محتوا محتوا

بی توجهی بیمه های تجاری به قانون؛


بر اساس ماده ۹۲ قانون برنامه چهارم توسعه بیمه‌های تجاری موظف شدند، ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و مازاد را برای درمان مصدومان ترافیکی به‌حساب وزارت بهداشت واریز کنند و وزارت بهداشت هم موظف شد تا مصدومان حوادث و سوانح ترافیکی را بر اساس تعرفه‌های مصوب در مراکز دولتی به‌صورت رایگان درمان کند.

به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ بر اساس ماده ۹۲ قانون برنامه چهارم توسعه بیمه‌های تجاری موظف شدند، ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث، سرنشین و مازاد را برای درمان مصدومان ترافیکی به‌حساب وزارت بهداشت واریز کنند و وزارت بهداشت هم موظف شد تا مصدومان حوادث و سوانح ترافیکی را بر اساس تعرفه‌های مصوب در مراکز دولتی به‌صورت رایگان درمان کند اما از سال 95 تاکنون این بیمه‌ها بااینکه پول بیمه خودروها را  از مردم گرفته‌اند، حق وزارت بهداشت را پرداخت نکرده‌اند.

بر همین اساس به سراغ مسئولان ذی‌ربط رفته تا صحت‌وسقم ماجرا را از زبان آنان جویا شویم؛

محمدرضا وفایی نسب معاون منابع و پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در خصوص عدم اجرای قانون واریز 10 درصد از سهم بیمه‌های شخص ثالث به‌حساب وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی سازمان‌های بیمه‌گر گفت:  حدود 5 سال قبل مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بیماران تصادفی در بیمارستان‌ها به‌صورت رایگان پذیرش شوند و برای جبران این هزینه مقرر شد بیمه‌های تجاری 10 درصد از حق بیمه دریافتی شخص ثالث را به‌حساب وزارتخانه واریز کنند.

طلب 15 میلیاردتومانی علوم پزشکی یزد از بیمه های تجاری

وفایی نسب تصریح کرد: اما متأسفانه این بیمه‌ها از پرداخت حق قانونی دستگاه بهداشت و درمان در این چند سال طفره رفته و حال این مبلغ به عدد 800 میلیاردتومان رسیده که 15 میلیاردتومان از آن سهم دانشگاه علوم پزشکی یزد است.

وی خاطرنشان کرد: هرچند این عدد در مقایسه با طلب وزارت بهداشت از سازمان‌های بیمه‌گر در خصوص طرح سلامت عدد ناچیزی به نظر می‌رسد اما پرداخت همین پول می‌تواند به خرید تجهیزات پزشکی و ارائه خدمات بهتر به بیماران تصادفی کمک کند و گرفتاری‌های مالی بیمارستان‌ها در این زمینه را مرتفع سازد.

بنا به گفته وفایی نسب بدهی سازمان‌های بیمه‌گر تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، کمیته امداد و نیروهای مسلح به وزارت بهداشت و درمان از بابت اجرای طرح تحول سلامت مبلغی در حدود 16 هزار میلیاردتومان است.

پیگیری مطالبات وزارت بهداشت پس از بازگشت لایحه بودجه از شورای نگهبان

سید ابوالفضل موسوی کوچه بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص پیگیری مطالبات وزات بهداشت از بیمه های تجاری توسط نمایندگان گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر بودجه سال 97 به شورای نگهبان ارجاع داده‌شده و مشخص نسیت که چه مصوباتی به تائید برسد باید تا زمان بازگشت لایحه بودجه از شورای نگهبان صبر کرده و سپس دراین‌باره اظهارنظر کرد.

انتقاد رئیس اداره بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت از بیمه های تجاری

گفتنی است رئیس اداره بودجه معاونت درمان وزارت بهداشت برای چندمین مرتبه نسبت به عملکرد بیمه‌های تجاری مبنی بر عدم واریز سهم ۱۰ درصدی وزارت بهداشت در درمان مصدومان ترافیکی انتقاد کرد.

رضا رضایی، ضمن انتقاد از بیمه‌های تجاری به دلیل عدم پرداخت سهم وزارت بهداشت در درمان مصدومان ترافیکی، گفته بود قبل از  سال ۱۳۸۴ بیمه‌های پایه و تجاری از محل صندوق خسارت‌های بدنی موظف بودند که اعتبارات مربوط به درمان مصدومان ترافیکی را تقبل کنند که در آن زمان قوانین بیمه بسیار دست‌وپا گیر بود و حتی مردم از رساندن مصدومان ترافیکی به بیمارستان هم ابا داشتند؛ چراکه مشخص نبود پول درمان این مصدومان را چه کسی باید پرداخت کند. به‌هرحال به این نتیجه رسیدند که یک منبع و اعتبار پایدار را به این حوزه اختصاص دهند و بر همین اساس ماده ۹۲ قانون برنامه چهارم توسعه تصویب شد.
 

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار