پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


از آلزایمر حامیان فتنه تا یادآوری خاطرات زندان و موبایل‌هایی که آنتن نداد/اصلاح‌طلبان 9 دی کجا بودند؟


سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که "اصلاح طلبان در حماسه 9دی کجا بودند و چه می‌کردند؟" سوالی که بسیاری از اصلاح‌طلبان از پاسخ به آن امتناع کردند و طفره رفتند.

به گزارش  یزدامروزبه نقل از راه دانا؛ مجله آمریکایی تایم در تاریخ 22 خرداد 1388 گفتگوی اختصاصی خود با میرحسین موسوی را با عنوان «مردی که می تواند احمدی‌نژاد را شکست دهد» منتشر کرد. موسوی در بخشی از این گفت‌وگو با اشاره به تجمعات خیابانی حامیانش در دوره تبلیغات انتخاباتی می‌گوید: "تجمعات خیابانی چشمگیر هفته‌های گذشته احتمالاً ماهیت ساختار قدرت را به نحوی بنیادین دگرگون خواهد ساخت ... در واقع دگرگونی و تغییر در ساختار قدرت با فشار بر رهبری در جهت پذیرش بیشتر افکار عمومی رخ خواهد داد."

 

وی در پاسخ به این سؤال که «اگر انتخابات را ببازد، آن وقت چه می‌شود؟» پاسخ داد: "تغییرات مدت‌هاست که آغاز شده است. تنها گوشه‌ای از این تغییرات به پیروزی در انتخابات مربوط می‌شود و بخش‌های دیگر تغییر ادامه خواهند یافت و هیچ عقب‌گردی در کار نخواهد بود."

 

اما موسوی که در انتخابات سال 88 تحت حمایت اصلاح طلبان بود، پس از اعلام نتایج انتخابات و شکست در مقابل احمدی‌نژاد نخستین بیانیه خود را صادر کرد که در آن سلامت انتخابات را به زیر سوال برده و پس از آن دعوت به آشوب‌های خیابانی در دستور کار موسوی و اطرافیانش قرار گرفت.

 

پس از اعتراض میرحسین موسوی و اطرافیانش به روند شمارش آرا و اعلام تقلب در انتخابات توسط وی و حامیانش، هواداران موسوی با حضور در خیابان‌های کشور به خصوص تهران و درگیری با نیروی انتظامی و تخریب اموال عمومی به دنبال نشان دادن اعتراض خودشان نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بودند.

 

اما این اعتراضات به سرعت شکل جدیدی به خود گرفت و هدف آن از ابطال انتخابات به براندازی نظام جمهوری اسلامی تغییر کرد و اغتشاش‌گران با شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه به کف خیابان‌ها آمدند و کشور را دچار التهابی بزرگ کردند.

 

مردم که از این تجمع اغتشاش‌گران احساس خطر می‌کردند پس از حوادث روز عاشورای سال 88 و رقص و پایکوبی اغتشاش‌گران در خیابان‌های تهران، با خلق حماسه عظیم 9 دی باردیگر به جهانیان ثابت کردند که در مقابل تمام کسانی که به دنبال زیر سوال بردن اعتقادات آنان و براندازی نظام جمهوری اسلامی هستند خواهند ایستاد.

 

اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که "اصلاح طلبان در حماسه 9دی کجا بودند و چه می‌کردند؟" سوالی که بسیاری از اصلاح‌طلبان از پاسخ به آن امتناع کردند و طفره رفتند.

 

کولایی:یادم نیست

 

الهه کولایی عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در پاسخ به سوال فوق به خبرنگار دانا گفت: من تهران بودم، یادم نیست کجا بودم فقط می‌دانم تهران بودم.

 

بهشتی:مصاحبه نمی کنم

 

علیرضا بهشتی از فعالان اصلاح‌طلب هم به پرسش خبرنگار دانا اینگونه جواب داد: من اصلا با جایی مصاحبه تلفنی نمی‌کنم.

 

ابطحی:قبلا گفته‌ام

 

محمد علی ابطحی از دستگیرشدگان فتنه 88 به دانا گفت: من قبلا در این خصوص مصاحبه‌ کرده‌ام و خوب نیست که آدم حرف تکراری بزند، ان شاالله که موفق باشید، خدانگهدار...

 

امانی: بعدا تماس بگیرید

 

شهربانو امانی نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم، سوال خبرنگار دانا را اینگونه جواب داد: الان جلسه‌ای هستم و نیم ساعت دیگر تماس بگیرید و پس از تماس مجدد، خبرنگار دانا را به شنیدن بوق اشغال تلفن همراهش مهمان کرد.

 

اعلمی:نمی‌توانم صحبت کنم

 

اکبر اعلمی دیگر نماینده اصلا‌ح‌طلب مجلس ششم هم در پاسخ به پرسش خبرنگار دانا گفت: من راجع به این مسائل نمی‌توانم صحبت کنم و الان در حال رانندگی هستم و گوشی را قطع کرد.

 

منصوری: اخبار را مرور کنید تا ببینید کجا بودم

 

آذر منصوری از فعالان اصلاح‌طلب هم سوال خبرنگار دانا را اینطور جواب داد: اگر یه مقدار اخبار را مرور کنید متوجه این موضوع می‌شوید.

 

خاطرنشان می‌شود که آذر منصوری در شهریور ماه بازداشت و در اسفندماه همان سال به 3 سال حبس محکوم شد.

 

موسوی لاری: "الو" ...

 

عبدالواحد موسوی لاری رئیس شورای مشورتی اصلاح‌طلبان هم پس از شنیدن سوال خبرنگار دانا گفت: "الو" و بعد گوشی را قطع کرد.

 

کرباسچی: نهم دی ماه؟!

 

غلامحسین کرباسچی یکی از  چهره‌‌های سیاسی نزدیک به هاشمی رفسنجانی هم به خبرنگار ما گفت: نهم دی ماه؟! چه حادثه‌ای در این روز اتفاق افتاده؟! من یادم نیست چیزی، اگر به من بگویید دیروز ناهار چی خوردی یادم نمی‌آید.

 

خاتمی:نمیدانم شما که هستی

 

محمدرضا خاتمی دبیر کل حزب منحله مشارکت هم در پاسخ به پرسش خبرنگار دانا گفت: من تلفنی مصاحبه نمی‌کنم و نمیدانم که شما که هستید و الان دارم رانندگی می‌کنم و نمیدانم که چه می‌گویم.

 

حق‌شناس:خاطرم نیست

 

محمد جواد حق شناس فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در پاسخ به سوال خبرنگار دانا گفت: من خاطرم نیست که کجا بودم.

 

کواکبیان:در جلسه کمیسیون امنیت ملی بودم

 

مصطفی کواکبیان، به پرسش خبرنگار دانا اینگونه جواب داد: ما بعداز ظهر آن روز یک جلسه‌ای در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و یادم می‌آید که در جلسه کمیسیون امنیت ملی بودم.

 

باقی: زندان

عمادالدین باقی روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب هم سوال خبرنگار دانا را اینطور جواب داد: ما آن موقع زندان بودیم، من به خاطر مصاحبه‌ای با آیت الله منتظری که از رسانه‌هایی مثل بی‌بی‌سی پخش شده بود زندان بودم.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که عمده‌ مردم ایران در 9 دی 1388 درحمایت از نظام جمهوری اسلامی و در پاسداری از ارزش‌های دینی و فرهنگ عاشورا به خیابان‌های کشور آمدند.

انتهای پیام/ص


آخرین اخبار آخرین اخبار