پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

فرماندار در ديدار اعضاي هيأت اجرايي و ستاد انتخابات شهرستان یزد

از شاخص هاي اصلي انتخابات، رعايت قانون است


فرماندار يزد گفت: در شهرستان يزد رعايت قانون را سرلوحه همه فعاليت هاي مربوط به انتخابات قرار داديم و تنها در اين مسير گام بر مي داريم.

به گزارش یزد امروز به نقل از روابط عمومي فرمانداري يزد، " محمود شاكري شمسي " در ديدار اعضاي هيأت اجرايي و ستاد انتخابات شهرستان يزد با نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه يزد با اشاره به برگزاري همزمان دو انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در استان همزمان با سراسر كشور اظهار داشت: براساس قانون شهرستان يزد در انتخابات مجلس خبرگان رهبري به عنوان مركز حوزه انتخابيه استان و در انتخابات مجلس شوراي اسلامي به عنوان مركز حوزه انتخابيه يزد و اشكذر، بخش ندوشن و دهستان سورك است.

فرماندار يزد حركت براساس قانون و مقررات را از شاخص هاي اصلي انتخابات دانست و گفت: در شهرستان يزد رعايت قانون را سرلوحه همه فعاليت هاي مربوط به انتخابات قرار داديم و تنها در اين مسير گام بر مي داريم.

وي رعايت اصلي بي طرفي از ديگر ويژگي هاي برگزاري انتخابات سالم و باشكوه دانست و اظهار داشت : مجريان و دست اندكاران امر انتخابات در زمان برگزاري آن تنها به وظايف و امور محوله خود براساس قانون پرداخته و از هرگونه جانبداري از شخص و گروه خاصي پرهيز خواهند كرد.

" شاكري شمسي " با اشاره به حق الناس خواندن رأي مردم توسط مقام معظم رهبري در انتخابات گذشته خاطرنشان كرد: رأي مردم به عنوان يك امانت در صندوق آرا ريخته مي شود لذا دست اندركاران برگزاري انتخابات بايد از اين امانت پاسداري كنند تا خدشه اي به اعتماد عمومي مردم وارد نشود.

رئيس هيأت اجرايي انتخابات شهرستان يزد با تأكيد به اينكه برگزاري انتخابات سالم به عنوان يكي از اهداف حاكميت بوده و بارها مورد تأكيد مقام معظم رهبري قرار گرفته است گفت: ضروري است دست اندركاران امر انتخابات ساز و كارهاي لازم را به نحوي در نظر بگيرند تا مردم از برگزاري انتخابات كمال رضايت را داشته باشند.

فرماندار يزد افزود: فعاليت هاي ستاد انتخابات فرمانداري يزد از چند ماه گذشته آغاز شده و در حال حاضر 5 كميته آموزش، فناوري اطلاعات، پشتيباني، استعلامات و تبليغات و اطلاع رساني پيگير اقدامات انتخابات درشهرستان هستند.

وي اعلام كرد: بعد از دستور وزير كشور فرآيند رسمي انتخابات مجلس خبرگان رهبري از 20 آذرماه و مجلس شوراي اسلامي از 28 آذرماه آغاز شد و ثبت نام از داوطلبان به مدت 7 روز صورت گرفت.

رئيس هيأت اجرايي انتخابات شهرستان يزد همچنين اضافه كرد: شهرستان يزد به عنوان حوزه فرعي انتخابات اقليت هاي زرتشتيان و كليميان در انتخابات مجلس شوراي اسلامي است كه در اين خصوص با فرمانداري شهرستان تهران همكاري دارد.

" شاكري شمسي " با بيان اينكه بنابر تصميمات وزارت كشور و شوراي نگهبان هيأت اجرايي دو انتخابات ادغام شده است خاطرنشان كرد: خوشبختانه هيأت اجرايي شهرستان يزد را افرادي با سابقه، خوشنام، از اقشار مختلف مردم و مديراني كه سكاندار مسئوليت هاي مهم در سطح استان بوده اند، را شكل داده اند.

فرماندار يزد با اعلام اينكه در انتخابات مجلس خبرگان رهبري درحوزه انتخابيه استان يزد 11 نفر اقدام به ثبت نام نموده اند اظهار داشت: براساس آمارها كم سن ترين داوطلب 28 ساله و مسن ترين داوطلب 80 ساله هستند.

وي تصريح كرد: به استناد تبصره 4 ماده 16 انتخابات مجلس خبرگان رهبري احراز صلاحيت داوطلبان اي مجلس بر عهده فقهاي شوراي نگهبان مي باشد كه اين كار در مدت يك ماه انجام مي شود.

" شاكري شمسي " 21 بهمن ماه را زمان اعلان عمومي اسامي داوطلبان نهايي مجلس خبرگان رهبري اعلام كرد و افزود: داوطلبان مي توانند از روز 22 بهمن ماه به مدت 14 روز نسبت به تبليغات خود اقدام نمايند.

فرماندار يزد در ادامه در خصوص ثبت نام از داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي گفت: در مهلت قانوني ثبت نام در حوزه انتخابيه يزد و اشكذر 77 نفر اقدام به نامنويسي كرده اند كه نسبت به دوره گذشته با افزايش بالغ بر 100 درصد مواجه بوده ايم.

عالي ترين مقام اجرايي شهرستان يزد افزود: 68 نفر از اين داوطلبان را مرد و  نفر از آنها را زن تشكيل مي دهند.

" شاكري شمسي " با بيان اينكه بلافاصله بعد از ثبت نام نامزدها براساس ماده 50 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي كار بررسي صلاحيت داوطلبان در مركز حوزه انتخابيه آغاز شد اظهار داشت: هيأت اجرايي بعد از استعلام از مراجع چهارگانه در مدت ده روز اقدام به بررسي صلاحيت داوطلبان در حوزه انتخابيه يزد و اشكذر نموده است.

فرماندار يزد افزود: تبصره ذيل ماده 50 تأكيد دارد كه رد صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شوراي اسلامی باید مستند به قانون و براساس مدارك و اسناد معتبر باشد كه سعي داشتيم در روند بررسي صلاحيت كاملاً قانوني و براساس مستندات گام برداريم.

فرماندار يزد در پايان ابراز داشت: بعد از بررسي صلاحيت هاي در هيأت نظارت 27 بهمن ماه اسامي داوطلبان قطعي انتخابات مجلس شوراي اسلامي اعلام و اين نامزدها 7 روز فرصت دارند تا به تبليغات خود بپردازند.


آخرین اخبار آخرین اخبار