پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

اوحدی؛

از سرگیری اعزام زائر به سوریه/دفن پیکر 42 جانباخته فاجعه منادر عربستان


رئیس سازمان حج و زیارت گفت: درصورت تامین امنیت زائران ایرانی اعزام زائران به سوریه از سر گرفته می شود.

به گزارش یزدامروز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،  سعید اوحدی درنشستی با حضور هیئت گردشگری سوریه افزود: در تفاهم نامه ای که پنج ماه پیش در سوریه امضا کردیم قرار شد پیوستی درخصوص برقراری امنیت زائران به آن اضافه و در تهران بررسی شود.


وی با اشاره به امنیت رو به پیشرفت سوریه ادامه داد: شاهد تحولات میدانی و پیروزی های ارتش سوریه و جبهه مقاومت دربرابر داعش و گروهک های تکفیری و صهیونیستی هستیم ، همین پیروزی ها امید جدی را بوجود آورده که سفر هیات سوری را جدی بگیریم و اراده ما برای برنامه ریزی سفر زائران به سوریه جدی است .

اوحدی با بیان اینکه امنیت زائران ایرانی از اولویتهاست و این امر برعهده دولت سوریه است ادامه داد: طی صحبت هایی که امروز و فردا در جلسه کارگروهی انجام می شود موضوع پیوست امنیت بررسی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ممکن است فردا وزیر گردشگری سوریه نیز به این کارگروه در تهران بپیوندد ادامه داد: پیش از جنگ یک میلیون زائر ایرانی به سوریه سفر می کردند که مسائل فنی مثل عوارض فرودگاهی و اقامت هم در این تفاهم نامه علاوه بر مسله امنیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه پس از بررسی پیوست امنیتی اعزام به سوریه، این پیوست به دستگاه های نظارتی ارسال خواهد شد که در صورت توافق اعزام زائر را آغاز خواهیم کرد افزود: همانطور که امنیت زائران در عراق مدیریت شده است در صورت تصویب نهایی این پیوست به تفاهم نامه گردشگری با سوریه ، اعزام ها به این کشور اغاز خواهد شد.

اوحدی گفت: همچنین برای اعزام 900 هزار زائر به عراق در سال آینده نیز برنامه ریزی کرده ایم .

درصورت رضایت خانواده مرحوم انجیدانی پیکر وی به ایران منتقل می شود

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه شناسایی همه جانباختگان فاجعه منا به صورت صد درصد انجام شده است گفت: درصورت رضایت خانواده مرحوم انجیدانی پیکر وی به ایران منتقل خواهد شد.

سعید اوحدی افزود: برای شناسایی اجساد قربانیان فاجعه منا دو نفر از اعضای درجه یک خانواده آنان به عربستان سعودی اعزام شدند و خانواده انجیدانی جزو آخرین گروه های اعزامی بودند که شناسایی و تایید هویت این جانباخته منا همزمان با قطع رابطه سیاسی دو کشور شد .

وی ادامه داد:پیکر مرحوم انجیدانی درحال حاضر در عربستان سعودی به خاک سپرده شده است که در صورت رضایت خانواده برای بازگرداندن پیکر وی ، با وجود قطع رابطه سیاسی با این کشور دراین باره اقدام خواهیم کرد.

اوحدی افزود:پیکر 42 نفر از جانباختگان فاجعه منا با رضایت خانواده آنها در عربستان دفن شده است .

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان گفت :پزشکی قانونی از دیروز تحویل آخرین پیکرهای شناسایی شده به خانواده ها را آغاز کرده است .


آخرین اخبار آخرین اخبار