پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس دانشگاه یزد خبر داد

اختصاص 25 هکتار از زمین دانشگاه یزد به توسعه پردیس فناوری


برید لقمانی گفت: چهار ساختمان به پردیس فناوری دانشگاه یزد اختصاص می‌یابد، همچنین 25 هکتار از زمین‌های دانشگاه به توسعه پردیس فناوری دانشگاه یزد اختصاص می‌یابد.

به گزارش یزد امروز، قاسم برید لقمانی پیش از ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه استان یزد با موضوع  قرارگیری دانشگاه یزد در ردیف هشت دانشگاه جامع برتر کشور با اشاره به اقداماتی که جهت ارتقای رتبه دانشگاه یزد انجام گرفته است، گفت: با توجه به شائبه ای که سال‌های گذشته در مورد آمارها وجود داشت طی سال گذشته همه رتبه‌بندی‌ها در خصوص دانشگاه‌ها را بررسی کردیم و برای هر کدام از آنها داشبورد و بانک اطلاعاتی تهیه شده و بروز رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: با این اقدام هر زمان که برای یک رتبه بندی نیاز به ورود اطلاعات است براساس بانک و داشبوردی که برای آن رتبه بندی تهیه شده است به این بانک اطلاعاتی مراجعه می‌شود و اطلاعات مورد نیاز وارد می‌شود.

رئیس دانشگاه یزد عنوان کرد: با توجه به اینکه رتبه‌بندی ISC مبنای تصمیم‌گیری در وزارت علوم است و رتبه‌بندی دانشگاها توسط این موسسه انجام می‌گیرد مقرر شده شاخص‌ها و عواملی که در این رتبه‌بندی مهم و تاثیرگذار است استخراج کنیم و طی نامه‌ای دانشکده‌ها، پردیس‌ها و حتی اعضای هیئت علمی دانشگاه در جریان این شاخص‌ها قرار بگیرند تا براساس این شاخص‌ها برای ارتقای دانشگاه اقدام شود.

برید لقمانی افزود: موضوع دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هیئت علمی دانشگاه در بدو ورود به ارتقای دانشگاه بیندیشند و در این زمینه احساس مسئولیت داشته باشند و همان ابتدا به بحث رتبه‌بندی دانشگاه آشنایی لازم را پیدا کنند که تشویق اعضای هئیت علمی جوان برای انتخاب مجلات تاثیرگذار و حل معضلات جامعه و صنعت در قالب قراردادهای پژوهشی که در مقوله‌ای مهم در ارتقای دانشگاه است، یکی از این موارد است.

 وی ادامه داد: اقدام دیگری که در هیئت رئیسه دانشگاه نیز در مورد آن صحبت شد این است که ایمیلی محرمانه به اعضای هیئت علمی ارسال می‌شود تا در جریان فعالیت‌های خود و اینکه به چه میزان اقدامات و فعالیت‌هایشان در چند سال گذشته در ارتقای دانشگاه تاثیرگذار بوده است قرار بگیرند.

برید لقمانی گفت: آئین نامه گرنت اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد در حوزه پژوهش که در حفظ ارتقای دانشگاه بی تاثیر نیست یکی از بهترین آئین نامه‌های گرنت کشور و حتی بسیار بهتر از دانشگاه های مطرح کشور در تهران نیز هست و مبلغ این گرنت گرچه در حال حاضر تاثیرش زیاد نیست اما کمکی برای فعلیت‌های پژوهشی اعضای هئیت علمی است و جوایزی که برای فعالیت‌هیا پژوهشی دانشگاه در نظر گرفته می‌شود بسیار خوب است.

وی با اشاره به سیاستگذاری ترفیع، ارتقا وتبدیل وضعیت اعضا هیئت علمی دانشگاه یزد گفت: نقش دانشجویان دانشگاه به عنوان شرکای فعالیت‌های اعضای هئیت علمی، و همچنین مجموعه کارمندان دانشگاه در ارتقای دانشگاه یزد نباید نادیده گرفته شود.

رئیس دانشگاه یزد گفت: پردیس‌های فناوری که در ذیل دانشگاه ها شکل می‌گیرد جز لاینفک دانشگاه‌های نسل سه و چهار است و این پردیس‌ها جایی برای شرکت‌های پیشرشد، رشد یافته، شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های متعلق به اعضای هیئت علمی  و ... استقرار پیدا می‌کنند که خود این شرکت‌ها در رتبه بندی‌ها شاخص‌هایی برای ارتقای رتبه‌بندی  دارند و یکی از حلقه‌های ارتباط بین دانشگاه و صنعت است و به صورت جدی در دستور کار دانشگاه یزد قرار دارند.

برید لقمانی ادامه داد: هم اکنون دو ساختمان در دانشگاه یزد به پردیس فناوری اختصاص یافته است و در نهایت چهار ساختمان به پردیس فناوری دانشگاه اختصاص می‌یابد همچنین 25 هکتار از زمین‌های دانشگاه یزد با مصوبه از هیئت امنا به توسعه پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد اختصاص می‌یابد.

وی ادامه داد: جدا از اینکه در رتبه بندی چه جایگاهی داشته باشیم یکی از اهداف دانشگاه رسیدن به دانشگاه نسل و چهارم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند می‌باشد، این دانشگاه‌ها مشکلات محلی، ملی و منطقه‌ای را حل می‌کنند و هدف دانشگاه ما نیز باید این باشد که در دستور کار جدی دانشگاه نیز قرار دارد و در این مسیر ثابت قدم هستیم که به دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم برسیم.

برید لقمانی با بیان اینکه حقیقتا کشور در بحث‌های نظامی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است، تصریح کرد: امروز پیشرفت‌های نظامی ما بر هیچکس پوشیده نیست و این باید الگویی برای دانشگاه‌ها باشد که ما می‌توانیم با اتکا به نیروهای داخلی در عرصه‌های مهم قدم بگذاریم.

وی ادامه داد: حفظ رتبه دانشگاه یزد و تلاش برای بهبود این جایگاه بسیار مهم است قطعا پتانسیل دانشگاه یزد نیز بیش از این است براساس این جایگاه در سال 2020 در رتبه بندی ISC، 46 دانشگاه کشور حضور داشتند که دانشگاه یزد توانست رتبه هشتم را به خود اختصاص بدهد ضمن اینکه در رتبه بندی گرین متریک نیز دانشگاه یزد در سال 2020  در بین 41 دانشگاه کشور، رتبه 14 را به خود اختصاص داده است که بالاتر از بسیاری از دانشگاه‌های مطرح کشوری است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار