پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارش/ذخیره‎‎سازی 900 تن میوه برای بازار شب عید در یزد

از بی‎‎انصافی کسبه درعرضه میوه تاعدم صدور فاکتور/میوه شب عید یزد گران نمی‎‎شود +قیمت ها


بر اساس گفته مسئولان تنظیم بازار استان یزد، برای کنترل بازار شب عید در استان، به ذخیره‎‎سازی 900‌تن انواع میوه شامل سیب و پرتقال اقدام شده است.

به گزارش یزد رسا، بر اساس گفته مسئولان تنظیم بازار استان، برای کنترل بازار شب عید در استان، به ذخیره‎‎سازی 900‌تن انواع میوه شامل سیب و پرتقال اقدام شده است.

 
همشهری نوشت:همچنین تخلفات در عرضه میوه اعم از قیمت و کیفیت اجناس، مسئولان استان را بر آن داشته است که در آستانه شب عید، گشت‌های نظارتی خود را برای نصب صندوق‌های مکانیزه فروش در میوه‎‎فروشی‌ها برقرار کنند.
 

مناسب بودن کیفیت و قیمت میوه همواره یکی از خواسته‌های شهروندان یزدی از صنف طواف بوده چرا که به عقیده مردم یزد، میوه‎‎ای که در بازار مصرف استان عرضه می‌شود، از کیفیت متناسب با قیمت آن برخوردار نیست.
 

این معضل در روزهای اخیر بیشتر در مورد پرتقال نمود پیدا کرده چرا که با وجود افزایش یک باره قیمت پرتقال در بازار مصرف، کیفیت آن نسبت به اوایل فصل عرضه، بسیار بدتر شده است.
 
 

بی‎‎انصافی در عرضه میوه از سوی کسبه


یکی از شهروندان یزدی معتقد است که میوه‎‎فروشان اصلا در فروش میوه انصاف ندارند و میوه‌های بی‎‎کیفیت خود را نیز به قیمت‌های گزاف به مردم می‌فروشند.


«زهرا میرابی» با تاکید بر این‌که تبلیغاتی که به اسم عرضه میوه به نرخ میدان در شهر مشاهده می‌شود کذایی است، می‎‎گوید: اقلامی ‌که در این مغازه‌ها ارائه می‌شود، بسیار بی‎‎کیفیت است و اصلا ارزش خرید ندارد.
 

وی با اشاره به عرضه پرتقالی‎‎کیفیت در روزهای اخیر در یزد، عنوان می‎‎کند: برای خرید یک کیلوگرم پرتقال 5‌هزار تومان پرداخت کردم و بعد از مراجعه به خانه متوجه شدم که همه پرتقال‌ها از درون خراب شده است و طعم و مزه ندارد.

این شهروند با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر واحدهای میوه‌‌فروشی، از فعالان این صنف می‎‎خواهد انصاف بیشتری داشته باشند چرا که در شرایط اقتصادی فعلی، خانواده‌ها به زحمت قادر به تامین هزینه‌های زندگی هستند و این اجحاف‏، فشار مضاعفی را بر آنها وارد می‎‎کند.
 


 

گلایه از صادر نشدن فاکتور فروش میوه


یکی دیگر از شهروندان یزدی هم از کیفیت میوه‎های عرضه شده در بازار شهر گلایه و اضافه می‎‎کند: اغلب مغازه‎‎داران اجازه جدا کردن میوه را به مشتری نمی‌دهند، از این رو مجبوریم که جنس‌های بی‎‎کیفیت را در کنار برخی از میوه‌های مطلوب خریداری کنیم.


«امیررضا بیرجندی» ادامه می‎‎دهد: بسیاری از میوه‌هایی که در شهر عرضه می‌شود، مانده و پلاسیده است و میوه تازه فقط در میدان یافت می‌شود.
 
وی با بیان این‌که در گذشته دسترسی مردم به میدان بهتر بود، اظهار می‎‎کند: البته در حال حاضر هم شهرداری برای تردد به میدان سرویس دایر کرده است، اما به دلیل مسافت و مدت زمانی که باید برای خرید از میدان صرف شود، استقبال زیادی از میدان جدید نمی‌شود.
 

این شهروند با ابراز نگرانی از گرانی میوه در بازار عید از مسئولان می‎‎خواهد که بر روند عرضه میوه در ایام نوروز بیشتر از سایر روزهای سال نظارت داشته باشند تا جلوی تخلف میوه فروشان گرفته شود.
 

 

صنعت و معدن؛ متولی نظارت بر واحدها


رئیس اتحادیه صنف طوافان یزد درباره نظارت بر میوه فروشی‌های شهر، عنوان می‎‎کند: نظارت بر واحدهای فعال در میدان میوه و تره‌‌بار به عهده اتحادیه و نظارت بر واحدهای عرضه شهر به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است.


«اکبر دهقانی» در رابطه با مشکل ایجاد‌شده در عرضه پرتقال، می‎‎گوید: برای مدت کوتاهی عرضه پرتقال در استان کاهش یافت که بلافاصله نیز این کمبود جبران شد و در حال حاضر تنها عرضه پرتقال واشنگتن محدود است و در عرضه بقیه انواع پرتقال مشکلی نداریم.
 

وی درباره نگرانی مردم برای بازار میوه شب عید نیز اعلام می‎‎کند: سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی استان به خرید و ذخیره‎سازی میوه مورد نیاز شهروندان اقدام کرده‎‎اند و نگرانی از بابت تامین بازار وجود ندارد.
 

 

میوه شب عید گران نمی‎‎شود


دهقانی با تاکید بر این‌که همه ارقام میوه در بازار به وفور وجود دارد، اضافه می‎‎کند: البته به نسبت سال‎‎های گذشته، فروش بسیار کاهش یافته و کشش بازار نیز کم شده است. به گفته این مسئول، در سال‎‎های گذشته در روزهای پایانی سال بازار جنب و جوش پیدا می‌کرد اما امسال بازار همچنان راکد است و این در حالی است که همه چیز در بازار فراوان یافت می‌شود.

 

وی به شهروندان اطمینان داد که میوه شب عید گران نخواهد شد چرا که ذخیره‎سازی با هدف کنترل قیمت از سوی دولت در دستور کار قرار گرفته است.

 

 

کمبودی در بازار عرضه وجود ندارد


معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز از ذخیره‎‎سازی 200 تن سیب و 700 تن پرتقال برای تنظیم بازار شب عید از سوی سازمان جهادکشاورزی و تعاون روستایی استان خبر می‎‎دهد.

 

«ناصر رحیمی» عنوان می‎‎کند: مشکل و کمبودی در بازار عرضه وجود ندارد و پیش‎بینی می‌شود که قیمت‌ها نیز ثابت بماند و نظارت بر بازار نیز با جدیت انجام خواهد شد.


به گفته وی، طرح نظارتی بازار شب عید از اوایل اسفندماه آغاز می‌شود و نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا نیز در مرکز استان و شهرستان‌ها پیش‌بینی شده است تا بازار پایان سال را کنترل کند.
 


 

قیمت انواع میوه در میدان میوه و تره‎‎بار یزد


مغازه‌‌داران مجاز هستند که میوه‌ها را با 30 درصد افزایش نسبت به قیمت خرید از میدان و موز را با 20 درصد افزایش نسبت به نرخ میدان در شهر عرضه کنند.

 
 


 

گشت ویژه بازرسی اتاق اصناف


مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف مرکز استان هم می‎‎گوید: گشت ویژه بازرسی از واحدهای عرضه میوه و تره بار برای فعال کردن صندوق‌های مکانیزه فروش در این واحدها آغاز شده است.

 

«حمید‌دره‎‎شیری» اظهار می‎‎کند: اغلب میوه‎‎فروشان در قبال فروش میوه، فاکتور صادر نمی‌کنند و تخلفات زیادی را در گران فروشی دارند، از این رو تقویت نظارت بر این واحدها با فعال کردن صندوق‌های مکانیزه فروش، دنبال شده است.


انتهای پیام/ع
آخرین اخبار آخرین اخبار