پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مردم همچنان در انتظار تحقق وعده های دولت/

«کارشکنی آمریکا» کلید واژه جدید دولت برای فرار از عمل به وعده‌ها/هم چرخ سانتریفیوژها پنچر شد هم زندگی مردم


حل صد روزه مشکلات اقتصادی و چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و زندگی مردم از جمله شعارهای اقتصادی روحانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری بود. شعارهایی که تاکنون هیچ گاه رنگ و بوی محقق شدن را به خود ندیده‌اند و دولتی‌ها هر روز آن‌ها را به روز دیگری موکول می‌کنند.

به گزارش یزدامروز به نقل از راه دانا؛ از نظر دولت یازدهم، "برجام" را می‌توان مهم‌ترین رویداد سیاسی کشور در سال گذشته خواند و از طرف دیگر کارشناسان و دولت‌مردان متفق‌القول معتقدند که "رکود" اساسی‌ترین مشکل کشور در سال‌های گذشته بوده است. مشکلی که دولتی‌ها انتظار داشتند تا با اجرای برجام بخش قابل توجهی از آن حل شود که نشد.

 

حل صد روزه مشکلات اقتصادی و چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و زندگی مردم از جمله شعارهای اقتصادی روحانی در ایام انتخابات ریاست جمهوری بود. شعارهایی که تاکنون هیچ گاه رنگ و بوی محقق شدن را به خود ندیده‌اند و دولتی‌ها هر روز آن‌ها را به روز دیگری موکول می‌کنند.

 

اما با گذشت قریب به سه سال از عمر دولت یازدهم، مردم همچنان منتظر تحقق وعده‌های انتخاباتی روحانی هستند و روحانی که کلید حل تمام مشکلات کشور را در مذاکرات هسته‌ای می‌دید امروز با ناکام ماندن در حل مشکلات از طریق مذاکرات، انبوهی از انتظارات و کوهی از مشکلات را در مقابل خود می‌بیند که برای حل آن‌ها وعده رونق اقتصادی در سال 95 را به مردم داده است. وعده‌ای که وی پیش از این آن را در سال‌های 94و93 به مردم داده بود اما نه تنها دراین سال‌ها عملی نشد بلکه کار را به جایی رساند تا 4 وزیر کابینه روحانی شرایط رکود را در کشور در آستانه بحرانی شدن بخوانند و از رئیس جمهور بخواهند تا تصمیمی ضرب‌الاجلی برای حل این مشکل کشور اتخاذ کند.

 

اما دولت در شرایطی همه‌ی امید خود را به مذاکرات هسته‌ای معطوف کرده بود که فراموش کرد رهبر معظم انقلاب در خصوص حل مشکلات اقتصادی فرموده بودند: "کلید حل مشکلات اقتصادی در لوزان و ژنو و نیویورک نیست، در داخل کشور است و همه باید مسئولیت‌های متفاوت خود را در تقویت تولید داخلی به عنوان «تنها راه علاج مشکلات اقتصادی»، انجام دهند."

 

دولت که در سال گذشته از تمام ابزار خود برای تصویب برجام و پس از آن بزرگنمایی در خصوص برجام استفاده کرده بود با بدعهدی‌های مختلف آمریکایی‌ها در دوران پسابرجام مواجه شد و آمریکایی‌ها با آغاز تحریم‌های مجدد و کارشکنی‌های گوناگون در مسائل مختلفی همچون خرید هواپیمای ایرباس و برقراری اتصال سوئیفت مهر تاییدی بر فرموده رهبر انقلاب در خصوص عدم حل مشکلات اقتصادی در نیویورک زدند.

 

اما امروز که بیش از 12هزار سانتریفیوژ در حال خاک خوردن هستند و بیش از 6 میلیون بیکار در کشور وجود دارد، مردم همچنان به شعار رئیس جمهور در خصوص چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و زندگی مردم فکر می‌کنند، چرخ‌هایی که به نظر می‌رسد هردو پنجر شده‌اند.

 

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم در همین رابطه خاطرنشان کرد که ما در اینجا با دو دسته مشکل جدید مواجه هستیم یکی شرایط بازگشت به شرایط قبلی که خود به خود زمان‌بر است و از طرفی کارشکنی‌های طرف آمریکایی که کار را سخت کرده، برخی از آثار تحریم طول می‌کشد که خود را نشان داد.

 

به نظر می رسد که بهتر باشد دولت تدبیر و امید به جای آنکه با موضوع برجام به صورت حیثیتی برخورد کند و بدعهدی‌های آمریکا را در این باره توجیه کند، کمی به فکر اقدام وعمل در راستای اقتصاد مقاومتی باشد تا وضعیت اقتصاد کشور هم پس از گذشت چند سال سروسامان پیدا کند.

 


آخرین اخبار آخرین اخبار