پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت/

از پیام‌های جعلی تا تحریف‌های 180درجه‌ای!


به راستی اینان چگونه حاضرند به هر رطب و یابسی دست یازند تا فرد و جریان مطبوع خود را ارتقا بخشند و جریان مخالف را از چشم‌ها بیندازند

تحریف 180درجه ای خبر دکتر توکلی توسط روزنامه های زنجیره ای و انتساب تخلف میلیاردی رخ داده در دولت روحانی به دولت سابق!! این خبر برجسته روزهای اخیر بود که شوک فراوانی به جامعه خبری و رسانه ای وارد کرد و بسیاری از مردم و پیگیران مسائل روز را به شگفتی واداشت.

به دنبال این اقدام شگفت و غیراخلاقی‏ْ، نماینده مردم تهران در نامه‌ای خطاب به مدیران مسئول روزنامه‌های شرق، اعتماد،  آرمان، ابتکار، اسرار، ایران و فرهیختگان نوشت:

در صفحه اول روزنامه‌های تحت مدیریت شما برادران از قول من مطالبی به آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین و دولت وی نسبت داده شد که ساخته و پرداخته کسانی به نظر می‌رسد که اعتنایی به این دستور خداوند کریم ندارند که در قرآن فرمود:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُونُواْ قَوَّامِینَ لِلّهِ شُهَدَاء بِالْقِسْطِ وَلاَ یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ؛  اى کسانى که ایمان آورده‏اید! براى خدا به داد برخیزید [و] به عدالت‏ شهادت دهید و البته نباید دشمنى گروهى شما را بر آن دارد که عدالت نکنید عدالت کنید که آن به تقوا نزدیک‌تر است و از خدا پروا دارید که خدا به آن‌چه انجام مى‏دهید آگاه است.

دکتر توکلی افزوده است: تمام تخلفات اشاره شده در نطق من مربوط به زمان صدارت آقای دکتر روحانی است. مواضع شفاف مرا درباره عملکرد اقای دکتر احمدی‌نژاد همه می‌دانند، ولی نه من و نه هیچ مسلمانی حق ندارد به دروغ زبان بگشاید و نسبت به مخالفانش بی‌محابا هرچه می‌خواهد بگوید. ارقام ساختگی و نسبت‌های ناصواب در تیتر و متن خبر منتشر شده در  روزنامه‌های تحت مدیریت شما زیاد است.

شاید برای کسانی شگفت‌آور باشد که اینان چگونه حاضرند به هر رطب و یابسی دست یازند تا فرد و جریان مطبوع خود را ارتقا بخشند و جریان مخالف را از چشم‌ها بیندازند. اما برای کسانی که دستی در فضای سیاست و رسانه‌ها داشته باشند چنین برخوردهایی دور از انتظار نیست.

نگارنده به یاد دارد ده سال پیش در اسفند ماه سال 84 ، دو روزنامه زنجیره‌ای در ستون‌های پیام‌های مردمی(!) خود‏، تعدادی به اصطلاح پيام تلفني(!) را به صورتي كاملاً مشابه و تكراري، عيناً در صفحات خود منتشر كرده بودند؛ به طوري كه تيتر، متن و گوينده اين پيام‌ها در اين دو روزنامه فاقد حتي يك كلمه اختلاف بود!! یعنی تعدادی از مردم به طور همزمان با این دو روزنامه زنجیره‌ای تماس گرفته و پیام داده‌اند و در مرحله بعد ویراستاران این روزنامه‌ها پیام‌ها را عینا مثل هم ویرایش و منتشر کرده‌اند!!  این دسته گل فاحش که ظاهرا در اثر ناهماهنگي به آب داده شده بود، نشان می‌داد که روزنامه‌هاي زنجيره‌اي مدعی مردم‌داری اگرچه در ظاهر با رنگ و لعاب‌هاي متفاوتي انتشار مي‌يابند، اما به واقع از مركزي واحد، خط‌دهي مي‌شوند.

نکته دیگر این‌که رسانه‌های زنجیره‌ای در امتداد حركت‌هاي تخريبي خويش، حركت‌هاي ايذايي خود را به شيوه‌هاي گوناگون پي مي‌گيرند و رویکردهایشان تداعی‌گر این واقعیت است که "الغريق يتشبث بكل حشيش".

اقدام رسانه‌های زنجیره‌ای علاوه بر اين‌كه میزان التزام عملی برخي مدعيان مردم‌داري به شعارهای پر زرق و برقی چون صداقت داشتن با خوانندگان را نشان داد، به نوعي توهين ضمنی به مخاطبان و شعور جامعه را برملا کرد.

نویسنده: فاطمه فائزی

 


آخرین اخبار آخرین اخبار