود.

جوادیان زاده اظهار داشت: ما نه می‌توانیم این پساب را به جای دیگر واگذار کنیم و نه آنها برای استفاده از این پساب کاری انجام می‌دهند و اخیراً مقرر شد طرح بازچرخانی آب به منطقه چرخاب اجرا شود که طرح آن تهیه شده و به دلیل بررسی‌های زیست محیطی در انتظار موافقت مرکز هستیم.

وی اضافه کرد: به دلیل قرار دادی که بسته شده و به اصطلاح حقوق مکتسبه که به سرب و روی مهدی آباد و مؤسسه کوثر داده شده و استعلامی که از صنعت و معدن یزد صورت گرفت، این فرصت انتقال آب الی الابد است یعنی اینکه ما هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و در این در حالی است که همه آب پساب در دشت رها می‌شود.

انتهای ‍بیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار