پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

نوشتاری در پی یک خبر؛

«فرار رو به جلو» و «القای غلط، پیش از برداشت صحیح»؛ تاکتیک رسانه های زنجیره ای یزدی!


وا اسلامای امروز برخی نشریات و رسانه ها دقیقا مثل حکایت شیرین دزدی است که در خیابان می‌دوید و فریاد می‌زد: آی دزد، دزد را بگیرید!

به گزارش یزدامروز به نقل از عصر فرهنگ؛ آیت الله ناصری نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه یزد در نماز جمعه هفته گذشته گفت: «تذکر میدهم به بعضی از این نشریات و روزنامه نگارها.»

وی گفت: «برخی رسانه ها و روزنامه های محلی دروغ می نویسند و تهمت میزنند. تهمت نزنند، لکه دار نکنند، به مردم راهنمائی کنید. کشور را علمی کنید این همه سیاست بازی چیست؟» (دانلود صوت سخنان آیت الله ناصری)

این سخنان آیت الله ناصری کافی بود تا رسانه هایی که مخاطب وی بودند در فراری رو به جلو انگشت اتهام را به سوی رسانه های انقلابی و مذهبی استان بگیرند و سخنان آیت الله و تاکید وی بر الفاظ روزنامه نگار و نشریات محلی را هم نادیده بگیرند. برای مثال تابناک یزد با اشاره به سخنان آیت الله ناصری در مطلبی با عنوان«رسانه های زنجیره ای جریان خاص، متهم ردیف اول» نوشت: «این سخنان در حالی منتشر می شود که برخی سایت های زنجیره ای بدون مجوز با تشدید برخی بی اخلاقی ها به دروغ پراکنی و ناامیدی مردم همت گمارده اند .برای نمونه ،همین هفته پیش بود که این رسانه های قانون شکن بدنبال انتصاب یکی از مدیران، بخشی از زندگی وی را منتشر کرد که او را متهم به رانت خواری در پست های مدیریتی می نمود.

پیگیری های تابناک یزد نشان می داد نه تنها خبر مذکور صحت نداشت بلکه این رسانه های زنجیره ای سعی داشتند به علت اختلافات سیاسی از ادامه انتصاب این مدیر با هجمه رسانه ای جلوگیری نمایند.

به نظر می رسد،گسترش فرهنگ سودآوری در برخی از رسانه ها مدیران آنها را به چشم پوشی در برابر اصول حرفه ای روزنامه نگاری و نیز نادیده گرفتن ارزشهای ملی و مذهبی در جامعه سوق داده است. همچنین اگر صاحبان رسانه و یا کارگزاران رسانه ای به حداقلی از اخلاق حرفه ای در حوزه رسانه ای قائل نباشند، بی تردید مقبولیت و مشروعیت آنان نیز در بین مخاطبان عام و خاص به مخاطره خواهد افتاد.»

این صحبت ها دقیقا مثل حکایت شیرین دزدی است که در خیابان می‌دوید و فریاد می‌زد: آی دزد، دزد را بگیرید! (برای اینکه بعداً به هتاکی و تهمت زنی متهم نشویم باید پیشاپیش گفت درمثل مناقشه نیست) بررسی مواضع تابناک و سایت هایی که بصورت زنجیره ای اداره می شوند و قبلا موجب اعتراض جوکار نماینده یزد شد و آن را سایت ها را جیره خوار نامیده بود و البته چندین هفته نامه و نشریه که همه به طرز عجیبی به بازنشر چنین مطالبی می پردازند به درستی نشان می دهد کدام رسانه ها زنجیری هستند.

در ادامه متنی که تابناک نوشته آمده است: سایت های زنجیره ای بدون مجوز! اما اشاره ای به این حقیقت نشده است که سایت مذکور در دولت فعلی مجوز دریافت کرده و از قِبَل آن یارانه ده میلیون تومانی را هم از آن خود کرده است! تکلیف سایت های منتقد دولت را هم که پیش از این آشنا مشاور رسانه ای رئیس جمهور روشن کرده بود، رسانه ها هر چقدر کمتر از دولت انتقاد کنند بیشتر یارانه می گیرند و بالعکس! یعنی  انتقاد به معنی خداحافظی با حمایت است!

در ادامه این خبر تابناک یزد به مطلبی که هفته گذشته در عصر فرهنگ منتشر شد(هر دم به لباس دگر آن «یار» برآید) اشاره کرده است. در آن مطلب به مناسبت انتصاب فردی به عنوان سرپرست فرهنگی اداره ارشاد استان بخشی از سوابق وی منتشر شد. اینکه چگونه پای وی به واسطه نزدیکی به برخی مقامات دولت اصلاحات به اداره ارشاد باز شده است. در آن مطلب هم تنها سوابق وی که در یکی از سایت ها منتشر شده بود بازخوانی شده است. حال اگر سایت تابناک یزد، یا بقیه سایت ها و نشریات زنجیره ای- فرقی ندارد- مستنداتی دال بر اشتباه بودن آن مدارک دارد موظف است تا آن ها را منتشر کند و مطمئنا تمامی رسانه های استان آن را بازنشر خواهند داد. ولی مادامی که این مطالب نه از سوی خود آن فرد تکذیب شود و نه کاسه های داغ تر از آش مدرکی برای حرف خود ارائه دهند همه رسانه های مکتبی وظیفه خود می دانند تا خواهان شایسته سالاری در انتصابات استان باشند ولو اینکه مجوز نگیرند و یا یارانه دریافت نکنند!Loading the player...آخرین اخبار آخرین اخبار