پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

افتخاری که سفره‌های مردم را تک رقمی کرد!

آخرین وضعیت قیمت اقلام اساسی در یزد


بررسی‌ها از سطح مغازه‌های شهر حاکی از قیمت بالای اقلام اساسی مردم است که تهیه حداقل‌ها را برای بسیاری از مردم جامعه و خصوصاً افرادی که در این بهبوهه اقتصاد کشور کار خود را از دست داده‌اند؛ سخت و دشوار کرده است.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزد رسا، تورم تک رقمی از افتخارات و دستاوردهای باور نکردنی برای دولت یازدهم است که مخالفان و حتی موافقان دولت هم نمی توانستند آن را باور کنند.  اقتصاد کشور در رکود بی‌سابقه‌ای فرو رفته و بسیاری از کارشناسان تک رقمی شدن نرخ رشد تورم را حاصل اقدامات اقتصادی دولت نمی‌دانند چرا که رکود عمیق و فقر گسترده شرایط را به نفع رشد کمتر قیمت‌ها فراهم کرده است در واقع وقتی درآمدی نباشد تقاضایی هم شکل نمی‌گیرد که تورم بالایی هم حاصل شود.

در این شرایط  کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت باید سیاست هایی را دنبال کند که منجر به افزایش تقاضا و قدرت خرید خانوارها شود اما دولت بر خلاف نظر این نوع کارشناسان به شدت سیاست‌های انقباضی خود را پیگیری می‌کند و سعی دارد تورم تک رقمی را در شرایط رکود حفظ کند. باید متذکر شد پیامد کاهش نرخ تورم در شرایط فعلی جز اینکه مردم را فقیرتر کند و بنگاه‌های اقتصادی را یک به یک به تعطیلی بکشاند، چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

به دلیل تبعات منفی سیاست‌های کاهش نرخ تورم در شرایط رکودی اغلب مردم کاهش نرخ تورم را در سفره‌های خود احساس نمی‌کنند و در واقع هر چند افزایش قیمت افسار گسیخته قیمت‌ها را نداریم اما به دلیل کاهش سطح درآمدها، عموم مردم توانایی خرید بسیاری از کالاها را ندارند.

در حالی که آمارها و مسئولین دولتی از تورم تک رقمي خبر مي دهند، حسن روحاني رئيس دولت يازدهم در ابتداي شروع به کار خود مدعي بود که ملاک گراني جيب مردم است نه آمار و ارقام نهادهاي دولتي و بعدها نيز دوباره تاکيد کرد که «معيار سنجش تورم باز هم جيب مردم است و بنده همچنان قبول دارم که در زمينه گراني، ارزاني و زندگي ملاک جيب مردم است».

این معيار رئيس دولت براي سنجش ميزان تورم نشان مي‌دهد حال و روز اقتصادي مردم با تورم تک رقمي فاصله بسيار دارد. با بررسی سطح قیمت‌ها و  میزان خرید فروش در بازارها مشخص می‌شود که دخل و خرج‌ها به هم نمی‌خورد وسفره‌های مردم بیش از پیش کوچک و کوچک‌تر شده است.

بررسی‌های خبرنگار آوای اقتصاد از سطح مغازه‌های شهر حاکی از قیمت بالای اقلام اساسی مردم است که تهیه حداقل‌ها را برای بسیاری از مردم جامعه و خصوصاً افرادی که در این بهبوهه اقتصاد کشور کار خود را از دست داده‌اند؛ سخت و دشوار کرده است.

 از قيمت گوشت و مرغ و روغن تا هزينه بليط قطار و هواپيما تا ميزان افزايش اجاره خانه و تا بسياري موارد ديگر همگي از شکافي ميان ارقام مرکز آمار و جيب مردم حکايت مي کنند.

قیمت مصرف کننده اقلام اساسی در سطح مغازه‌های یزد به شرح جدول زیر است:

انتهای پیام/س*

آخرین اخبار آخرین اخبار