پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

«یارانه» ۲ میلیون ثروتمند تا پایان ماه جاری حذف می‌شود


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به حذف یارانه افراد غیرنیازمند گفت: تا پایان ماه جاری دومیلیون نفر ثروتمند از دریافت یارانه حذف می‌شوند.

به‌ گزارش یزدامــــروز به نقل از یزد رسا ، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در مراسم تودیع و معارفه معاون فرهنگی این وزارتخانه با اشاره به اینکه یارانه نقدی حق افراد نیازمند است، گفت: براساس ملاک‌ها و شاخص‌هایی که برای حذف یارانه داریم بازنشستگان و کارگران حذف نخواهند شد.

وی ادامه داد: بازنشسته‌ای به وزارتخانه مراجعه و نسبت به حذف یارانه‌اش اعتراض کرد، پس از بررسی مشخص شد که وی بازنشسته یکی از شرکت‌های خودروسازی است که در حال حاضر چندین ماشین و کارخانه صنعتی کوچک دارد. پاسخ اعتراضش را اعلام کردیم که جزو نیازمندان نیست.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: این بازنشسته در جواب اعتراضش گفت: "مگر جرم کرده‌ام که ماشین و کارخانه دارم؟!". بنده پاسخ دادم ما مجرمان را از دریافت یارانه حذف نمی‌کنیم بلکه ثروتمندان را حذف می‌کنیم. کار وزارت کار شناسایی افراد غیرمشمول است.

ربیعی با اعلام اینکه تا پایان ماه جاری شمار حذف شدگان یارانه به دو میلیون نفر بدون تنش می‌رسد، گفت: اعتراض‌ها نسبت به دریافت یارانه نقدی بررسی شده و آن دسته از افرادی که به‌اشتباه حذف شده بودند و مشمول دریافت یارانه بودند مجدداً پرداخت یارانه‌شان برقرار شده است.

به‌گزارش تسنیم، پیش از این فیروزآبادی قائم‌مقام وزیر تعاون از حذف یارانه یک‌میلیون ثروتمند خبر داده بود.

وی با بیان اینکه عده‌ای یارانه را پول امام زمان می‌دانند، گفت: در صورتی که یارانه حق مردم نیازمند است و باید به‌سمت ایجاد اشتغال، افراد بازمانده از تحصیل، آبادی روستاهای محروم و مردم فقیر هدایت شود.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه جامعه نیازمند اصلاح فرهنگ است، گفت: فرهنگ نقش بی‌بدیل در توسعه جامعه دارد، جامعه در سه بعد فرهنگ کار، فرهنگ مصرف کالای ایرانی و استفاده از دفترچه بیمه و همچنین فرهنگ استفاده از اموال بیت المال باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی گفت: یکی از مواردی که همواره در جامعه مشکل ایجاد کرده است نبود فرهنگ صحیح کار است، متأسفانه بهره‌وری پایین در نیروی کار سرمایه و مدیریت باعث شده تا کشور نتواند در زمینه‌های مختلف توسعه یابد.

ربیعی ادامه داد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته اولین گام در مسیر پیشرفت را افزایش بهره‌وری نیروی کار و سرمایه می‌دانند.

وی با ابراز "تفاهم‌نامه‌های بسیاری را با وزارت آموزش و پرورش، ارشاد اسلامی و صدا و سیما به‌منظور توسعه در فرهنگ کار و فرهنگ کارآفرینی باید منعقد کنیم" گفت: یکی از حوزه‌هایی که همواره مورد آسیب است خیر جمعی است، این موضوع باید در سازمان بهزیستی مورد توجه قرار گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به فرهنگ سازی به‌منظور ارتقای سطح تعاون گفت: برخی از ارزش‌ها در حال حاضر در جامعه کارآیی خود را از دست داده است و نیازمند احیا است که اگر برنامه ریزی نکنیم و فرهنگ درستی نباشد رقابت سالم در زمینه تولید و سرمایه امکان پذیر نیست.

ربیعی رسیدن به تولید پایدار را در گروی توجه به تولید ملی و بهره‌وری بالا دانست و افزود: رسیدن به رشد 8درصدی در اقتصاد نیازمند تغییر ساختارها و فرهنگ‌سازی مناسب است. همواره باید طرح توسعه‌ای پایدار و پیوسته برای برون‌رفت از مشکلات وجود داشته باشد.

وی تعاون را یک پدیده اسلامی خواند و گفت: در کشورهای سرمایه داری تعاون از مواردی است که برای کار در توسعه قرار گرفته است.

ربیعی در ادامه با اشاره به "ما با مشکلات اساسی در حوزه صادرات روبه‌رو هستیم" گفت: صادرات ما یک‌بارمصرف شده است و اینها نشان دهنده این است که ما باید در فرهنگ کار تغییراتی را ایجاد کنیم. ثروت اندوزی از راه آسان باعث فساد می‌شود و رانت‌خواری و بانک‌خواری رشد پیدا می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: قطعاً اگر بخواهیم جامعه محرک و در مسیر رشد داشته باشیم بدون تغییرات فرهنگی امکان‌پذیر نیست و تا فرهنگ کار درست نشود نمی‌توان امکانات و تسهیلات لازم را فراهم کرد و برای تغییر این رویه بایستی ساختارها اصلاح شود.

 مسکن مهر فاقد پیوست فرهنگی است، به همین دلیل دوام ندارد

ربیعی گفت: طرح مسکن مهر فاقد پیوست فرهنگی بوده؛ با توجه به نداشتن پیوست فرهنگی مسکن مهر، تردید ندارم روزی مسکن مهر تبدیل به مخروبه می‌شود زیرا در این پروژه پیوست‌های فرهنگی لحاظ نشده و حتی معماری ایرانی اسلامی در آن وجود ندارد و این‌گونه اقدامات هدر دادن پول است.

ربیعی افزود: متأسفانه احترام به عقاید دیگران کمتر شده است و شاهد هستیم که انسان‌ها کمتر گفت‌وگو و گفت‌وشنود می‌کنند، حتی گفت‌و‌شنود در بعد خانواده نیز کم شده است. در حال حاضر ما 2میلیون زن سرپرست خانوار داریم و تعداد قابل توجهی از آنها نیاز به حمایت مستقیم دارند ولی ما قادر نیستیم همه آنها را تحت حمایت خود قرار دهیم.

وی در ادامه با یادآوری تغییر سبک زندگی و همسرگزینی گفت: ما در این عرصه دچار مشکل شده‌ایم به‌طوری که سازمان بهزیستی کشور در این بخش ورود جدی را داشته است و با راه‌اندازی مرکز مشاوره تلفنی خدمات ویژه‌ای را ارائه می‌کنند. ما در آینده با پدیده‌ای تحت عنوان سالخوردگی روبه‌رو خواهیم بود و باید جامعه را برای این موضوع آماده کنیم.

ربیعی در ادامه این مراسم با توجه به مکلف شدن سازمان بازنشستگی جهت فراهم کردن شرایط برای بازنشستگان گفت: بنده سازمان بازنشستگی را مکلف کردم که قبل از ورود سن بازنشستگی افراد تسهیلات و تمهیداتی برای آنها فراهم شود. جامعه هدف سازمان بهزیستی روز به روز در حال گستردگی است و ما بایستی توجه جدی را به مسئولیت اجتماعی و تعهد اجتماعی داشته باشیم.

وی گفت: بیمه‌ها روز به روز به رسالت اجتماعی خود عمل می‌کنند اما منابع آنها محدود است و در این زمینه باید فرهنگ‌سازی لازم در بخش دارو و درمان صورت گیرد. بیمه‌ها با تمام وجود در اختیار سلامت جامعه هستند اما بایستی فرهنگ مصرف را تغییر بدهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به ورود بیمه‌ها به بحث پیشگیری و خدمات در این بخش اشاره کرد و گفت: در ابتدا خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفت و در ادامه خدمات غربالگری تحت حمایت بیمه‌ها قرار می‌گیرد. سال گذشته 200هزار نفر از بازنشستگان طبق برنامه‌ریزی برای سفر زیارتی ساماندهی شدند.

وی همچنین با توجه به موضوع نجات اجتماعی در جامعه افزود: جامعه توسعه یافته جامعه‌ای نیست که روی تلی از طلا بخوابد و جامعه توسعه یافته جامعه‌ای است که رضایت در آن وجود داشته باشد.

 نپوشیدن لباس ایرانی خجالت دارد

ربیعی گفت: کسی که برند نمی‌پوشد چرا باید احساس خجالت کند در حالی که کسی که کالای ایرانی نمی‌پوشد باید احساس خجالت کند و چیزی که جامعه نیاز دارد نشاط اجتماعی است. ما در بحث ورزش معلولان و کارگران برنامه‌ریزی‌هایی را داشته‌ایم، و امیدواریم در این مسیر به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم. خوشبختانه دولت به مردم اعتماد دارد. این اعتماد در انتخابات مشخص شد و شواهد و سنجش‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که میزان اعتماد مردم به دولت نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه رو به صعود است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اموالی که ما در صندوق‌ها و تأمین اجتماعی داریم حق‌الناس است و در واقع حق‌الناس از بیت‌المال سخت‌تر است و چطور برخی‌ها به خود اجازه می‌دادند که مال تأمین اجتماعی و صندوق را مصرف کنند چرا که اموال تأمین اجتماعی و صندوق برای افرادیست که صدایشان به گوش‌ها نمی‌رسد و قدرت بیانشان کم است.

 


آخرین اخبار آخرین اخبار