پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


آغاز بزرگترین رویداد قرآنی جهان اسلام در تهران


رئیس ستاد عالی سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه بیش از ۱۲۰ حافظ و قاری از ۷۵ کشور جهان در این مسابقات شرکت خواهند کرد،گفت: مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات جمعه ۲۵ اردیبهشت باحضور رئیس جمهور برگزار می شود.

به گزارش یزد امــــروز، حجت الاسلام و المسلمین محمدی نمانیده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه قبل از ظهر امروز سه شنبه 22 اردیبهشت در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه ضمن تبریک فرارسیدن عید مبعث به عنوان بزرگ‌ترین عید مسلمین جهان اظهار داشت: قرآن یک کتاب جهانیست و تنها به مسلمانان تعلق ندارد کتابی برای بشریت و تمام انسانهاست و این در آیات قرآن نیز ذکر شده است که این کتاب ذکر و یادآوری برای همگان است.


وی ادامه داد: قرآن نازل شده تا همه بشریت را هدایت و انذار کند و کتابی برای هدایت و رحمت و بشارت برای همه مسلمانان است و راه سعادت را برای همه انسان‌ها نشان می‌دهد.* قرآن پرچم امت اسلامی است

رئیس ستاد عالی سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم قرآن را پرچم امت اسلامی توصیف کرد و گفت: مسلمانان باید بر این معجزه الهی افتخار کنند و دلیل دشمنی و خصومت دشمنان اسلام باقرآن به این جهت است که امت اسلام باتمسک به این کتاب الهی پرچم اتحاد را در دست گرفته است.


وی اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید کسی که حامل قرآن است چه قاری، چه حافظ و... پرچم دار اسلام و خادم قرآن است و امیرالمومنین (ع) نیز در آخرین سفارش و وصیت خود می‌فرماید مراقب باشید برای عمل به قرآن دیگران از شما سبقت نگیرند.


حجت الاسلام محمدی افزود: اگر امت اسلام به دستورات اسلام و قرآن عمل کند عزت و خوشبختی خواهند داشت که متاسفانه در شرایط کنونی این چنین نیست.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزاری مسابقات مختلف قرآنی را نوعی عمل به قرآن دانست و تصریح کرد رقابت میان قاریان و حافظان قرآنی که در سایه جامعه اسلامی ایران برگزار می‌شود به ویژه برای ملت ایران، نوجوانان و جوانان بسیار اثرگذار است زیرا موجب انس آنان با قرآن می‌شود.


وی بابیان اینکه در آیات قرآن ذکر شده است که باید این کتاب الهی را با قوت گرفت و از آن استفاده کرد افزود: برگزاری این مسابقات از علائم عمل به این امر است.


 اتحاد مسلمانان؛ شعار اصلی مسابقات بین المللی قرآن
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه یکی از دستورات قرآن اتحاد امت اسلامی که مدتهاست از آن غفلت شده است تصریح کرد امریکا رژیم صهیونیستی و حامیان اهداف آن‌ها و تمامی دشمنان مسلمانان به دنبال آن هستند که اتحاد امت اسلامی را از میان ببرند و تفرقه افکنی کنند، در حالی که اسلام 14 قرن پیش بر حفظ وحدت تاکید کرده است.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه شعار اصلی مسابقات بین المللی قرآن کریم را وحدت امت اسلامی بر اساس آیات قرآن دانست و گفت: آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» شعار اصلی مسابقات قرآن است که هم دارای امر به وحدت است و هم دارای نهی از تفرقه و جدایی می‌باشد و امیدواریم بتوانیم در سایه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن به این رهنمود توجه کنیم.


وی بارز‌ترین تمسک به این آیه قرآن را استکبار ستیزی و کمک به مظلومین برشمرد و افزود: باتوجه به این آیه قرآن باید یار و یاور مظلومان باشیم. نه کمک رسان مجرمین و جنایتکاران، دولت امریکا و اسرائیل به عنوان جنایتکار در نقاط مختلف عالم انسانهای بیگناه، زنان و کودکان را می‌کشند و بدان افتخار می‌کنند و بعضی دولت‌های به اصطلاح اسلامی همچون آل سعود یار و یاور مشرکین شده‌اند و مردم مظلوم یمن به ویژه زنان و کودکان را می‌کشند و به آن افتخار می‌کنند.


جنایات آل سعود ناشی از غفلت از قرآن است
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه به جهت غفلت از قرآن، نقش آل سعود در میان جوامع اسلامی به عنوان خادمین حرمین تغییر کرده است گفت: قرآن در دو حرم الهی موجود در عربستان نازل شده است و اولاست که این خادمین حرمین به دستورات آن عمل کنند، اما متاسفانه آن‌ها یار و یاور امریکا و رژیم صهیونیستی شده‌اند و بیت المال مسلمانان را علیه مسلمانان هزینه می‌کنند و به قتل عام مردم یمن می‌پردازند.


رئیس ستاد عالی مسابقات بین المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه دولت‌های مدعی حقوق بشر در قبال این آدم کشی‌ها سکوت کرده‌اند افزود: جنایتکاران آل سعود به آزادی خواهان عالم همچون ایران اجازه کمک رسانی دارویی و غذایی را نمی‌دهند در حالی که اگر این اتفاق در یکی از ایالات امریکا یا کشورهای اروپایی اتفاق افتاده بود تمام عالم را بسیج می‌کردند.


وی بابیان اینکه چرا شورای امنیت و سایر کشورهای غربی در برابر این جنایات سکوت کرده‌اند گفت: علت رخ دادن این اتفاق فراموشی آیات قرآن از سوی آل سعود است و خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران در جهت و مسیر قرآن و اسلام به رهبری امام خمینی (ره)، به برکت خون شهیدان و تدابیر مقام معظم رهبری در حال حرکت است.

 

برگزاری سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن در‌ام القرای جهان اسلام
حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم یکی از دستاوردهای نظام اسلامی ایران و یکی از عوامل اتحادامت اسلامی و همچنین مقابله با توطئه‌های دشمنان این انقلاب است اظهار داشت: درجریان برگزاری این مسابقات به ویژه در دوره سی و دوم مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه قرآن را پیگیری می‌کنیم که همه ساله در پایان این مسابقات طی سخنرانی مطرح می‌کنند.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: تدبر در قرآن، عمل به آموزه‌های قرآن توجه به سبک زندگی قرآنی که این مسابقات راهی برای دستیابی به حیات طیبه مدنظر قرآن است، انطباق و تطبیق شعار سال 94 که برگرفته از آیات الهی است و این مسابقات راهی برای همدلی و همزبانی دولت اسلامی از جمله مطالبات مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر بوده است.


*مسابقات بین المللی قرآن کریم را از عوامل رشد معنویت در سطح کشور
وی برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم را از عوامل رشد معنویت در سطح کشور برشمرد و افزود: عطر قرآن و معنویت در سایه برگزاری این مسابقات در کشور پخش می‌شود و موجب انس امت ایران با قرآن می‌شود که در این راستا از شما اصحاب رسانه تقاضا دارم، امسال هم فضای کشور را با اطلاع رسانی‌های خود قرآنی کنید.


حجت الاسلام محمدی برگزاری مسابقات قرآنی را از وظایف نظام براساس بیانات مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: معظم له طی یکی از سخنرانی‌های خود در یکی از دوره‌های این مسابقات فرمودند: در دوران جمهوری اسلامی و حاکمیت اسلام، یکی از برنامه‌های اصلی برای مسئولین کشور، ترویج قرآن است که خواسته ایشان از مسئولان کشور ترویج قرآن بوده است و برگزاری مسابقات بین المللی قرآن با حضور حفاظ و قرای جهان اسلام راهی برای ترویج فرهنگ قرآنی است.


اعلام آمادگی 86 کشور جهان برای شرکت در مسابقات بین المللی قرآن کریم
رئیس ستاد عالی سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه این مسابقات در دو رشته حفظ کل و قرائت برگزار می‌شود گفت: مراسم افتتاحیه این دوره از مسابقات در روز جمعه 25 اردیبهشت ماه با حضور ریاست محترم جمهوری برگزار می‌شود و این مسابقات تا روز 31 اردیبهشت ماه ادامه خواهد یافت و مراسم اختتامیه نیز روز جمعه اول خرداد ماه برگزار خواهد شد و در آخرین برنامه از این مسابقات نیز روز شنبه دوم خرداد متسابقان، مهمانان و جامعه قرآنی کشور به دیدار مقام معظم رهبری خواهند رفت.


وی با بیان اینکه 86 کشور جهان برای شرکت در این دوره مسابقات اعلام آمادگی کردند و به لحاظ فنی و تخصصی نیز تایید شده‌اند افزود: امیدواریم هیچ مانع و مشکلی برای حضور تمامی شرکت کنندگان به وجود نیاید اما پیش بینی می‌شود بیش از 75 کشور و بیش از 120 حافظ و قاری در این مسابقات شرکت کنند.


حجت الاسلام محمدی اضافه کرد: نمایندگان جمهوری اسلامی ایران دراین دوره از مسابقات در رشته قرائت حسن دانش از استان یزد و در رشته حفظ حجت الاسلام رجبی از استان خراسان رضوی هستند.


رئیس ستاد عالی سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه مدیریت و نظارت فنی این دوره از مسابقات توسط 22 داور شامل 12 داور ایرانی و 10 داور خارجی انجام خواهد شد افزود: سه نفر نیز به عنوان هیات رئیسه شامل راهنما، هادی حفاظ و ناظر مسابقات حضور خواهند داشت.


 برگزاری نهمین همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی در روز 31 اردیبهشت ماه
وی با اشاره به برنامه‌های جنبی این دوره از مسابقات افزود: همایش بین المللی پژوهش‌های قرآنی با همکاری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، دستگاه‌های علمی و فرهنگی در روز 31 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود که 700 اثر خارجی و داخلی شامل کتاب، مقاله، پایان نامه و طرح پژوهشی به این دوره از همایش رسیده است که 40 مورد از آن از کشورهای مختلف خارجی ارسال شده است که با نظر هیات داوران تقدیر خواهند شد.


تجلیل از 19 بانوی فعال قرآنی داخلی و بین المللی
حجت الاسلام محمدی برگزاری همایش تجلیل از بانوان فعال قرآنی در روز 30 اردیبهشت ماه را دیگر برنامه جنبی این دوره برشمرد و گفت: در این همایش از پژوهشگران، داوران، اساتید و مربیان قرآنی تجلیل خواهد شد که در مجموع 19 نفر شامل 7 بانوی قرآنی خارجی و 12 بانوی قرآنی از ایران تقدیر خواهند شد.


 برگزاری 50 کارگاه آموزشی
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته برای عموم مردم برگزار خواهد شد که در مجموع 50 کارگاه آموزشی با هدف شناسایی افراد مستعد در رشته‌های حفظ و قرائت و ارائه مشاوره برگزار می‌شود.


فضای کشور معطر به عطر قرآن با برگزاری 60 محفل
وی با بیان اینکه در راستای برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به دنبال آن هستیم که عطر و بوی قرآن در سراسر کشور منتشر شود افزود: بر این اساس 60 محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی داخلی و خارجی در مراکز استان‌ها و برخی شهرستانهای کشور برگزار می‌شود.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد اجرای برنامه‌های ابتهال و مدیحه سرایی و همچنین اجرای 40 تلاوت فاخر توسط قاریان بین المللی از جمله برنامه‌های پیش بینی شده برای مهمانان در سالن مسابقات است.


نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف بااشاره به برپایی نمایشگاه بزرگ قرآنی در جنب این مسابقات گفت این نمایشگاه با حضور نهاد‌ها ودستگاه‌های مختلف قرآنی برپا می‌شود و همچنین خیمه‌های معرفت نیز باموضوعات سبک زندگی اسلامی، مشاوره خانواده و پاسخ به سوالات شرعی باحضور کار‌شناسان برپا خواهد شد.


وی اضافه کرد: برنامه‌های جانبی نیز برای متسابقان اعم از زیارت مرقد امام راحل، بازدید از باغ موزه دفاع مقدس، بازدید از حسینیه جماران و دیدار بامقام معظم رهبری پیش بینی شده است.

 

منبع:تسنیم


آخرین اخبار آخرین اخبار