پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گلایه های شهروندان یزدی در آستانه بازگشایی مدارس؛

ازدریافت شهریه توسط مدارس دولتی تا عدم نظارت بر سرویس مدارس


در آستانه ماه مهرو فصل بازگشایی مدارس به میان مردم رفتیم تا نظر انان را در زمینه ثبت نام فرزندانشان در مدارس دولتی و غیردولتی و همچنین میزان رضایتمندی آنان از هزینه های ثبت نام و خرید لوازم اتحریر جویا شویم؛

یزدامروز؛ در آستانه ماه مهرو فصل بازگشایی مدارس به میان مردم رفتیم تا نظر انان را در زمینه ثبت نام فرزندانشان در مدارس دولتی و غیردولتی و همچنین میزان رضایتمندی آنان از هزینه های ثبت نام و خرید لوازم اتحریر جویا شویم؛

مصطفی اصلانی که به شغل تعمیرات موبایل مشغول است در خصوص وضعیت شهریه مدارس گفت : در سال جاری هنوز فرزندم را ثبت نام نکرده ام اما بنابر اظهارات دوستان و آشنایان به نظر میرسد که شهریه مدارس دولتی مناسب باشد هر چند که هرساله و با شروع فصل ثبت نام مدارس رسانه ها خبر از ثبت نام رایگان در مدارس دولتی می دهند.

وی باابراز بی اطلاعی از قیمت سرویس مدارس اضافه کرد: منزل ما در نزدیکی مدرسه بوده و نیازی به سرویس نیست .

اصلانی قیمت کتاب ها و لوازم اتحریر را نیز مناسب عنوان کرد و گفت: با توجه به موج گرانی های اخیر و بالارفتن تعجب آور برخی کالاها قیمت های لوازم اتحریر قابل تحمل است.

وی از مسئولین آموزش و پرورش خواست: در مقوله آموزش و یادگیری در مدارس دولتی تلاش بیشتری صورت گیرد و با ایجاد امنیت شغلی برای معلمان و دلگرم کردن آنان سطح آموزش را در این مدارس ارتقا دهند تا برخی از روی اجبار گرفتار مدارس غیر دولتی نشوند.

حسن رزدانی که در شغل آزاد فعالیت می کند با اشاره به اینکه  یک مدرسه دولتی به بهانه بیمه و هزینه هایی که به ما اعلام نشده مبلغ 1میلیون ریال از بنده گرفته اظهارداشت: وقتی به مدیر مدرسه گفتم مگر در مدارس دولتی ثبت نام رایگان نیست جواب داد این پول که مبلغی نیست!

وی قیمت لوازم اتحریر و کتاب را مناسب دانست و گفت: باید بپذیریم که وقتی اجناس دیگر گران می شود طبیعتا گران شدن  این اقلام نیز دور از ذهن نیست وبه گونه ای این روزها گرانی برای مردم عادی شده است.

وی باابراز گلایه از رشد روزافزون مدارس غیر دولتی گفت: بااین روند و چشم و هم چشمی هایی که در جامعه وجود دارد کار به جایی رسیده که برخی افراد در عین اینکه از وسعت مالی خوبی برخوردار نیستند مجبور می شوند فرزندان خود را در مدارس غیر دولتی ثبت نام کنند و از مسئولین می خواهم در این زمینه فکری بردارند.

صادق شفیعی در خصوص شهریه های برخی مدارس گفت: در برخی مدارس شهریه ها نسبت به خدماتی که ارائه می دهند گران است اما در برخی مدارس نیز به تناسب خدمات خود شهریه می گیرند.

شفیعی با ابراز نگرانی از عدم نظارت بر سرویس مدارس خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی رانندگان  سرویس مدارس که اغلب بانوان هستند بدون گواهینامه مبادرت به جابه جایی دانش آموزان می کنند

وی ادامه داد: در برخی سرویس ها به جای یک نفر،دو یا سه نفر در صندلی جلو می نشیننند و از همه بدتر کمربند ایمنی نیز نمی بندند و گاها شیشه پنجره  اتومبیل ها نیز پایین است که این مسائل در زمان بروز حادثه بسیار خطر آفرین است.

این شهروند یزدی قیمت لوازم اتحریر و کتب درسی را گران عنوان کرد و گفت: باید مسئولان به فکر اقشار کم درآمد نیز باشند تا کسی مجبور نشود فرزندش را از تحصیل محروم کند.

شفیعی هوشمندسازی مدارس را ضروری دانست و ابراز داشت: با توجه به ضریب  نفوذ اینترنت و قرار گرفتن در عصر ارتباطات باید مسئولان نسبت به بهره مندی مدارس از تکنولوژی روز جدیت داشته باشند.

روح الله گندمی یکی از کارگران یکی از شرکت های کاشی در یزد به شدت از گرانی شهریه مدارس گلایه مند بوده و گفت: دو فرزند مدرسه ای دارم که از من  برای ثبت نام  فرزند بزرگترم در یک مدرسه دولتی مبلغ 1میلیون و500هزار ریال شهریه در خواست کردند و وقتی گفتم پول ندارم گفتند این مبلغ برای بیمه و برگه های امتحانی است ودر حقیقت شما هزینه ای برای ثبت نام پرداخت نکرده اید و حتی می توانید آن را به صورت چک بلند مدت پرداخت کنید.

این کارگر یزدی ادامه داد: سال گذشته نیز مبلغ 700هزارریال از بنده پول گرفتند و در ادامه سال تحصیلی نیز مبالغ دیگری را به صورت خرد خرد گرفتند.

گندمی درادامه به شهریه بالای مراکز پیش دبستانی اشاره کرد و بیان داشت: به هر مرکز پیش دبستانی مراجعه کرده ایم مبالغی بین 8تا 10میلیون ریال را مطالبه کرده اند که بالاخره پس از کلی جستجو یک مرکز ارزان قیمت را پبدا کردیم که البته جدا از اینکه یک خانه قدیمی را با رنگ آمیزی به پیش دبستانی تبدیل کرده اند در ابتدا 500هزار ریال اخذ کرده ومبلغ 3میلیون ریال دیگر نیز مطالبه کرده اند.

وی افزود:البته این مبالغ جدا از 2 میلیون ریالی است که باید بابت وسایل و لوازم سرگرمی و روپوش فرم پرداخت کنم.

این شهروند یزدی ادامه داد: سال گذشته برای سرویس فرزندم  در حدود 700هزارتومان هزینه کردم و امسال توانایی گرفتن سرویس را ندارم

گندمی خطاب به مسئولان گفت: آخر من کارگر که هر چند ماه یک بار حقوق می گیرم و حقوقم نیز ناچیز است از کجا باید این مخارج گران را تامین کنم اگر ثبت نام مدارس دولتی رایگان است پس این پول های کذایی برای چه گرفته می شود؟

یک بانوی یزدی هم از بالا بودن شهریه ثبت نام مدارس و کتاب و لوازم التحریر شکایت کرد و گفت: شاید این پول ها برای برخی افراد مبلغی نباشد اما برای قشر حقوق بگیر و مخصوصا کارگر با این وضعیت تورم و پرداخت حقوق به صورت چند ماه یکبار بسیار سنگین است و فشار مضاعفی را به ما وارد می کند.

راضیه السادات میرالهی ادامه داد: تا در مدارس دولتی پول یا چک ندهیم فرزندانمان را ثبت نام نمی کنند و از مسئولین می خواهم که فکری برای قشر ضعیف جامعه بردارند.


آخرین اخبار آخرین اخبار