پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


«حسین سعادتمند» فردی صاحب سبک در نوحه خوانی ایران/ویژگی نوحه های سعادتمند


حسین سعادتمند نامی آشنا در نوحه خوانی یزد است كه هر کجا صحبت از محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) به میان می آید نام او را در اذعان مردم تداعی می کند.

به گزارش یزد امــــروز،حسین سعادتمند نامی آشنا در نوحه خوانی یزد است كه هر کجا صحبت از محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) به میان می آید نام او را در اذعان مردم تداعی می کند.

وی که بیش از 30 سال نوحه خوان هیئت فهادان یرد بود در نوحه خوانی از افراد صاحب سبک و تاثیر گذار استان به شمار می آمد.

هنوز هم نوحه های حماسی و شورآفرین وی  برسر زبان هر پیر وجوانی  جاری است و بعضاً این نوحه ها در استانهای دیگر تقلید می شود.

تنوع خارق العاده در ریتم سینه زنی ، هم خوانی در اجرای نوحه ها ، تسلط فوق العاده اجرا در کوکهای بالا ، فن بیان در دکلمه اشعار ، فراز و نشیب های متناسب با اشعارو ملودی و بکر بودن ملودی نوحه ها از ویژگی های بارز نوحه خوانی سعادتمند بود.

 سعادتمند از سال۵۹  نوحه خوانی را درهیئت فهادان یزد آغاز کرد و اولین نوحه وی  در مدح حضرت عباس با عنوان« ابوالفضل آب آور یتیمان» بود.

در طول سالیان متمادی نوحه خوانی سعادتمند،نوحه های«عازم بود به میدان»«نهاد پا در فرات»«کرب و بلا دشت بلا حسین من کو».نسبت به دیگر نوحه هایش شهرت بیشتری یافت.

سعادتمند عقیده داشت شعرها باید در برگیرنده  فضائل و مصیبت های کربلا، ساده و روان باشد تا بتواند تأثیرگذاری بیشتری بر مخاطب بگذارد.

حسین سعادتمند نوحه خوان اسطوره ای  صاحب سبک  یزدی پس از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان در سپیده دم هفتم مرداد ماه 1393 همزمان با روزعید سعید فطر چشم از جهان فرو بست. 

آخرین اخبار آخرین اخبار