پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

به مناسبت سالروز شهادت حضرت رقیه(س) اتفاق می افتد

اجرای مجالس تعزیه در یزد


همزمان با سالروز شهادت حضرت رقیه(س) مجالس تعزیه‌خوانی به همت گروه تعزیه «راویان عطش» در یزد برگزار می‌شود.

علی جاور در مصاحبه با یزدامروز، از برگزاری چهار مجلس تعزیه به مناسبت ماه‌ صفر و ایام سوگواری شهادت حضرت رقیه(س) در یزد خبر داد و گفت: چهار مجلس تعزیه به همت گروه تعزیه‌خوانی «راویان عطش» با هدف تبلیغ و ترویج فرهنگ دینی و عاشورایی در «یزد؛ حسینیه ایران» اجرا می‌شود.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری یزد افزود: به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعداد محدودی از مخاطبان با رعایت شیوه ‌نامه‌های بهداشتی، فاصله‌‌گذاری و استفاده از ماسک می‌توانند در این مجالس شرکت کنند.

وی تصریح کرد: این برنامه به طور زنده و مجازی از صفحه اینستاگرام«raviyanatash.yazd»  برای عموم علاقه‌مندان پخش خواهد شد.

جاور با اشاره به اینکه این مراسم یکم تا چهارم مهرماه بعداز نماز مغرب و عشاء در قاسم آباد، خیابان فروغ، نخلستان تشنگان فرات برگزار می‌شود گفت: در این چهار شب به ترتیب مجالس تعزیه‌‌ «حر بن یزید ریاحی»، شهادت «حضرت علی اکبر(ع)»، شهادت «حضرت ابوالفضل‌العباس(ع)» و «بازار شام و شهادت حضرت رقیه(س)» به اجرا در خواهد آمد که هر شب به یک تعزیه اختصاص دارد.

این هنرمند یزدی با بیان این مطلب که در اجرای  این هنر آئینی و نمایشی 20 هنرمند و تعزیه‌خوان بومی استان همکاری دارند اظهار داشت: تعزیه شهادت «حضرت ابوالفضل‌العباس(ع)» در شب سوم با حضور علی عکاف تعزیه‌خوان مطرح کشوری اجرا خواهد شد.


جاور خاطر نشان کرد:  گروه تعزیه‌خوانی «راویان عطش» به سرپرستی هادی صندوق‌ساز فعالیت خود را از سال 1393 آغاز کرده و نخستین گروه‌ تعزیه‌خوانی ملی شهر یزد محسوب می‌شود. این گروه همچنین محرم امسال برای نخستین بار تعزیه مجازی در یزد اجرا کرد.

گفتنی است گروه تعزیه‌خوانان «راویان عطش» تاکنون حدود 60 مجلس تعزیه بر اساس تعزیه‌نامه‌های سيدمصطفی كاشانی(مير عزا) و دکتر جابر عناصری در استان یزد و مناطق مختلف کشور اجرا کرده است.

انتهای پیام/ح