پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئول کانون مداحان استان یزد مطرح کرد

اخذ مبالغ متعارف از هیئات،توسط اکثریت مداحان استان یزد/پوشش غیرمتعارف و سبک های نامناسب مهمترین آسیب های مداحی


مسئول کانون مداحان استان یزد گفت: مبالغی که اکثریت مداحان از هیئات دریافت می کنند مبالغ متعارفی است چرا که تنها بخشی از پولی که یک مداح می گیرد برای اوست و باید هزینه های شعر و ملودی را نیز با آن پول پرداخت کند.

 مسئول کانون مداحان استان یزد در گفتگو با یزد امروز؛ مسئول کانون مداحان استان یزد با رد برخی ادعاها مبنی بر گرفتن مبالغ کلان توسط مداحان از هیئات گفت: مبالغی که اکثریت مداحان از هیئات دریافت می کنند مبالغ متعارفی است چرا که تنها بخشی از پولی که یک مداح می گیرد برای اوست و باید هزینه های شعر و ملودی را نیز با آن پول پرداخت کند اما عده کمی هم هستند که مبالغ غیر متعارف دریافت می کنند چرا که متاسفانه دربین برخی هیئات رقابت شدید وجود دارد و برای آن که از کورس رقابت عقب نیفتند هزینه های گزافی انجام می دهند که این مسئله ارتباطی به ما ندارد و باید فرهنگ عدم پرداخت مبالغ غیر متعارف در بین مردم جا بیفتد.

وی ادامه داد: البته از آن سوی قضیه نیز افرادی هستند که برای پذیرایی و شکم مردم میلیونی هزینه می کنند اما وقتی نوبت به روحانی و مداح مجلس می رسد می خواهند کمترین هزینه را پرداخت کنند و یا انتظار دارند مداح مجانی بخواند که این هم رفتار درستی نیست.

محمدحسین آبیاری درخصوص آداب مداحی اهل بیت(ع) و ویژگی های مادحین گفت:هر فردی که قصد دارد در مسیر مداحی اهل بیت(ع) قدم بردارد باید در وهله اول چهارچوب ها و اصول آن را شناخته و با آگاهی کامل در این عرصه قدم بردارد.

 آبیاری پوشش غیرمتعارف مداح و یا استفاده از اشعار و سبک های نامناسب در نوحه خوانی و مداحی را مهمترین  آسیب ها دانست و گفت: کانون مداحان استان درشناخت مداحان و نوحه خوانان هنجارشکن اقدامات شایسته انجام داده و در صورت بروز چنین رفتارهایی از سوی مادحین و یا هیئات مذهبی در ابتدا با دعوت از آن مداح یا مسئول هیئت تذکرجدی داده می شود و در صورت تکرار برخورد خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از پوشش بسیارمناسب عزاداری ها توسط صدا و سیمای مرکز یزد و گفت: الحق و الانصاف صداو سیمای مرکز یزد در پوشش مراسم عزاداری تلاشی ستودنی داشت و رسالت خویش را به نحو احسنت  انجام داد.

آبیاری با تاکید براین نکته که در بحث انتخاب اشعار نوحه ها نباید تنها مداحان را مقصر دانست اضافه کرد: اگر رابطه مادحین و شعرا قوی تر شود قطعا در آینده نوحه هایی جذابتر و عاشورایی تر ارائه خواهد شد.

مسئول کانون مداحان استان یزد ادامه داد:در تلاشیم تا با تعامل بیشتر با اساتید دانشگاه وعلمای دینی گام های بهتری را در زمینه پرورش مداحان جوان و ارتقای سطح مداحی استان برداریم.

وی با ابراز خرسندی از استقبال دیگراستان های کشور از سبک و سیاق عزادرای در یزد ابراز داشت: خوشبختانه سبک عزاداری و نوحه های اجرا شده در یزد مورد توجه استان های دیگر قرار گرفته و حتی برخی استان ها درخواست کردند تا فیلم های عزدارای را در اختیارآنان قرار دهیم که در صدد جمع آوری آثار ارزشمند مداحان و نوحه خوانان استان و ارائه آن به صورت سی دی و حتی چاپ کتاب هستیم که امیدواریم هر چه زودتر این طرح به سرانجام برسد.

آبیاری افزود: به دنبال تربیت مدرس در این زمینه واعزام آنان به استان های دیگر نیز هستیم تا مردم کشور را با سبک وسیاق عزاداری یزد آشنا کنیم.

وی درخصوص ساماندهی وضعیت حضور مداحان استان های دیگر در استان هم اظهارداشت: مداحانی که از بیرون استان تشریف می آورند دو دسته اند یک دسته مادحین مشهور کشوری که شناخت کافی روی آنان وجود دارد و دسته دوم مداحان غیر معروف که باید از کانون تائیدیه دریافت کنند.

مداح سرشناس یزدی اضافه کرد: البته ما از دوستانمان در کانون های مداحی سراسر کشور خواستیم برای حضور مادحین یزدی در استان های دیگر نیز از کانون استان تائیدیه بگیرند چرا که متاسفانه مشاهده شده برخی مداحان منشوری درخارج ار استان و یا شهرستان های اطراف یزد مداحی کرده اند.

آیباری درپایان  ابراز امیدواری کرد کانون مداحان استان یزد بتواند با حمایت مسئولان فرهنگی و خیرین استان در زمینه پرورش استعدادها و علاقه مندان حوزه اشعارآئینی و مداحی زمینه رشد و بالندگی هر چه بیشتر را فراهم آورد.


آخرین اخبار آخرین اخبار