پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حرف یزدی ها بعد از آمار و ادعاهای متناقض دولت؛

«بی عدالتی»علت بیکاری و «بانک ها» ریشه بی عدالتی/«اقتصاد مقاومتی» را نباید از کارخانه‌ای آغاز کرد که آبسردکنش هم خارجی است!


هنوز خبر خوشحال کننده و دهان پر کن رییس جمهور در حال گردش بود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رشته های روحانی را پنبه کرد و در گزارش جدید خود، روند تحولات شاخص‌های منتخب اقتصادی کشور در سه‌ماهه چهارم 1393 را منتشر کرد.

به گزارش یزدامـــــــروز، روحانی در پی سفر خود به نیویورک در دیدار با ایرانیان مقیم آمریکا خبری داد که صحت و سقم آن را جوانان بیکار کشور خیلی راحت تر درک می کنند، «ایجاد ۷۰۰ هزار شغل توسط دولت تدبیر در سال گذشته!»؛ روحانی همچنین در این جلسه گفت: ایران به 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد تا به رشد اقتصادی 8 درصد در سال برسد و بیکاری در میان جوانان را کاهش دهد.

هنوز خبر خوشحال کننده و دهان پر کن رییس جمهور در حال گردش بود که وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رشته های روحانی را پنبه کرد و در گزارش جدید خود، روند تحولات شاخص‌های منتخب اقتصادی کشور در سه‌ماهه چهارم 1393 را منتشر کرد و از افزایش یک‌درصدی نرخ بیکاری و رشد مقرری بگیران بیکاری، کاهش صادرات و افت تولید بیشتر کالاهای صنعتی و معدنی خبر داد!

اما از آمار تاسف بار و صحبت های ضد و نقیض دولت مردان گذشته، وضعیت معضل بیکاری را باید از خود مردم پرسید که در پی همین موضوع خبرنگار یزد رسا به میان مردم رفته و از خود آن ها سوال کرده است.

با سیاست های دولت هنوزبیکاری تغییر نکرده است

*یکی از بازنشستگان یزدی در پاسخ به این سوال که آیا در خانواده شما فرد بیکار است؟ گفت: بله پسرم در حال حاضر بیکار است و به همین خاطر هنوز راضی به ازدواج شده است.

وی افزود: به نظر من یکی از علت های بیکاری در کشور توقع زیاد و کمبود حقوق کارگر است که کفاف مخارج آن ها را هم نمی دهد. با سیاست های دولت هنوزبیکاری هیچگونه تغییری نکرده است و برجام وتوافق هم تاثیری در قدرت خرید ما نداشته است.

 

عدم تناسب فعالیت با دستمزد فرد را به بیکاری رغبت پیدا می کند

* رجبی از جوانان یزدی نیز گفت: به نظر من عدم تناسب فعالیت با مبالغ و دستمزد دریافتی بیکاری را تشدید می کند چرا که معمولا مردم بیکاری را بر کار ترجیح می دهند و اینکه نمی توانند نسبت به زحمتی که می کشند مبالغ دریافت کنند نگران کننده است.
وی با بیان اینکه قدرت خرید من پس از برجام تفاوتی کرده است تصریح کرد: من قطعا بین کالای خارجی و ایرانی اگر کالای ایرانی را که همراه با کیفیت باشد انتخاب می کنم اما کلای بی کیفیت را هرگز انتخاب نمی کنم چراکه مضر هم است به ویژه برای خانواده ها، چه ایرانی باشد و چه خارجی.

این جوان یزدی در خصوص اقتصاد مقاومتی افزود: تحلیل من این است که هر چه وابستگی به واردات کمتر باشد می شود اقتصاد مقاومتی را که در واقع مدینه فاضله داخلی است می توان رشد دارد و تحقق بخشید.

 

با حرف های روحانی، منتظر کاهش قیمت بعد از برجام هستیم

* کوشش یکی دیگر از بازنشستگان یزدی که در پارک در حال ورزش کردن بود گفت: علت بیکاری جوانان توقعات زیاد و گرانی هایی است که در جامعه شاهد آن هستیم است.

وی ادامه داد: متاسفانه علیرغم حرف های رییس جمهور و دولت در خصوص شرایط کشور بعد از توافق، هیچ تغییری در قیمت ها حاصل نشده در حالی که مردم منتظرند بعد از توافق قیمت ها کاهش یابد که البته اگر تحقق یابد خوب است.
من معتقدم اگر کالای ایرانی همراه با کیفیت باشد خیلی بهتر از کالای نامرغوب چینی است اما در غیر این صورت فایده ای ندارد.

 

بی عدالتی علت اصلی بیکاری؛ بانک ها ریشه بی عدالتی/اقتصاد مقاومتی از کارخانه ای شروع می شود که آبسردکنش هم خارجی است!

* کرمی یکی از جوانان تحصل کرده در رشته مهندسی صنایع یزد گفت: هرچند خودم مشغول کار آزاد هستم اما در خانواده ما افراد بیکار زیاد هستند که معتقدم ریشه اصلی بیکاری در بی ثباتی اقتصادی و بی عدالتی اقتصادی است.
وی بیان کرد: قوانین پیچیده و ضوابط اداره کار، صنایع و معادن، بیمه و اداراتی هرکدام سنگی جلوی پای تولید کننده می اندازند و این بی عدالتی ها باعث می شود که مملکت ما هیچ وقت به جایی نرسد و باز معتقدم که منشا همه این معضل ها از بانک ها شروع می شود.

این جوان یزدی تصریح کرد: به نظر من جوانان جامعه دارند می سوزند و توصیه ام به جوانان این است فعال باشند و خلاقیت داشته باشند، منتظر کار شسته رفته و آماده کرده و پشت میز نشینی نباشند.
وی ادامه داد: خرید کالای ایرانی صد در صد می تواند به اقتصاد داخلی کمک کند چون در این کارخانه ها جوانان ایرانی کار می کنند به هر حال خرج خانواده می دهند و اگر مردم تولیدات داخلی را بخرند باعث رونق اقتصاد کشور هم می شود.

کرمی در پایان گلایه کرد: تا کنون که اقتصاد مقاومتی فقط در حد شعار باقی مانده است، دقت کنید اقتصاد مقاومتی از کارخانه ها شروع می شود اما می بینید حتی آبسردکن آن ها خارجی است!
وی گفت: بعد از توافق نه تنها قدرت خریدم افزایش پیدا نکرده بلکه بله کاهش هم یافته است و معتقدم برجام هیچ تاثیری در قدرت خرید مردم نداشته بلکه کاهش هم یافته است.  

 

جوانان؛ هر سال بیکارتر از سال قبل
آمارها حکایت از آن دارند که با وجود اینکه در طول سال‌های گذشته بر حل مسئله بیکاری جوانان و خروج این معضل از بحران تاکید شده اما دستکم از سال 85 تا پایان سال 93، هر سال خالص اشتغال جوانان منفی بوده به نحوی که میزان ریزش اشتغال جوانان در سال 87 به 374 هزار نفر نیز رسیده بود.
به بیان ساده تر، به دلیل ادامه بحران بیکاری جوانان، مجموعه اقدامات صورت گرفته در طول سال‌های مختلف نه تنها منجر به حل بحران بیکاری جوانان نشده بلکه در هر سال بر تعداد جوانان بیکار نیز افزوده شده و حالا مقامات دولتی می گویند دستکم یک میلیون و 200 هزار نفر از کل بیکاران کشور زیر 30 سال و تحصیل کرده هستند.
روند ریزش اشتغال جوانان زیر 30 سال کشور در طول دو سال فعالیت دولت تدبیر و امید نیز ادامه داشته و در پایان سال 92 به میزان 273 هزار نفر و در پایان سال گذشته نیز 298 هزار نفر در بخش اشتغال جوانان آمار منفی ثبت شده است.
بنابراین اگر شرایط از بین رفتن اشتغال خالص جوانان مانند آنچه که در آمارهای 9 سال گذشته وجود دارد ادامه داشته باشد، باید انتظار بدتر شدن اوضاع کاریابی و جستجوی شغل از سوی جوانان و بحرانی تر شدن این بازار در طول سال جاری و سال های آینده را داشته باشیم.
براساس این آمار، کمترین میزان ریزش اشتغال جوانان در سال 91 به میزان 135 هزار شغل اتفاق افتاده و بیشترین آن در سال 84 به میزان 374 هزار شغل بوده است. با این توصیف، در حالی که جوانان جویای شغل انتظار دارند تا از طریق سیاست گذاری‌ها و اقدامات دولت گشایشی در اشتغال آنها حاصل شده تا بتوانند امکان بهتری برای اشتغال داشته باشند اما شرایط دشوار آنها برای ورود به بازار کار همچنان پابرجا است.

یزدرسا/


آخرین اخبار آخرین اخبار