پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد مطرح کرد

آشنایی با علائم، راه‌های تشخیص و مقابله با ویروس‌ کرونا


قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد گفت: مبتلایان به ویروس کرونا تا 2 هفته علائم بالینی ندارند و مشخص نمی شود که فرد بیمار است یا نه و بهتر است خود حجاج و مردم که به دید و بازدید می روند تا دوهفته موارد پیشگیری را رعایت کنند.

به گزارش یزدامـــــروز، قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفتگو با خبرنگار یزد ندا ضمن اعلام هشدار به مردم استان گفت: در حاضر دو مشکل بهداشتی و امکان شیوع بیماری خطرناک مواجه هستیم که مردم استان باید بیش از پیش در رعایت مسائل بهداشتی کوشا باشیم.


مسعود شریفی با اشاره به بازگشت حجاج از عربستان در خصوص بیماری کرونا هشدار داد اظهار کرد: با توجه به اینکه خاستگاه ویروس کرونا عربستان است و تعداد زیادی از هموطنان ما به دلیل وقوع فاجعه منا در بیمارستان های عربستان بستری بوده اند باید به اقدامات پیشگیرانه توجه جدی شود.


وی باتاکید براینکه تاکنون فرد مبتلا به کرونا در کشور مشاهده نشده است افزود: مبتلایان به ویروس کرونا تا دو هفته علائم بالینی ندارند و مشخص نمی شود که فرد بیمار است یا نه و بهتر است خود حجاج و مردم که به دید و بازدید می روند تا دوهفته موارد پیشگیری را رعایت کنند.


شریفی علائم این بیماری را تب، سرفه، اسهال و عفونت ریه ی شدید اعلام کرد و گفت: علاوه بر حجاج، مادران باردار، سالمندان، افراد دچار نقص سیستم ایمنی بدن از گروههای پرخطر در معرض این ویروس می باشند.


قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه 30 درصد مبتلایان به کرونا فوت می شوند اظهار کرد: ممانعت از دست دادن، بوسیدن، مراقبت هنگام عطسه کردن از سوی حجاج و رعایت سایر نکات بهداشتی از مواردی است که باید رعایت شود.


مسعود شریفی در خصوص بیماری وبا نیز هشدار داد و گفت: باتوجه به نزدیک شدن به ماه محرم و زیادتر شدن سفرها به عتبات عالیات و همچنین شیوع بیماری وبا در کشور عراق هموطنان باید به شدت مراقب سلامتی خود باشند.


وی افزود: برای پیشگیری از وبا شستن دست ها، خوردن آب و غذای مطمئن که منبع آن مشخص باشد و حتی امکان از دست فروشان تهیه نشده باشد از اقدامات پیشگیرانه است.


شریفی اذعان کرد: یخ و آب از مهمترین منابع ابتلا به وبا هستند.


آخرین اخبار آخرین اخبار