پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرکل بازرسی استان یزد:

ادارات در به‌کارگیری نیروها حساسیت به خرج دهند


مدیرکل بازرسی استان یزد گفت: برخی ادارات نیروهای نه چندان مطمئن را به کار می گیرند که انتظار است در به کارگیری نیروها به ویژه در پست های حساس، حساسیت به خرج دهند.

به گزارش یزدامــــروز، حجت‌الاسلام اکبر طالبی بعد از ظهر امروز در جمع کارکنان اداره کل گمرک استان یزد اظهار داشت: گمرک مستقیم و غیر مستقیم بر فرهنگ مردم اثرگذار است زیرا در زمینه واردات علاوه بر بحث اقتصادی باید به مسائل فرهنگی نیز توجه کرد.

وی ادامه داد: در فعالیت های اداری اولین وظیفه این است که انسانی فرهیخته را به کار گیریم اما بعد از این مرحله نیز کار تمام نشده است و باید نظارت جدی وجود داشته باشد زیرا متاسفانه انگیزه‌های مختلف باعث لغزش و خطا خواهد شد.

بازرس کل استان یزد گفت: در گمرک به ویژه مکانی که برای ترخیص و نظارت کالا است، گاهی افردی مستقر می‌شوند که مطمئن نیستند لذا باید این روند اصلاح شده و نظارت بیشتری صورت گیرد تا قانون را دور نزنند.

طالبی افزود: وقتی شخصی چند میلیارد تومان با یک واردات سود می‌برد، بنابراین با انواع و اقسام پیگری سعی می‌کند تا در برخی موارد قانون را دور بزند و در این راه از خریدن کارمند تا تهدید نیز خواهد رسید و حفظ کارمندهای باارزش که آبروی استان و اداره و مملکت هستند، بسیار مهم است.

وی ادامه داد: باید همه تلاش کنیم فرهنگ غلطی که سال‌های گذشته در ادارات به وجود آمده و احساس فسادی که در مردم وجود دارد، به ویژه در اداره‌های ثبت، شهرداری، گمرک و... که امکان تخلف وجود دارد، برطرف شود و احساسی که مردم برای فساد دارند خیلی بیشتر از وجود فساد است لذا باید این دیدگاه مردمی و فرهنگی که جا افتاده با حفاظت و حراست و تلاش عوض شود.

بازرس کل استان یزد خاطرنشان کرد: سلامت و پاکی که در همه ابعاد استان یزد زبانزد است در ادارات و نهادها نیز وجود دارد و مدیران فرهیخته و متدین و باتقوا هستند فقط اشکالی که در بیشتر پرونده ها وجود دارد اینکه عدم اشراف به موارد قانونی و اعتماد بیش از حد به زیرمجموعه باعث روی دادن تخلف می شود.

طالبی افزود: از مدیران استدعا داریم هرچند کار زیاد است و نیرو کم و ما نیز درگیر این موضوع هستیم و کمبودهایی را مشاهده می‌کنیم اما این توقع را داریم که همکاری داشته باشند تا سلامت موجود حفظ شود.

وی ادامه داد: استان یزد از خوشنامی دیرینه تاریخی برخوردار است و این یک تعارف نیست و از قبل هم وجود داشته که از ثمره زحمات بزرگان و علمای گذشته است و یزدی‌ها نه تنها در کشور بلکه در دنیا نیز زبانزد هستند بنابراین مسئولیت ما به مراتب سنگین‌تر است.

طالبی افزود: اگر ما این حلقه خوشنامی را قطع کنیم و اگر نتوانیم آن را حفظ کنیم در جواب نسل آینده چیزی برای گفتن نداریم و باید خوشنامی دارالعباده یزد را حفظ کرده و تمام‌کننده آن نباشیم.

بازرس کل استان یزد گفت: به فرمایش پیامبر اکرم (ص) کسانی که به یک تخلف کمک کنند، کمک به ظلم کرده‌اند بنابراین اگر کسی حقوق قانونی را پرداخت نکند و قانون را دور بزند و ما هم به عنوان مدیر، مسئول و کارمند در دورزدن کمک کنیم این کمک به ظلم است.

طالبی افزود: سازمان بازرسی کل کشور با توجه به قانون و بخشنامه‌هایی که وجود دارد ما را مکلف به عمل به آنها کرده و اولویت اصلی بازرسی کل استان یزد پیشگیری است و هیچ وقت کارکرد ما این نبوده که صبر کنیم که سوء جریانی ادامه یابد و تشدید شود و سپس اقدام کنیم و دیدگاه ما پیشگیری و اصلاح است که اقدامات و تذکراتی که تاکنون انجام شده نشان‌دهنده همین موضوع است.

وی ادامه داد: مدیران و کارکنان از سرمایه های ملی هستند و خراب کردن و سوزاندن سابقه این نیروها را سوزاندن بیت‌المال می‌دانیم و بنای ما بر تعامل و همکاری است و تجربه نشان داده با جو پلیسی و برخورد شاید در ابتدا موفقیتی حاصل شود اما در نهایت فایده‌ای نخواهد داشت.

بازرس کل استان یزد گفت: اگر در کارها پیشگیری و کمک کردن و اصلاح در نظر گرفته شود اشتباهات بسیار کاهش خواهد یافت و تاکنون در بازرسی کل استان یزد به همین روال عمل شده اما در نهایت کسانی که اصرار به خطا دارند به مراجع قانونی معرفی خواهند شد که در چندین مورد نیز این اقدام انجام شده است.

طالبی اظهار داشت: در راستای انجام وظایف قانونی این نهاد تیمی متشکل از چهار کارشناس به مدت یک ماه در گمرک یزد مستقر خواهند شد.

 

منبع:فارس


آخرین اخبار آخرین اخبار