پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

صحبت های مهم حجت الاسلام پناهیان:

اربعین می تواند بر قلوب جوانان که جذب جریان تکفیر شده اند هم اثر بگذارد/اربعین یک موضوع فراجناحی ، فرا ملیتی و فراتر از همه ادیان


حجت الاسلام علیرضا پناهیان در گفتگو با خبرنگار یزد رسا ،حماسه اربعین حسینی را فراتر از مرزبندی های سیاسی و مذهبی عنوان کرد و گفت: مشارکت تمامی اقشار جامعه از بازاریان تا روشنفکران در برگزاری مراسم عاشورا و اربعین حسینی، بدون هیچگونه مرزبندی برای همگان مشهود است.

به گزارش یزد امـــــــــــروز؛ حجت الاسلام علیرضا پناهیان در جمع اصحاب رسانه های کشور با اشاره به عظمت اربعین در جهان اظهار داشت: مراسم اربعین حسینی فراتر از جریانات سیاسی و ادیان الهی است.

دکتر پناهیان در گفتگو با خبرنگار یزد رسا ، حماسه «اربعین حسینی» را فراتر از مرزبندی های سیاسی و مذهبی عنوان کرد و گفت: مشارکت تمامی اقشار جامعه از بازاریان تا روشنفکران در برگزاری مراسم عاشورا و اربعین حسینی و حتی برپایی جشن نورز در حرم امام رضا (ع)بدون هیچ گونه مرزبندی برای همگان مشهود است.

 

وی اصل احترام به امام حسین(ع)، حتی در میان کسانی که تحلیل های غلط درباره این حماسه دارند را اصلی پذیرفته شده عنوان کرد و گفت: با حماسه با عظمت اربعین باید  فراجناحی و فرا ملیتی و فراتر از همه ادیان برخورد شود ؛ چرا که  که هر کسی در هر موضع فکری و سیاسی و فرهنگی با اربعین ارتباط برقرار می کند.

 

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه همواره ریزش ها و رویش های بسیاری در امتحانت  قبل ازظهور حضرت ولیعصر به وقوع می پیوندد خاطر نشان کرد: اربعین حسینی آخرین مرحله اتمام حجت برای بیدارسازی دل ها قبل از ظهور است.

 

 

عضو قرارگاه عمار با بیان اینکه اربعین بر همه جوانان تاثیر گذار است، افزود: کسی که گوشه دلش نوری _هرچند کم _ باشد  با تجلی محبت امام حسین( ع ) در اربعین دگرگون می شود. حتی ما امید داریم که اربعین بتواند بر قلوب جوانانی که جذب جریان های تکفیری شده اند هم اثر بگذارد.

 

وی تاکید کرد: اگر باور داریم امام حسین ( ع ) «رحمت الله الواسعه» است باید میدان دهیم تا همه در اربعین تحت نور این رحمت قرار گیرند.

 

پناهیان معرفی اربعین با ادبیات گوناگون در جهان را یک ضرورت دانست و گفت: نیاید تنها با ادبیات هیاتی ها حرف بزنیم بلکه اربعین باید با ادبیات روشنفکران، فقیهان،آزادگان و همچنین ادبیات همه صنوف و سطوح مختلف جهان شناسانده شود چرا که آنان با اینگونه ادبیات فکر و زندگی می کنند.

 

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه نباید در مسیر تبیین حماسه اربعین تحریفی صورت گیرد اظهار داشت: لزومی ندارد در تبیین حماسه اربعین از ادبیات دینی و انقلابی استفاده شود چرا که برخی  جوانان شاید با هیات های مذهبی ارتباط برقرار نکنند. شاید ما نتوانیم در جذب برخی جوانان درست عمل کنیم اما مسلما امام حسین «ع» در اربعین توانایی جذب آنها را دارد.

 

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه درهای کربلا در حماسه عاشورا و اربعین به سوی جهانیان گشوده شده است ابراز داشت: هرکس با هر نیتی سراغ عاشورا بیاید نمی تواند از عاشورا برداشت سویی داشته باشد و قطعاً با آن عظمت ارتباط برقرار می کند.

 

وی زیبایی های حماسه اربعین را دنباله، ستاره دنباله دار عاشورا توصیف کرد و گفت: هیچ کس نمی تواند چشمش را به این زیبایی ها ببندد حتی کسانی که در صدد تحریف فلسفه عاشورا هستند.


استاد پناهیان یادآور شد: انقلاب شکوهمند اسلامی بر پایه حماسه عاشورا و زیبایی ها دنباله دار آن بناشده است و جبهه ی حق را برای جهانیان متجلی کرده است.

 

 

حجت الاسلام پناهیان روحیه مقاومت در انقلابیون سراسر جهان را متاثر از حماسه عاشورا و اربعین دانست و ادامه داد: قهراً و طبیعتا رحمت واسعه الهی همه را در بر می گیرد به گونه ای که بقیه مسلمین هم از ثمره بیداری و پایداری زائران اباعبدالله بهره مند می شوند.

 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از نخبگان فرهنگی و مذهبی جامعه عظمت اربعین را درنیافته اند افزود: کسانی که در پیاده روی به سوی کربلا حضور نداشتند قاعدتاً از این رحمت بی بهره اند و بنده شخصاً جای برخی ذاکرین را در این تجمع خالی می بینم.

 

عضو قرارگاه عمار خاطر نشان کرد: حیف است کسی هیاتی های ما در طول سال به برکت امام حسین زندگی کنند اما در اربعین برای تجدید پیمان  و قدردانی از توجهات اباعبدالله به کربلا نرود.

 

 

این خطیب توانا با اشاره به اینکه  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت  اخیراً در مقاله ای با عنوان «دشمنان داعش اربعین به میدان می آیند» بر تجلی اسلام واقعی را در مراسم اربعین تاکید کرده است بیان کرد: این مقاله صراحتاً اعلام کرده است که دشمنان با آگاهی از اسلام راستین برای بایکوت اربعین هزینه می کنند.

 

وی افزود: در بخشی دیگر از این مقاله آمده است چرا در حالی که اجتماعات چند هزار نفری در صدر اخبار دنیا قرار می گیرد، بزرگترین تجمع تاریخی جهان پوشش رسانه ای داده نمی شود؟

 

استاد حوزه و دانشگاه به نقل از این روزنامه انگلیسی زبان مطرح کرد: کشور آمریکا کمک های دولتی خود  به 4 میلیون از حادثه دیده گان طوفان کاترینا را پوشش می دهد امام اطعام 200 میلیون وعده غذایی مردمی در اربعین را بایکوت می کند؟

 

استاد پناهیان دربخشی دیگر از سخنانش در  توصیف واقعه اربعین اظهار داشت: هر کسی با هر نگاهی به اربعین بنگرد این مهم را درمیابد که حماسه اربعین، ادامه حماسه عاشورا و مقدمه حماسه ظهور است.

 

 

 

پناهیان با رد شبهه های مطرح شده  در خصوص ریشه های عربی پیاده روی در زیارت، تاکید کرد: رسم پیاده روی به منظور زیارت نه تنها ریشه ای در بین اعراب ندارد بلکه به شدت دینی است حتی مجالس بزرگداشت و یادبود معمول در بین ما میان اعراب اصلا مرسوم نیست. پس پیاده روی اربعین یک رسم دینی است نه رسم عربی و عراقی.

 

 

وی با اشاره به احادیث فضیلت و تاکید ائمه بر زیارت پیاده، عنوان کرد: به خاطر همین احادیث بود که  امام معتقد بودند، اصلا ائمه نقشه داشتند برای چنین آثاری، بی تردید مقصودشان این بوده که میلیون ها نفر در بیابان های اطراف کربلا تجمع کنند و قدرت شیعه را به رخ  جهانیان بکشند.

 

 

این روحانی برجسته، افزود: چرا پیاده روی اربعین یکباره اینقدر رونق گرفته است؟ یقینا تحلیلی جز تحلیل امام نمی توان داشت. امام سال 61 فرمودند: «دل ها متحول شده که جوانی که شرق و غرب  می خواستند او را منحرف کنند اکنون آرزوی شهادت می کند» و من با استناد به همین جمله می گویم این تحول، یک تحول عادی نیست.

 

پناهیان ابراز امیدواری کرد: بی شک این تحول، عنایتی است که می تواند از علایم ظهور باشد و بنابراین رسانه ها باید عظمت این حرکت شورانگیز را به دیگران منتقل کنند.

انتهای پیام/ ع ب


آخرین اخبار آخرین اخبار