محتوا محتوا

بازگشت به صفحه کامل

رتبه هفتم ریاضی فیریک در کنکور سراسری مطرح کرد

نامهربانی برخی معلمان نسبت به رشته ریاضی فیزیک/ متاسفانه برخی مسئولان بر اساس سلایق فردی تصمیم می گیرند


رتبه هفتم ریاضی فیریک در کنکور سراسری گفت: متاسفانه مسئولان استان با توجه به سلایق فردی خود تصمیم گیری کرده و آن را به اجرا می گذارنداین در حالی است که اگر نظرکارشناسان و متخصصان امر، در این تصمیم گیری ها استفاده می شد کارها درست تر و اصولی تر انجام می گرفت.

یزد امـــروز؛ محمد سعید مسیحا رتبه هفتم ریاضی فیزیک درکنکور سراسری امسال،در 22اردیبهشت ماه 1376 درمحله مسکن یزدبه دنیا آمدسه سال اول  مقطع ابتدائی را در یزد گذراند و سپس به دلیل شغل پدر راهی بندرعباس شد و پس از گذراندن دوران راهنمایی مجدداً به یزد بازگشته و دوران دبیرستان را درمدرسه نمونه جابرابن حیان  به پایان رسانید.پدر محمد سعید از پزشکان متعهد استان و مادرش خانه داربوده و تنها یک خواهر دارد.

گفتگوی  متفاوت یزدرسا با این نخبه میبدی الاصل را بخوانید؛

لطفاً  به عنوان اولین سوال بفرمائید از چه زمانی برای کنکورشروع به درس خواندن کردید؟

مطالعه دروس را از خردادماه سال گذشته  با متوسط 5ساعت در روز شروع  کردم و تا چند روز مانده به کنکورتا روزی 9ساعت ادامه دادم .

چرا رشته ریاضی فیزیک را برای تحصیل انتخاب کردید؟

به دلیل شدت علاقه ای که به این رشته داشتم .جالب اینکه پدر اصرار داشتند تجربی بخوانم و حتی  برخی از معلمانم نیزعقیده داشتند در رشته تجربی می توانم موفقتر باشم اما از آنجایی که هر انسانی باید به وسیله شناخت خود از استعدادهای درونی در مسیر موفقیت گام بردارد و با توجه به اینکه من از ابتدا هدف خود را برپایه تحصیل در این رشته بنا گذاشته بودم آن را انتخاب کردم.

گفتید هرکس باید استعدادهای خود را بشناسد به نظرشما چگونه این شناخت حاصل می شود؟

انسان ها دارای ابعاد وجودی متعددی هستند که برخی از آن ها برجسته تر می باشد و هر چه انتخاب شخص به این ابعاد نزدیک تر باشد شناخت دقیق تر خواهد بود.

چه عواملی در موفقیت شما نقش داشته است؟

اول توکل بخدا،سپس زحمات پدر و مادرم و در نهایت تلاش و پشتکار خودم البته ذکر این جمله ضروری است که توکل به تلاش جلوه می دهد و اگر انسان به نقش توکل پی ببرد و آن را لمس کند به نتایجی  می رسد که قابل تصور نیست.

چه کسی به شما خبر کسب رتبه  هفتم ریاضی را داد و واکنش شما در آن لحظه چه بود؟

من در آن زمان مشهد بودم و از طریق یکی از دوستان که خود سال گذشته رتبه 20کشوری را کسب کرده بود خبردار شدم  واقعیت قضیه من در ابتدا باور نکردم اما پس از اینکه اطمینان حاصل کردم خوشحال شدم اما نه بخاطر خودم بلکه به دلیل کسب رتبه  تک رقمی ریاضی که پس از سال ها نصیب استان یزد شده خوشحال شدم .سپس محضر امام رضا (ع) رسیدم و از آقا تشکر کردم.

در طول دوران مطالعه برای کنکور هبچ گاه خسته نشدید؟

چرا. معمولا پرداختن مداوم به یک کار انسان را ملول و افسرده می کند و قطعا تکرار هر روزه فعالیتم بعضی اوقات مرا خسته می کرد اما با صحبت های پدرم و توصیه ایشان به این نکته که هر زمان از مطالعه خسته شدم استراحت و تفریح کنم به شرایطی عادی بازمی گشتم.

چه کسی برای شما برنامه ریزی کرد؟

خودم، زیرا هرکس باید با توجه به روحیات، استعداد و اهدافش برنامه ریزی داشته باشد ویک انتقادهم به برخی از مشاوران دارم چرا که در پاره ای از مواقع  به جای تسکین دانش آموزنقاط ضعف وی را برجسته کرده و اور ا می شکنند.

چه توصیه ای به دانش آموزانی که امسال نتوانستند در کنکور قبول شوند دارید؟

ابتدا باید دلیل عدم قبولی را بررسی کرد اگر تلاشی صورت نداده اند که هیج ، اما اگر تلاش کرده اند وقبول نشده یا بدان چه مد نظرشان بوده نرسیده اند، باید گفت که همبشه تلاش منجر به موفقیت نمی شود چرا که بعضی اوقات تلاش در مسیر اشتباه قرار دارد و قطعا این گونه  تلاش ها به جایی نمی رسد. پس باید با تقوبت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف برای آینده تلاش کرده تا به موفقیت دست یابند.

رشته و دانشگاه مورد علاقه؟

دانشگاه صنعت شریف اما درخصوص رشته از آن جا که معتقدم انتخاب سرسری رشته می تواند زحمات انسان را بر باد دهد  بین برق، فبزیک و کامپیوتر در حال تحقیق و بررسی هستم .

خبلی ها معتقدند قبولی در کنکور پایان کارنیست نظر شما در این خصوص چیست؟

دقیقاً همین گونه است چرا که شما با قبولی در کنکور تنها قدم اول را برداشتی و برای آنکه بتوان در جامعه فردی مفید بود و به موفقیت اصلی یعنی خدمت به کشور و مردم دست یافت، باید سخت تلاش کرد.

موفقیت از نظر شما چه رنگی است؟

بی رنگ مثل خدا، اگر بی رنگ باشی می توانی زیباترین رنگ ها را به سوی خود جذب کنی.

هدف شما در آینده چیست؟ 

هدفم این است که با تمام توان بیاموزم و آموخته هایم را در راه خدمت به ملت و کشورم به کار بندم.

اگر در یک جمله بخواهید از پدر و مادرتان تشکر کنید چه می گوئید؟

من نمی توانم آن جور که شایسته است از آنان تشکر کنم فقط همین را به ایشان می گویم که اگر حمایت ها و دعای خیر شما نبود من هرگز موفق نمی شدم .

انتظار رتبه 7 ریاضی فیزیک، از مسئولان استان چیست؟

من خودم هیچ انتظاری ندارم اما مسئولین موظف به حمایت و رسیدگی به دانش آموزان و به ویژه افراد نخبه هستند. متاسفانه مسئولان استان با توجه به سلایق فردی خود تصمیم گیری کرده و آن را به اجرا می گذارند این در حالی است که اگر نظرکارشناسان و متخصصان امر، در این تصمیم گیری ها استفاده می شد کارها درست تر و اصولی تر انجام می گرفت.

سخن آخر؛

 برخی معلمان و مدیران نسبت به رشته ریاضی فیزیک نامهربان هستند و به آن بها نداده از آنان می خواهم نگاه خود را به این رشته تغییر دهند. سپس از دانش آموزان می خواهم توانایی های خود را بشناسند و مسلماً زمانی که به این مهم دست یافتند شور و اشتیاق آن ها برای قدم برداشتن در مسیر موفقیت بیشتر شده و در نهایت طعم آن را خواهند چشید.مطلب سوم اینکه موفقیت را محدود و محصور به یک موضوع ندانند و در زمینه هایی که دارای توانایی هستند تلاش کنند.در پایان نیز این موفقیت را به پدر و مادرم و دانش آمورانی  که به دلایل مختلف اهم از جسمی،روحی و فراهم نبودن شزایط تحصیلی فرصت شرکت در کنکور را پیدا نکردند تقدیم می کنم.

نکته قابل توجه اینکه به نظر می رسد در سال جاری مسئولان استان در خواب سیاست زدگی فرورفته اند چرا که از حداقل روش تقدیریعنی نصب بنرهای این نخبگان افتخار آفرین درسطح شهر و یا حداقل درب منازل این افراد، غفلت کرده وچنین رفتارهایی قطعاً در آینده سبب دلسردی دانش آموزان یزدی خواهد شد.

سوالی که به وجود می آید این است که آیا براستی کسب رتبه تک رقمی رشته ریاضی فیزیک پس از سالیان دراز توسط این جوان نخبه و رتبه های غرور آفرین توسط نخبگان دیگر استان، درعمل جای تقدیر و تشکر ندارد؟