پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

استاندار یزد در دهمین جشنواره برتر تعاونی های استان یزد:

اعضای تعاونی باید حس مشارکت و منفعت را با همه وجود لمس کنند/انتقاد استاندار یزد از ملاک های ارزیابی وزارت تعاون


استانداریزد در جمع تعاونی داران برتر استان یزد گفت: اعضای تعاونی باید حس مشارکت و منفعت را با همه وجود لمس کنند تا به آنان انگیزه ببخشد.

به گزارش خبرنگار یزد امــــروز؛استاندار یزد در دهمین جشنواره برتر تعاونی های استان یزد گفت: با نگاهی به برنامه های پیشینیان خود در میابیم که تمام اقدامات آنان بر اساس تعاون و همکاری بوده است.

سید محمد میرمحمدی ادادمه داد: رفته رفته با صنعتی شدن جوامع کار و اشتغال شکل جدیدی به خود گرفت و فضای کسب و کار از قالب تعاونی فاصله گرفت تا اینکه در بین کارگران انگلیسی جوشش وحدت و تعاون منجر به تشکیل شرکت تعاونی آرچلیک شد و سپس شرکت های تعاونی در جهان  ظهور پیدا کردند.

میرمحمدی افزود: سابقه شرکت های تعاونی در ایران به 60سال قبل باز می گردد و اولین شرکت تعاونی در ایران با عنوان شرکت تعاونی روستایی تشکیل شد و سپس در سال 1350قانون تاسیس شرکت های تعاونی به تصویب رسید .

استاندار یزد اضافه کرد: هر عملی اگر بر اساس اصول خود انجام نشود صورت درستی پیدا نخواهد کرد وعلت اینکه امروز شاهدیم تعاونی ها آنچنان که باید در بخش های مختلف فعال نیستند واین به معنی منحرف شدن هدف اصلی تعاونی هاست.

وی ابراز داشت : متاسفانه به خاطر دخالت دولت در شکل گیری تعاونی های روستایی و عدم آشنایی اعضای این تعاونی ها با اهداف تعاونی امروز؛ شاهد حضور جدی تعاونی ها در کشور نیستیم.

استاندار یزد توجه به کیفیت و تعامل تعاونی ها را مهمتر از کمیت آن ها دانست و اظهار داشت: در برهه هایی از زمان به سمت تشکیل تعاونی های خانوادگی رفتیم که آن جا نیز ازهدف منحرف شدیم، سپس قانون را تغییر دادیم وشرکت های سهامی را تحت عنوان تعاونی معرفی کردیم.

وی تاکید کرد : اعضای تعاونی باید حس مشارکت و منفعت را با همه وجود لمس کنند تا به آنان انگیزه ببخشد.

وی با انتقاد از ملاک 120گانه وزارت خانه تعاون در انتخاب تعاونی ها گفت : این وزارت خانه باید ملاک های اصلی نظیر تعداد اعضا،میزان سرمایه ،میزان گردش مالی ،میزان سود و عملکرد تعاونی ها را مورد بررسی قرار دهد تا بتوان منصفانه تر قضاوت کرد 

میرمحمدی در پایان با اشاره به انواع تعاونی شامل  تعاونی تولید،مصرف و خدمات گفت: تعاونی ها باید با تعامل بیشتر بین خود زمینه های کاهش قیمت ها و در نتیجه حضور در جبهه اقتصادی را فراهم آورند.


آخرین اخبار آخرین اخبار