پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد:

اجرای طرح روستا –تعاون از امروز در استان یزد/تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب برای تعاونی‌هاست


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد از اجرای طرح روستا -تعاون در استان خبر داد و اظهار داشت: این طرح امروزهمزمان با سراسر کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح خواهد شد.

 به گزارش یزدامروز؛ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در مصاحبه با یزد آوا؛ در خصوص برنامه‌های این اداره کل در هفته تعاون گفت: در اولین روز از این هفته دیدار با نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه یزد، تجدید میثاق با سومین شهید محراب حضرت آیت‌الله صدوقی (ره) غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا، دیدار با استاندار و خانواده‌های معزز شهدای تعاون را دردستور کارداریم.

محمدحسین ریاحی همچنین از اجرای طرح روستا -تعاون در استان یزد خبر داد و اظهار داشت: این طرح امروزهمزمان با سراسر کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح خواهد شد.

ریاحی؛ حضور تعاونی‌های یزدی در نمایشگاه تعاونی داران تهران، برگزاری همایش طرح ملی بهره‌وری و تعالی سازمانی برای تعاونی‌ها، معرفی تعاونی‌های برتر صادراتی استان، برگزاری جشنواره تعاونی‌های برتر با حضور معاون وزیر در امور تعاون و مقامات استان و تجلیل از 23 تعاونی برتر استان در میان 260 شرکت تعاونی را از دیگر برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

مدیرکل تعاون استان با اشاره به اینکه از سال 1395 تاکنون در استان 81 تعاونی با عضویت 4200 نفر و با ظرفیت ایجاد اشتغال برای 1500 نفردر حوزه‌های کشاورزی، صنعت، مسکن، حمل‌ونقل، عمران و خدمات به ثبت رسیده خاطرنشان کرد: در این هفته به‌صورت هم‌زمان 47 طرح تعاونی با سرمایه‌گذاری 148 میلیاردتومان به بهره‌برداری می‌رسد که زمینه اشتغال 900 نفر را فراهم می‌آورد.

ریاحی با اشاره به این مطلب که اولویت‌های تعاونی نشاءت گرفته از اولویت‌های استان و برمبنای آمایش سرزمینی و ظرفیت‌های توسعه استان است اذعان داشت: با توجه به جهانی‌شدن شهر یزد و اینکه در این حوزه در ابتدای امر سرمایه‌گذاری کلانی نیاز ندارد می‌توان مهم‌ترین اولویت استان درزمینهٔ تعاونی را در بحث گردشگری و خدمات دانست.

وی حوزه فناوری اطلاعات را دومین اولویت تعاونی در استان ذکر کرد و افزود: البته اولویت‌هایی دیگری نیز در استان وجود دارد که بنا بر ظرفیت‌های منطقه‌ای هر شهرستان تعریف می‌شود.

متولی تعاون در استان فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب برای تعاونی‌ها را یکی از گام‌های مهم درزمینهٔ گسترش تعاونی‌ها و تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: اگر بخواهیم تعاونی‌ها سهم پیش‌بینی‌شده 25 درصدی خود در اقتصاد را محقق سازند باید زیرساخت‌های لازم در این زمینه فراهم شود.

وی مهم‌ترین زیرساخت این عرصه را در عرصه نظام بانکداری دانست و گفت: متأسفانه امروز بخش تعاون تنها یک بانک در این حوزه بااعتباری اندک دارد و اگر 25 درصد زیرساخت‌های بانکداری به این حوزه تعلق بگیرد و این زیرساخت مالی فراهم شود قطعاً خروجی‌ها هم متناسب با برنامه‌ریزی خواهد بود و این بخش می‌تواند سهم 25 درصدی خود در اقتصاد را ایفا کند.

ریاحی اجرایی شدن معافیت‌های مالیاتی پیش‌بینی‌شده در قانون برای شرکت‌های تعاونی را دومین عامل درزمینهٔ توسعه شرکت‌های تعاونی برشمرد و اظهار داشت: این اقدام می‌تواند عاملی در جهت ایجاد انگیزه و تسهیل‌کننده حضور مردم در این عرصه باشد.

مدیرکل تعاون استان در پایان ابراز امیدواری کرد بافرهنگ سازی و آموزش‌های مناسب در حوزه تعاون، شرایط توسعه تعاونی‌ها و اهتمام مردم برای توجه بیشتر به تعاون، خرد جمعی، همفکری و همراهی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های تیمی در استان فراهم شود.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار