پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پیشکسوت هیت های مذهبی یزد:

«سعادتمند» نوحه خوانی یزد را متحول کرد/ افتخار 30 سال غلامی سیدالشهدا درحسینیه فهادان


پیشکسوت هیت های مذهبی یزد گفت: از سال 64 همراه با مرحوم سعادتمند افتخار غلامی امام حسین (ع) در حسینیه فهادان را دارم.

به گزارش یزدامروز؛علی بهروئیان از گویندگان بازنشسته های صدا و سیما یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، اظهار کرد: متولد 1335 هستم و از سال 64 به همراه مرحوم حسین سعادتمند افتخارغلامی امام حسین (ع) در حسینیه فهادان را دارم.

وی افزود: برای اولین بار همراه با مرحوم سعادتمند تصمیم به تغییر سبک قدیم نوحه خوانی کردیم و چاووش خوانی را به صورت دکلمه حماسی پیش از نوحه در آوردیم و برای اولین بار در حسینیه شاهزاده فاضل اجرا کردیدم که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

این پیشکسوت ادامه داد: این روش ادامه یافت و به گونه ای شد که پیش خوانی نوحه ها را بنده انجام می دادم و مرحوم سعادتمند می گفت من از این نوع اجرا به وجد می آیم.

وی اذعان کرد: نقطه عطف در حسینیه  فهادان تغییر سبک نوحه خوانی بود آن زمان مرحوم سعادتمند چنان از کارهای خود ذوق زده می شد که هیچ وقت نتوانست این روند را رها کند، همکاری من با مرحوم در این زمینه از بهترین خاطراتم است.

استاد بهروئیان با بیان اینکه وقتی که سعاتمند در گذشت برای هیئتی ها و عزاداران حسنی بسیار شوک آور و نا باورانه بود، گفت: درگذشت مرحوم سعادتمند ضایعه بزرگی برای عزاداران حسینی یزد بود چراکه تمام مردم وی را از صمیم قلب دوست داشتند.

وی سبک نوحه خوانی مرحوم سعادتمند را عامل جذب جوانان به حادثه کربلا دانست و افزود: بسیاری از جوانان یزدی چنان وابسته هیئت ها و سینه زنی کرده بود که بنده بارها به ایشان گفتم کاری که شما برای جوانان کردید مطمئنا عاقبت به خیر خواهید شد.

این پیشکسوت بیان کرد: نوجه خوانی در گذشته سبکی ساده و روان داشت ولی مرحوم سعادتمند در آن تحولی ایجاد کرد که بواسطه آن می خواست جوانان را به سمت هیئت ها جذب کند که با ریتم توانست این کار را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: با گذشت حدود 30 سال کارهای اولین سعادتمند هنوز زنده است و مردم به آن گوش می دهند.

بهروئیان با بیان اینکه بعضی مواقع در مجالس عزاداری نوحه های خوانده می شود که در شان امام حسین (ع) نیست، گفت: نباید با بی دقتی خود اجازه دهیم مقام اباعبدالله در چشم دیگران کم جلوه کند. مرحوم سعادتمند چنان در کارهای خود دقت داشت و می گفت نوحه باید انتخاب شود که در خور مقام آقا امام حسین (ع) باشد و سبک شمرده نشود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار