محتوا محتوا

سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد خبر داد


سرپرست معاونت میراث فرهنگی یزد از اعطای کمک‌هزینه بلاعوض به مالکان بناهای تاریخی جهت بازسازی و مرمت این بناها خبر داد.

به گزارش یزدامروز؛ سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد در خصوص اقدامات این معاونت در فراهم آوردن شرایط لازم برای حضور گردشگران در بافت تاریخی گفت: برقراری امنیت به عنوان  مهم‌ترین موضوع در این بافت  از وظایف نیروی انتظامی بوده که البته با تلاش‌های این عزیزان و همکاری گشت حفاظت میراث فرهنگی در حال حاضر شرایط امنیت در بافت تاریخی مطلوب است.

ساشا ریاحی مقدم با اشاره به اینکه نظافت بافت تاریخی نیز بر عهده شهرداری بوده و میراث در این زمینه وظیفه‌ای ندارد اظهار داشت: شهرداری یزد در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده و امیدواریم این روند رو به افزایش باشد.

ریاحی مقدم با اشاره به بازسازی و مرمت 17 ساباط و 15 بنا توسط 5 اکیپ و به‌صورت روزانه در 6 ماهه گذشته گفت: مرمت و بازسازی آثار تاریخی ازجمله مواردی است که در بافت تاریخی به معاونت میراث فرهنگی مربوط می‌شود که البته  درزمینهٔ ساماندهی مرمت بناها در این بافت نیز، کلیه مرمت‌های اضطراری به‌صورت روزانه در حال انجام بوده و در اولویت برنامه‌های این معاونت قرار دارد.

وی اضافه کرد: کارگروه‌های ثبت جهانی که استاندار محترم دبیر هیئت راهبردی آن را بر عهده ‌دارند با صدور ابلاغ روسای آن در حال شکل‌گیری است و امیدواریم با شکل‌گیری این کارگروه‌ها فضای بافت تاریخی هرچه زودتر به شرایط مطلوب خود دست یابد.

ریاحی؛ تعداد کارگروه‌های مدیریت بافت تاریخی را 8 کارگروه دانست و ابراز داشت: این کارگروه‌ها هرکدام دبیر جداگانه‌ای دارند که با توجه به اولین تجربه مدیریت شهر جهانی در سطح کشور و این‌که همه دستگاه‌ها در مدیریت حفاظت از محدوده ثبت جهانی نقش دارند طبیعی است هماهنگی بین این کارگروه‌ها به مدت‌زمان لازم نیازمند است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی همچنین از اعطای کمک‌هزینه بلاعوض به مالکان بناهای تاریخی جهت بازسازی و مرمت این بناها خبر داد و اظهار داشت: در سال مالی گذشته که خردادماه امسال به پیان رسید 4 میلیاردتومان کمک بلاعوض به مالکان بناهای تاریخی اعطا شد و برای امسال نیز مبلغ 5 میلیاردتومان در نظر گرفته‌شده است.

انتهای پیام/ح
 


آخرین اخبار آخرین اخبار