پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

روحانی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد:

اختصاص 970 میلیارد تومان اعتبار به استان یزد/اولین گام در تحقق برجام2؛ تلاش در جهت رشد و اشتغال کشور است


رییس جمهور در نشست خبری با اصحاب رسانه استان یزد از اختصاص 970 میلیارد تومان اعتبار برای 44 طرح و پروژه‌ای که در سفر یک روزه خود و هیئت همراه به استان یزد افتتاح و یا شروع به کار کرد، خبر داد.

به گزارش یزدامروز؛ رییس جمهور در پی سفر یک روزه خود به استان یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: از مردم فهیم و دلاور استان یزد که در مراسم استقبال، سخنرانی عمومی و در برنامه های مختلف حضور داشتند و همچنین در شهرستان ها نیز وزرا و معاونان را مورد استقبال قرار دادند، تشکر می کنم.

حسن روحانی با اشاره به جلساتی که در تهران با حضور وزرا و مسئولان و استاندار یزد برگزار شده است، ادامه داد: تصمیمات خوبی در مورد مسائل استان اتخاذ شده است و در زمینه‌های مختلف از جمله راه آهن، آب، گاز و تکمیل گازرسانی به روستاییان و همچنین طرح های فرهنگی، مخابرات و بهداشت و درمان و غیره 44 طرح و پروژه برای استان در نظر گرفته شد که اعتبار 970 میلیارد تومان به آن اختصاص داده شد و تمام این مبلغ در سال 95 و 96 پرداخت و این طرح ها و پروژه ها اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: استان یزد دارای جاذبه‎های فراوانی است، زمینه های صنعتی بسیار خوبی دارد و امروز بعد از جلسه کار آفرینان و جلسه اقتصاد پروژه هایی افتتاح و یا شروع به کار کرد که این طرح ها برای آبادانی این استان است و در همه زمینه‌ها اجرایی خواهد شد.

روحانی با اشاره به طرح‌هایی که در شورای اداری مطرح شد، افزود: طرح‌هایی که در زمینه آب از جنوب ایران به فلات مرکزی اجرایی می‌شود پروژه بزرگی است که قدم به  قدم اجرایی و عملیاتی شد و از نظر اعتباری نیز400 میلیون دلار از صندوق توسعه برای این کار به استان اختصاص داده شده که می تواند از لحاظ صنعتی، کشاورزی و آب آشامیدنی در استان تحول بزرگی ایجاد کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص معضل بیکاری در استان گفت: مسئله اشتغال مسئله مهم کشور است و همه استان ها با معضل بیکاری مخصوصا برای جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی مواجه هستند، هر سال رقمی حدود 700 هزار تا 800 هزار نفر از دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما فارغ التحصیل می‌شوند و این افراد نیاز به شغل دارند که برای حل این معضل باید در کشور حرکت و رونق اقتصادی ایجاد کرد و برای رسیدن به رشد 8 درصدی که مقام معظم رهبری در برنامه 5 ساله  ششم توسعه فرمودند نیاز به فناوری و بهره‌وری داریم.

روحانی تصریح کرد: ما برجام یک را انجام دادیم و همه باید دست به دست هم بدهیم که برجام دو را عملیاتی کنیم و اولین قدم در تحقق برجام 2 این است که حاشیه ها را کنار بگذاریم و و به فکر اشتغال و رشد کشور باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت به تنهایی قادر نیست که برای توسعه و اشتغال و رشد 8 درصدی فعالیت کند و باید بخش غیردولتی، کارآفرینان، بخش خصوصی و  تعاونی وارد عمل شوند.

رییس جمهور با بیان اینکه تسهیلات در این زمینه برای ما به وجود آمده و تحریم مانع را از پیش روی ما برداشته است، ادامه داد: امروز فضایی برای ما به وجود آمده و ما باید از این فضا بهره برداری کنیم.

وی افزود: وقتی در زمینه آی سی تی و آی تی تحرک ایجاد می‌شود، نسل جوان و تحصیل کرده ما می‌توانند وارد کار شوند.

روحانی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان زیادی شناسایی شده اند، گفت: برای اشتغال نسل جوان نیاز به رونق اقتصادی و رشد اقتصادی داریم و این کار با همت دولت، کارآفرینان، بخش غیردولتی و مردم امکان پذیر است و جذب سرمایه گذاری و مشارکت خارجی نیز برای این کار شروع شده و باید با سرعت پیش رود.

رییس جمهور در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه برای تقویت نخبگان در این استان چه برنامه و راهکاری دارید و چه روشی را در این زمینه اجرایی می‌دانید؟، خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان و تشکیل این شرکت‌ها می تواند راهکار باشد و نخبگان باید وار د این کار شوند و شرکت های دانش بنیان را تشکیل دهند دولت نیز از آنها حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: وقتی سرمایه گذاری در کشورها شروع شود، فضای خوبی برای نخبگان ایجاد می شود و با جذب سرمایه و تکنولوژی از علم و دانش آنها استفاده می‌شود و ما تلاش می کنیم در این  تحرک اقتصادی پیش رو از نخبگان حداکثر استفاده شود.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برنامه های دولت در خصوص اقتصاد مقاومتی افزود: در این رابطه ستادهایی تشکیل شده و به هر کدام از دستگاه ها وظیفه ای محول شده است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است، گفت: افزایش صادرات غیر نفتی، اجرای پروژ های عمرانی و جذب تکنولوژی همان اقتصاد مقاومتی است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در اقتصاد مقاومتی جایگاه ایران در صادرات نفت و گاز آمده و امروز جایگاه ما در صادرات نفت و گاز نسبت به شش ماه قبل بسیار بالاتر است و در حال بازگشت به جایگاه قبلی هستیم.

روحانی تصریح کرد: باید در بسیاری از زمینه ها ما داری مزیت هستیم و باید گردش خارجی را جذب کنیم تا علاوه بر ایجاد اشتغال دیگران را با فرهنگ و انقلاب اسلامی ایران آشنا کنیم.

وی گفت: اتکا به واردات مواد غذایی امسال نسبت به سال گذشته و قبل از آن کمتر شده است و امسال 2 میلیارد دلار کمتر مواد غذایی وارد می‌کنیم و در زمینه تولید گندم و شکر حرکت می‌کنیم و به مرز خود اتکایی نزدیک می‌شویم که همه اینها اقتصاد مقاومتی است.

رییس جمهور رسانه‌ها را منتقل کننده نظرات مردم به دولت و نظرات دولت به مردم خواند و افزود: رسانه‌ها کار زیادی بر دوش دارند و نقطه اتصال بین مردم و دولت هستند.

وی در پایان همچنین از نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح، انتظامی، سپاه و بسیج نیز تشکر کرد.

یزدآوا/


آخرین اخبار آخرین اخبار