محتوا محتوا

مدیرکل بنیاد مسکن یزد عنوان کرد


مدیرکل بنیاد مسکن یزد گفت: نزدیک به 50 هزار واحد مسکونی در روستاهای استان یزد داریم که حدود نیمی از این واحدها از بنیاد مسکن تسهیلات دریافت کرده‌اند.

علیرضا قربانیان در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ گفت: با توجه به اینکه کشور ما کشوری زلزله‌خیز است، بحث مقاوم‌سازی اهمیت مضاعفی دارد و باید سعی کنیم در بنای ساختمان مقاوم‌سازی را رعایت کنیم.

وی اظهار داشت: یکی از راه‌های مقاوم‌سازی رعایت آیین‌نامه 2800 است که این‌ آیین‌نامه تأکید بر رعایت اصول فنی جهت مقابله با زلزله است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان یزد افزود: تسهیلاتی که بنیاد مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد سرمایه‌های ملی هستند و برای حفظ این سرمایه‌ها و برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها شرایطی وجود دارد که باید متقاضی در ساخت ساختمان رعایت کند.

قربانیان تأکید کرد: هزینه‌هایی که برای استحکام‌بخشی ساختمان صورت می‌گیرد چیزی حدود 15 درصد هزینه‌های کل ساختمان است، که این هزینه در واقع صرف مقاوم‌سازی می‌شود و در جهت پایداری ساختمان است.

وی ادامه داد: لذا ما توصیه می‌کنیم کسانی که می‌خواهند در روستاها ساختمان‌سازی کنند، مقررات مقاوم‌سازی را رعایت کنند. حتی اگر از بنیاد مسکن تسهیلات نمی‌گیرند هم باز توصیه ما این است که این مقررات را رعایت کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن یزد یادآور شد: دولت در جهت کمک به متقاضیانی که می‌خواهند در روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 25 هزار نفر ساختمان‌سازی کنند یارانه‌ای را معین کرده است که طبق آن متقاضی می‌تواند از تسهیلات 25 میلیونی استفاده کند و 5 درصد کارمزدش را خودشن بدهد و مابقی را دولت تأمین می‌کند.

قربانیان اضافه کرد: این کمکی است که دولت می‌کند که اگر خدای ناکرده حادثه‌ای پیش آمد مشکلی نداشته باشیم. این محرز شده که در حوادثی که در برخی مناطق اتفاق افتاده کسانی که از بنیاد مسکن تسهیلات گرفته‌اند و ساختمانشان را طبق مقررات ساخته‌اند خانه‌هایشان آسیب ندیده است.

وی با بیان اینکه رعایت مقررات و ساختمان‌سازی مبتنی بر قوانین مقاوم‌سازی به معنای پیشگیری است، عنوان کرد: نزدیک به 50 هزار واحد مسکونی در روستاهای استان یزد داریم که حدود نیمی از این واحدها از بنیاد مسکن تسهیلات دریافت کرده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن یزد تصریح کرد: این تسهیلات برای مقاوم‌سازی واحدهای قدیمی روستا نبوده، بلکه برای احداث واحدهای جدید و یا واحدهای جدیدی که در کنار واحدهای قدیمی ساخته شده‌اند، است.

قربانیان خاطرنشان کرد: نزدیک به 25 هزار مورد تسهیلات روستایی پرداخت کرده‌ایم که بیشتر این‌ها در 7-8 سال اخیر بوده است. یعنی در دو سال‌ پایانی برنامه چهارم، و همچنین برنامه پنجم انجام شده است.

وی با بیان اینکه وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی به 25 میلیون تومان افزایش یافته، گفت: در حدود دو ماه گذشته که پرداخت وام 25 میلیونی آغاز شده، 645 پرونده ثبت شده که از این تعداد 388 نفر به بانک معرفی شده‌اند که 97 تن آن‌ها موفق شده‌اند با بانک عقد قرداد کنند و 85 نفرشان هم یک مرحله از وام را دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار