محتوا محتوا

محقق تاریخ انقلاب در یزد پاسخ داد


پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی گفت: یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که شهید صدوقی فردی را برای مذاکره با شهربانی فرستاده بود تا شهربانی سلاح در اختیار مردم قرار دهد.

به گزارش یزدامروز؛ محقق تاریخ انقلاب اسلامی در یزد با اشاره به رخدادهای دوران انقلاب در یزد، گفت: اینکه چرا انقلاب در یزد زودتر به پیروزی رسید، باید آن  را در نوع مدیریت و رهبری آیت‌الله صدوقی آن را جست و جو کرد.

محمدجواد بهبودزاده اظهار داشت: آیت‌الله صدوقی در مدیریتش دارای نوعی دوراندیشی بود و برخوردش به گونه‌ای بود که تمام رده‌های سازمانی رژیم پهلوی از ایشان حساب می‌بردند.

وی اضافه کرد: به طوری که اسناد و مدارکی که وجود دارد نشان می‌دهد که از همان اول و بویژه دهم فروردین که انقلاب یزد وارد مرحله جدیدی شد؛ مسئولین استانداری، شهربانی، ژاندارمری و حتی ساواک در قبال رفتارها و رویکرد آیت‌الله صدوقی منفعل هستند و بیشتر در پی این هستند تا مسئله را حل و فصل کنند.

این فعال انقلابی در یزد خاطرنشان کرد: مسئله دیگر این است که استانداری که در اواخر رژیم پهلوی به استان یزد آمده بود برخلاف استاندار قبلی رویکرد مماشات گونه داشت.

بهبودزاده افزود: سئوالی که ممکن است برای جوانان پیش بیایید این است که چطور با وجود شخصیتی چون شهید صدوقی، اتفاقاتی چون شهادت شهید زنبق و ماجرای شهدای بانک صادرات در یزد رخ می دهد؟ پاسخ این است که در زمانی که چنین رخدادهایی در یزد اتفاق افتاد، شهید صدوقی در یزد نبود که اگر بود شاهد چنین مسائلی نمی‌بودیم.

وی اظهار داشت: سئوال دیگر این است که چرا انقلاب در یزد زودتر از سایر نقاط کشور به پیروزی رسید و عملا قبل از 22 بهمن شهر به دست انقلابیون افتاده است؟ این رخداد بخاطر این بود که اولا شخصیتی مانند شهید صدوقی مندیریت انقلاب را در یزد به عهده داشت، ثانیا مردم از ایشان تبعیت محض داشتند و واقعا گوش به فرمان ایشان بودند و دیگر اینکه خرم‌زاده که آن زمان مسئول ساواک در یزد بود از یزد رفته بود و اسناد ساواک نیز به شهربانی منتقل شده بود.

این پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی همچنین گفت: یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که شهید صدوقی فردی را برای مذاکره با شهربانی فرستاده بود تا شهربانی سلاح در اختیار مردم قرار دهد. رئیس وقت شهربانی که دلش با شهید صدوقی بود موافق این کار بود و در نهایت هم سلاح در اختیار مردم قرار داد و این در حالی است که فرمانداری مخالف این مسئله بود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار