پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

براساس گزارش مرکز آمار؛

استان یزد رکوردار بیشترین افزایش نرخ بیکاری در کشور/نرخ بیکاری استان یزد 2 برابر شد!


نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر استان یزد در پاییز امسال به 12.4 درصد رسید. این در حالی است که نرخ بیکاری در پاییز 93 در استان تک رقی بوده و از 6.7 درصد فراتر نرفته است. از این رو می‌توان گفت نرخ بیکاری در استان یزد در طول یک سال گذشته نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

به گزارش یزدامـــــروزبه نقل از آوای‌اقتصاد، مرکز آمار کشور گزارشی از طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز 94 را منتشر کرده است. در این گزارش علاوه بر ارائه آمار مربوط به وضعیت شاخص‌های مختلف بازار کار، اطلاعات مختصری در خصوص وضعیت نرخ بیکاری و نرخ مشارکت اقتصادی استان‌ها را نیز بیان کرده است.


بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر استان یزد در پاییز امسال به 12.4 درصد رسید. این در حالی است که نرخ بیکاری در پاییز 93 در استان تک رقی بوده و از 6.7 درصد فراتر نرفته است. از این رو می‌توان گفت نرخ بیکاری در استان یزد در طول یک سال گذشته نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

نمودار زیر روند تغییرات نرخ بیکاری استان یزد را در مقایسه با میانگین کشور در فصول مختلف 94-92 را نشان می‌دهد. بررسی روند نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر در استان یزد نشان می‌دهد این شاخص نسبت به فصل تابستان 0.3 درصد کاهش داشته اما نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 5.7 درصد افزایش یافته است.

همان گونه که در نمودار بالا مشاهده می‌شود روند نرخ بیکاری در استان یزد سیر صعودی داشته و علی رغم شناخته شدن استان یزد به عنوان یکی از استان‌های با نرخ بیکاری پایین اما متاسفانه روند افزایشی نرخ بیکاری در استان به حدی رسیده است که از میانگین کشوری نیز بالاتر رفته است.

افزایش نرخ بیکاری در استان یزد درحالی است که میانگین نرخ بیکاری کل کشور در طول دو سال گذشته تقریبا ثابت بوده است و افزایش ناچیزی داشته است.
آمارها تصویری از واقعیت‌های جامعه را به زبان ارقام بیان می‌کنند و راهنمایی برای مسئولین در امر سیاست گذاری‌ها و برنامه‌ریزی محسوب می‌شود افزایش نرخ بیکاری استان هشداری جدی برای مسئولین استانی و کشوری است تا از بروز بحران بیکاری در استان جلوگیری کنند.

مقایسه نرخ بیکاری استان‌های مختلف کشور می‌تواند تفاوت‌ها و وضعیت استان‌های را نشان دهد و همچنین عملکرد مسئولین را به نمایش بگذارد.

نمودار زیر تصویری از وضعیت بیکاری در استان‌های مختلف کشور را در فصل پاییز به تصویر کشیده است؛ همانگونه که مشاهده می‌شود استان کرمانشاه با نرخ بیکاری 18.6 درصد بیشترین میزان بیکاری و استان مرکزی با نرخ بیکاری 5 درصد کمترین میزان نرخ بیکاری را در میان استان‌های کشور دارا هستند.


دیر زمانی نیست که استان یزد جایگاه و رتبه کمترین نرخ بیکاری را در میان استان های کشور داشته است اما اکنون استان یزد در میان سایر استان ها کشور رتبه نهم را از نظر بیشترین نرخ بیکاری را در فصل پاییز به خود اختصاص داده است و جزء 10 استان با بیشترین نرخ بیکاری است.  این در حالی است که در تابستان همین سال استان یزد در رتبه 13 قرار داشت. به عبارتی وضعیت بیکاری استان در فصل پاییز بدتر شده است.

 

استان یزد رکوردار افزایش نرخ بیکاری در یک سال گذشته

نکته قابل تامل آن است که استان یزد با افزایش 5.7 درصدی بیشترین میزان افزایش نرخ بیکاری را در طول یک سال گذشته به خود اختصاص داده است این در حالی است که استان تهران با کاهش نزیدیک به 4 درصد رتبه نخست کاهش نرخ بیکاری را دارا بوده است. از سویی دیگر قابل ذکر است میانگین کشوری نرخ بیکاری در کشور نیز نسبت به فصل مشابه سال قبل تنها 0.2 درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمار بسیاری از استان‌ها مانند تهران، قزوین و گلستان توانسته اند در طول یک سال گذشته نرخ بیکاری خود را کاهش دهند اما عملکرد مسئولین استان یزد در طول یکسال گذشته به نحوی بوده است که نه تنها نرخ بیکاری در استان کاهش نیافته است بلکه استانی که روزی کمترین میزان نرخ بیکاری در کل کشور به خود اختصاص داده بود اکنون بیشتری میزان افزایش تغییرات نرخ بیکاری را دارد.

یکی از دلایل افزایش نرخ بیکاری در استان صنعتی یزد که بیشترین سهم اشتغال را در بخش صنعت دارد؛ می‌تواند تشدید رکود و تعطیلی کارخانجات و واحدهای صنعتی باشد اما باید گفت وجود رکود برای همه استان‌ها یکسان بوده است. از واضح‌ترین نشان‌های رکود، افزایش نرخ بیکاری و تعطیلی واحدهای صنعتی است که هر دو این نشانه‌ها در استان مشاهده می‌شود. در استان یزد به واسطه وجود تعداد زیاد کارخانه، بیشتر در معرض تاثیرات منفی رکود قرار گرفته است. با این وجود باید نقش مدیریت و سیاست های کلی استان را برای جلوگیری و مقابله با معضل بیکاری در نظر گرفت، بسیاری از مشکلات صنایع و بازار کار در استان می‌تواند با تدبیر مسئولین استانی قابل پیشگیری و درمان است.

شایان ذکر است در گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار صرفا نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر استان‌ها ذکر شده است اما شایان ذکر است نرخ بیکاری جمعیت‌ 24-15 ساله یا 29-15 ساله به مراتب بالاتر از نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر است؛ که توجه به این موضوع در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست های بسیار مهم و تاثیرگذار است.

بر اساس این گزارش ، 42.1 درصد جمعيت ۱۰ ساله و بيش‌تر در استان یزد از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند؛ يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاييز ۱۳۹۳) 5.5 درصد افزايش و نسبت به فصل گذشته (تابستان ۱۳۹۴ ) 0.3 درصد كاهش یافته است.

آیا چنین گزارش هایی را مسئولان استان می خوانند؟!؟

 

 

 


آخرین اخبار آخرین اخبار