پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تحلیل‌گر مسائل سیاسی:


دشتی گفت: برجام می‌تواند خوش‌خیالی غیر واقعی را ببرد، اعتماد به نفس را به ارمغان بیاورد و دوراندیشی و اعتماد به نفس را در جاهایی که نیست و یا کم است عمق ببخشد و این است بزرگترین دستاورد برجام که باید در آن تأملی جدی اساسی کنیم.

به گزارش یزدرسا؛غلامحسین دشتی در گفت وگو با خبرنگار یزدرسا با اشاره به دومین سالگرد برجام گفت: در آغاز دومین سال برجام دیگر خبری از آن و شور و حال در روزنامه‌های پرحجم زنجیره‌ای نیست. خبری از تعابیری چون «فتح‌الفتوح»، «راه آینده»، «برجام یک»، «یکصد دستاورد» و ... نیست. البته از آن ذوق‌زدگی و این افول کسی نباید خوشحال یا نگران باشد.

وی با اشاره به عبرت‌هایی برجام برای ملت و مسؤولان اظهار داشت: برجام آزمایش و عبرت‌های خوب و سازنده‌ای به همراه داشت. به تعبیر امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام «زندگی پر از عبرت است آیا عبرت گیرنده‌ای هست؟»

دشتی در رابطه با اینکه چرا رهبر انقلاب به دولت‌مردان این اجازه را دادند تا برجام را نهایی کنند، گفت: برجام تصمیم و سعی نظام با حمایت مقام معظم رهبری بود. باید اقدامات ظالمانه و یک جانبه دشمن را متوقف می‌کردیم. باید به دنیا منطق ایران اسلامی را با صدای رسا می‌گفتیم که گفتیم. باید روحیه تعامل سازنده در یک فضای برابر و عادلانه با جهان را در راستای تامین منافع ملی به عنوان راهبرد اصلی نظام اسلامی با منطق صحیح و دیپلماسی فعال و سازنده اعلام می‌کردیم که اعلام کردیم. که همه این‌ها هم حمایت رهبری معطم انقلاب و اعتماد به دستگاه دیپلماسی و همراهی مردم را به همراه داشت.

وی ادامه داد: بر همین اساس برخی از موانع ظالمانه از سر راه برداشته شد. ایران به عنوان کشوری صاحب منطق و اهل گفت وگو معرفی شد. کار سنگین و پرحجم همراه با تجربه فراوان سیاسی و حقوقی را به همراه داشت. ظرفیت دیپلماسی و نیز تجربه و دانش حقوقی و سیاسی نظام در سطوح داخلی و بین‌المللی را افزایش داد.

دشتی اثبات بیش از پیش غیرقابل اعتماد بودن آمریکا را اصلی‌ترین دستاورد برجام دانست و گفت: اما آنچه به دست آمد، بخش عمده آن تجربه آشنایی بیشتر و تکامل یافته با نظام سلطه و غیرقابل اعتماد و غیرقبابل تعامل بودن نظام سلطه‌گر آمریکا بود. به عبارت بهتر تکمیل تجربه‌های قبلی که انقلاب اسلامی و امام راحل عظیم‌الشأن به ما آموخته بود و رهبر معظم انقلاب هشدار مکرر می‌دادند و مردم در هر کوی و برزن با فریاد بلند اعلام می‌کردند.

معاون سابق سیاسی-امنیتی استاندار یزد با اشاره به مصاحبه اخیر ظریف و اعتراف او به نقض برجام اظهار داشت: آقای ظریف دیپلمات مورد اعتماد، در مصاحبه با رسمی‌ترین شبکه آمریکایی یعنی CNN اعلام کرد که آمریکا هم روح برحام و هم متن برجام را نقض کرده است. این اذعان ظریف، در واقع بیان دستاورد عملی و اصلی آن چیزی است که به عنوان برجام نام‌گذاری شده است.

این تحلیل گر سیاسی ادامه داد: نظام سلطه‌گر آمریکا تحریم‌های جامع و به عبارتی تحریم‌های مادر را در دستور کار خود دارد و در پی اجرایی کردن آن‌ها است. انگار خوش خیالانه به برجام دو و سه و... فکر می‌کند.

غلامحسین دشتی با اشاره به اعتماد برخی سیاسیون به دشمن، گفت: آنچه باید دقت می‌کردیم و دقت کنیم و به عنوان بزرگترین دستاورد تلقی کنیم، این است که باید در آن نیمه‌اعتمادی که برخی خواص و سیاسیون به نظام سلطه داشتند، تجدیدنظر صورت گیرد. انگار رگه‌هایی از اعتماد به دشمن در میان برخی از خواص سیاسی ریشه دارد و برجام می‌تواند میخ‌های آخر را در این تابوت خطرناک بکوبد.

دشتی گفت: برجام می‌تواند به واسطه تجربه و عبرتی که به همراه داشت، ما را به توجه کردن به عظیم‌ترین منابع ملی یعنی ظرفیت‌های فکری، تخصصی جوانان و نخبگان کشور و نیز سرمایه‌های عظیم مادی و فرهنگ استقلال و دوست داشتن کشور و بی‌اعتمادی به دشمن سوق دهد.

این تحلیل‌گر سیاسی در پایان گفت: برجام می‌تواند خوش‌خیالی غیرواقعی را ببرد، اعتماد به نفس را به ارمغان بیاورد و دوراندیشی و اعتماد به نفس را در جاهایی که نیست و یا کم است عمق ببخشد و این است بزرگترین دستاورد برجام که باید در آن تأملی جدی اساسی کنیم.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار