پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حاشیه‌‌نگاری از حضور علی مطهری در جمع دانشجویان یزد/

ازاخراج فیلمبردار و گزارشگر صدا و سیما تا بی‌ارتباط خواندن فتنه 88 با آمریکا و انگلیس


حضور علی مطهری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس در جمع دانشجویان یزد حاشیه‌هایی به همراه داشت که اغلب آنها در زمان پاسخ مطهری به پرسش‌های دانشجویان رقم خورد.

به گزارش یزد امــــــــــــروزبه نقل از فارس ، علی مطهری که قرار بود با پرواز ساعت 18 دوشنبه به یزد سفر کند با تاخیر یکی دو ساعته در پرواز به یزد رسید و در حالی که ساعت 22:30 دوباره باید از یزد به تهران پرواز می‌کرد، ساعت 9 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه یزد حضور یافت.

حضور علی مطهری در سالن مصادف با اخراج فیلمبردار و گزارشگر صدا و سیما توسط دست‌اندرکاران حزب اعتدال و توسعه دانشگاه یزد بود و در شرایطی که سخنرانی قبل از ورود مطهری که مرتبط با نویسنده مشهور لبنانی، جورج جرداق بود، بدون هیچ ممانعتی توسط صدا و سیما پوشش داده شد، به ناگاه مسئولان حزب خواستار ترک تصویربردار و گزارشگر صدا و سیما شدند.

پس از نیم ساعت سخنرانی مطهری که در بخش‌هایی بسیار شتاب‌زده صورت گرفت، نوبت به پرسش و پاسخ رسید که البته در این بخش فضای سالن کم کم به سمت تنش کشیده شد.

نخستین سئوال در مورد برگزاری اخیر، همایش فساد اداری و دغدغه رهبری در این مورد و نقش و برنامه‌های مجلس در این زمینه بود که مطهری در این زمینه اظهار داشت: مسئله مبارزه با فساد اداری منحصر به مجلس نیست و کل نظام باید برای رفع این مشکل دست به دست هم بدهند.

وی افزود: اصل فسادهای مالی ناشی از اقتصاد دولتی است و تا زمانی که اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد آزاد نرود، این شرایط حاکم است ضمن اینکه اگر تاکنون نتوانسته‌ایم در کنترل فساد اداری موفق باشیم، شاید بخشی از آن به خاطر تعارف‌ها و رودروایستی‌ها باشد.

فعالیت‌های فرهنگی‌ام در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود

مطهری این بار در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد اینکه شما عضو کمیسیون فرهنگی هستید اما بیشتر در سیاست اظهار نظر می‌کنید، تقصیر این بخش را متوجه رسانه‌ها خواند و گفت: همه فعالیت نمایندگان آن چیزی نیست که آشکار است و در رسانه‌ها مطرح می‌شود، برخی فعالیت‌ها در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود و بسیاری از فعالیت‌ها نیز در داخل کمیسیون‌ها انجام می‌شود.

مطهری ادامه داد: من در تدوین قانون نظارت بر صدا و سیما، قانون نظام جامع رسانه، طرح امر به معروف و نهی از منکر و ... فعال بوده‌ام.

وی در پاسخ به سئوالی که گفته بود چرا از دولت یازدهم انتقاد نمی‌کنید، اظهار داشت: از دولت انتقاد می‌کنیم و نمونه آن این بود که وزیر کشور را برای اجرای قانون عفاف و حجاب خواستیم و یک کارت زرد نیز به او دادیم اما به هر حال ما این دولت را از دولت قبلی قانونگراتر می‌دانیم.

در این بخش از جلسه، صدای اعتراض یکی از دانشجویان که گاهی به عنوان خبرنگار یکی از روزنامه‌های استان نیز در جلسات حضور می‌یابد در مورد نحوه گزینش سئوالات، فضای جلسه را متشنج کرد.

اوباما به مسلمانان گرایش دارد

این بار مجری برنامه سئوال را از میان موارد مطرح شده در مورد مذاکرات انتخاب کرد و مطهری در پاسخ به این سئوال خوش‌بینی خود را نسبت به مذاکرات اعلام کرد و اظهار داشت: حدس من این است که دو طرف خیلی سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها به توافق می‌رسند زیرا هم ما به توافق نیاز داریم هم آنها ضمن اینکه اوباما گرایشی به مسلمانان دارد و برای شرایط داخلی خود نیاز به این مذاکره دارد.

وی افزود: ایران لجاجت نکرده و پای میز مذاکره نشسته ضمن اینکه مسئله ایران هراسی نیز مانند قبل مطرح نیست و حتی اگر شرایط به حمله نظامی برسد، ایران دیگر در انزوا نخواهد بود زیرا مردم دنیا دیدند که ما لجاجت نکردیم و بر سر میز مذاکره نشستیم.

دیگر سئوال مطرح شده در مورد پیش‌بینی مطهری ازعملکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌های مجلس آینده بود.

مطهری در پاسخ به این سئوال اظهار داشت: از اکنون نمی‌توانیم قضاوت کنیم و باید ببینیم چطور رفتار می‌کنند اما امیدواریم سلیقه‌ای عمل نشود و اگر کسی نامه‌ای به رهبری نوشته، به این بهانه او را رد صلاحیت نکنند زیرا هرکسی در این جامعه حقی دارد و می‌تواند دغدغه‌های خود را مطرح کند.

شورای نگهبان از مجلس اصلاح‌طلب نهراسد

وی افزود: روش‌های قبلی باید کنار گذاشته شود ضمن اینکه ترس بی‌جا از اینکه به فرض مجلس اصلاح‌طلب درست شود، نداشته باشند زیرا این اتفاق وحشتناکی نیست و بیشتر اصلاح‌طلبان علاقمند به نظام و شخص رهبری هستند.

مطهری در پاسخ به سئوالی که در مورد دلیل مخالفت او با فرهادی، وزیر علوم در زمان گرفتن رای اعتماد مجلس مطرح شده بود، اظهار داشت: مخالفت من مخالفت با روش مجلس بود زیرا در مورد وزرای قبلی می‌گفتند این آقایان در جریان حوادث 88 نامه‌ای به مقام معظم رهبری امضا کرده‌اند و آنها را فتنه‌گر معرفی کردند و آنها را به عنوان وزیر نپذیرفتند ما نیز مطرح کردیم که این مسائل درباره آقای فرهادی نیز وجود دارد او نیز همراه خاتمی، موسوی و کروبی نامه‌ای را در مرداد 88 امضا کرد و به روش‌های خشونت‌آمیز برخورد با معترضان اعتراض کردند.

وی تصریح کرد: دلیل مخالفت من این بود که چرا مجلس منطق و معیار یکسان و مناسب ندارد و معتقدم اگر مجلس می‌خواهد جایگاه خود را حفظ کند، باید در این شرایط به فرهادی نیز رای منفی می‌داد.

مطهری خاطرنشان کرد: من که این ملاک‌ها را قبول ندارم و معتقد نیستم اگر کسی نامه نوشته و تظلم کرده، فتنه‌گر است اما با اینکه مجلس در مقابل هر فردی، یک روش اتخاد کند، مخالفم.

سئوال بعدی که در مورد نظر علی مطهری در مورد فتنه 88 و اظهار نظر وی در این زمینه بود، جو سالن را بیش از قبل به هم ریخت.

دیگر متخصص رفع حصر خانگی شدیم / ارتباط حوادث 88 با آمریکا و انگلیس را قبول ندارم

مطهری در پاسخ به این سئوال اظهار داشت: بارها نظر خود را بیان کردم و به دنبال این اعلام نظرها، دیگر متخصص وقایع سال 88 و متخصص رفع حصر خانگی شدیم اما معتقدم حوادث سال 88 به آن صورت که مطرح می‌کنند، یک طراحی 10، 20 ساله بوده و مرتبط با انگلیس و آمریکا بوده است را قبول ندارم.

وی بیان کرد: لفظ فتنه را برای آن وقایع قبول ندارم اما از آنجا که تشخیص حق از باطل دشوار و حق و باطل به هم آمیخته بودند، می‌شد بر آن نام فتنه نهاد زیرا معلوم نبود حق کدام و باطل کدام است.

نماینده مردم تهران در مجلس عنوان کرد: سه روز بعد از انتخابات به صدا و سیما رفتم و اعلام کردم که در شمارش آرا بعید است تقلبی صورت گرفته باشد اما در مبادی آرای احمدی‌نژاد خللی است که باید بررسی شود. آن روزها صدا و سیمایی‌ها می‌گفتند که اصولگراها چون می‌گویند هنوز مسئله برای ما روشن نیست، حاضر نیستند در این مورد در رسانه ملی گفت‌وگو کنند.

اثرگذاری احمدی‌نژاد در فتنه 88

وی افزود: من معتقدم که فتنه را ما همه دسته جمعی درست کردیم، نمی‌توانم بگویم موسوی و کروبی خطا نکردند زیرا استمرار بخشیدن آنها به حرکت در فتنه شدن این جریان موثر بود ضمن اینکه احمدی‌نژاد و برخی دستگاه‌ها نیز در این جریانات موثر بودند.

مطهری تصریح کرد: به نظر من باید بررسی و تکلیف روشن و معلوم شود که مجرم ردیف اول و دوم کیست و باب این موضوع را برای همیشه ببندیم، این روند صلاح نیست زیرا این موضوع غده چرکینی شده که به صلاح هیچکس نیست.

وی با بیان اینکه یکی از آقایان که اکنون ناتوان شده و در حصر خانگی است، اگر از بین برود، غده چرکین باقی خواهد ماند که این به صلاح نیست و باید تلاش کنیم تا این موضوع هرچه سریع‌تر حل شود و تفرقه‌ای که ایجاد شده بدون اینکه مدام بر طبل تفرقه بکوبیم، رفع شود.

مطهری از اقداماتی که پشت پرده برای رفع این مشکلات در حال انجام است خبر داد و ضمن دفاع از سران فتنه گفت: وقتی اجازه نمی‌دهند آنها حرف بزنند، چطور بیایند و توبه کنند اما برخی دانشجویان به این سخن وی واکنش نشان داده و اعلام کردند چرا زمانی که مدام به آنها گفته شد از مردم عذرخواهی کنند، سکوت کردند.

حمایت آمریکا و انگلیس از کروبی و موسوی دلیلی بر هماهنگی آنها با این کشورها نیست

نماینده اصلاح طلب مجلس در پاسخ به سئوال دانشجویی که می‌گفت چطور می‌گویید این جریان با انگلیس و آمریکا هیچ ارتباطی نداشته است، عنوان کرد: این کشورها برنامه‌ درازمدتی علیه ایران دارند و هر گاه کسی علیه نظام اعتراض کند، آنها حمایت می‌کنند و این دلیل نمی‌شود که آنها از قبل با هم هماهنگ بوده‌اند.

یکی دیگر از سئوالات دانشجویانی که خواستار شکست حصر خانگی سران فتنه بودند، انتقاد به اجرای طرح امر به معروف و نهی از منکر بود و این طرح را مغایر با دموکراسی می‌دانستند که پاسخ مطهری به این سئوال بر خلاف پاسخ‌های قبلی با کف و تشویق مطرح‌کنندگان سئوال مواجه نشد.

مطهری در پاسخ به این سئوال بیان کرد: در کشوری که اغلب مردم مسلمان هستند، اجرای چنین قانون و طرحی عین دموکراسی است.

مطهری با پاسخ به این سئوال سالن را به سرعت برای رسیدن به پرواز تهران ترک کرد اما هیاهوی دانشجویان بعد از خروج مطهری همچنان ادامه داشت و یکی از برگزارکنندگان مراسم قول داد تا مطهری را در اولین فرصت به دانشگاه یزد آورده تا پاسخ سئوالات دانشجویان را مطرح کند.

بزرگداشت جورج جرداق نیز که این همایش به بهانه او ترتیب داده شده بود، به طور کامل به حاشیه رفت.
 


آخرین اخبار آخرین اخبار