پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پیش از ظهر امروز؛

آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات پسته اردکان راه‌اندازی شد


در مراسمی با حضور مسئولان شهرستان اردکان، آزمایشگاه تحقیقات پسته اردکان افتتاح و راه‌اندازی شد.

به گزارش یزدامـــــروز، نماینده مردم اردکان در مجلس، پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات پسته اردکان به عنوان نخستین آزمایشگاه تخصصی بخش کشاورزی این شهرستان اظهار داشت: کشاورزی نیز باید همگام با صنعت و خدمات رشد و توسعه داشته باشد اما به دلیل بروز مشکلاتی از جمله کم‌آبی، محدودیت‌هایی در این حوزه ایجاد شده است.

محمدرضا تابش با بیان اینکه تحقیقات کاربردی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد، عنوان کرد: در بسیاری مواقع، تحقیقات کشاورزی به توسعه این بخش کمک کرده و معتقدیم می‌تواند در کاهش مشکلات این بخش نقش موثری ایفا کند.

وی راه‌اندازی ایستگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقات کشاورزی را در راستای تحقق این مهم بسیار مفید خواند و تصریح کرد: فعالیت هدفمند این ایستگاه‌ها می‌تواند منجر به تولید علم و پژوهش‌های کاربردی شود و کشاورزان به عنوان بهره‌برداران این بخش می‌توانند از نتایج آن بهره‌مند شوند.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه تحقیقات در حوزه کشاورزی و استفاده از نتایج آن توانسته تا حد زیادی بر بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشاورزان اثرگذار باشد، عنوان کرد: خوشبختانه شاهد بهبود کیفیت زندگی روستاییان و کشاورزان با توسعه تحقیقات کشاورزی بوده‌ایم.

تابش با بیان اینکه راه‌اندازی هر ایستگاه تحقیقاتی در بخش کشاورزی، هدف یا اهدافی را دنبال می‌کند، عنوان کرد: پس از گذشت مدتی از زمان فعالیت باید بررسی‌های لازم برای دستیابی یا عدم دستیابی به اهداف انجام شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی ایستگاه تحقیقات پسته اردکان و اهدافی که از راه‌اندازی آن دنبال می‌شد، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد اهداف تعیین شده در این ایستگاه تحقیقاتی به طور کامل محقق نشده و لازم است مشکلات و موانع موجود در این مسیر مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با تاکید بر اینکه ایده‌ها نه فقط در صنعت بلکه در بخش کشاورزی نیز باید به طرح‌های پژوهشی و در نهایت تجاری‌سازی‌ تبدیل شود، اظهار داشت: خوشبختانه تولیدات مهمی از جمله محصولات کنجدی، پسته، انار و روناس در اردکان وجود دارد که بستر خوبی برای اقدامات و طرح‌های پژوهشی و تلفیقی است و باید از ایده‌های فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه حمایت جدی شود.

تابش با بیان اینکه نوع نگاه به ایستگاه تحقیقات پسته اردکان و عملکرد آن باید استانی باشد، تاکید کرد: به همین میزان نیز باید اعتبار و تامین امکانات و نیروی انسانی متخصص پیش‌بینی شود.

عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت حفظ باغ‌های پسته از منظر زیست محیطی در شهرستان اردکان عنوان کرد: پسته را به واقع می‌توان از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی طلای سبز نامید که علاوه بر منفعت اقتصادی، در کاهش آلودگی‌ها به ویژه آلودگی هوا و تثبیت شن‌ها و... نقش بسیار اثرگذاری ایفا می‌کند.

وی تصریح کرد: با توجه به مزیت‌های درخت پسته، امکان استفاده از آن به جای درختان غیرمثمر در فضای سبز مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

به گزارش فارس، آزمایشگاه ایستگاه تحقیقات پسته اردکان در این مراسم که با حضور رئیس موسسه تحقیقات پسته کشور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، فرماندار، شهردار و جمعی از مسئولان شهرستان اردکان برگزار شد، افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

منبع:فارس


آخرین اخبار آخرین اخبار