پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

به مناسبت هفته پژوهش و فناوری صورت گرفت

افتتاح نمایشگاه فن بازار در دانشگاه یزد


همزمان با آغاز هفته پژوهش و فناوری در مراسمی با حضور دانشگاهیان و مسئولان استان یزد، نمایشگاه فن بازار در دانشگاه یزد افتتاح شد.

به گزارش یزدرسا، رئیس دانشگاه یزد، امشب در مراسم افتتاح نمایشگاه فن بازار در دانشگاه یزد با اشاره به موضوع مزیت رقابتی اظهار داشت: اگر بتوانیم منابع منحصر به فردی که در هر سازمان داریم را با فرصت‌هایی که برای ما پیش می‌آید پیوند بزنیم، دارای مزیت رقابتی هستیم.

محمدصالح اولیا بیان کرد: ‌رمز موفقیت در دنیای امروز هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی، داشتن یک مزیت رقابتی است.

وی با اشاره به آمار برخی از شاخص‌های استان یزد خاطرنشان کرد: استان یزد در زمینه توسعه سرمایه انسانی جایگاه خوبی دارد و بیش از 20 سال است که این استان رتبه نخست را در قبولی کنکور، رتبه دوم از لحاظ نسبت دانشجو به جمعیت و رتبه سوم از نظر شاخص توسعه انسانی در کشور را دارا است.

رئیس دانشگاه یزد یادآور شد: این شاخص‌ها نشان می‌دهد که استان یزد سرمایه انسانی که در واقع مهم‌ترین منبع سرمایه است را در اختیار دارد.

وی افزود:‌ استان یزد در معدن رتبه دوم کشور، در صنعت رتبه چهارم کشور و در بعضی صنایع نظیر کاشی و سرامیک، نساجی و فولاد بیشترین تولید کشور را دارد و اگر مجموعه این شاخص‌ها را در کنار هم قرار دهیم، نشان‌دهنده مزیت‌هایی است که در استان می‌توانیم از آن بهره‌مند شویم.

اولیا تصریح کرد: توسعه پایدار ما در گرو تقویت منابع انسانی است و این مهم می‌تواند نقش کلیدی در برون‌رفت از بحران‌ها در صنایع داشته باشد.

وی اظهار داشت: اگرچه این دغدغه همیشه وجود داشته که سرمایه‌های انسانی استان به طرق مختلف از استان خارج می‌شوند و مسئولان استان باید راه حلی برای این مسئله بیندیشند اما باوجود همه این تهدیدها، ما همچنان به لحاظ این مزیت حرفی برای گفتن داریم.

اولیا یادآور شد: اتکای صرف به منابع مادی و فیزیکی در بلندمدت ما را دچار بحران خواهد کرد و باید در این زمینه فکر اساسی کنیم که چگونه از این مزیت‌ها در راستای توسعه پایدار استفاده کنیم و به نظر می‌رسد رمز آن ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان در زمینه‌هایی است که ما دارای مزیت هستیم.

رئیس دانشگاه یزد اظهار داشت: باید برای توسعه استان بعضی از محورها و شاخه‌های خاص را انتخاب کنیم و اگر بخواهیم انرژی خود را در همه زمینه‌ها صرف کنیم، باعث می‌شود در همه زمینه‌ها متوسط شویم اما اگر انرژی خود را در چند حوزه خاص مثل فناوری، گردشگری، آب، انرژی و ... صرف کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سطح ملی و بین‌المللی به جایگاهی برسیم.

اولیا گفت: همه ما در هر بخشی که هستیم باید روی محورهای توسعه استان به اجماع برسیم و تلاش کنیم حوزه پژوهش و فناوری را نیز در این راستا هدایت کنیم و در نظر داشته باشیم که در چرخه علم، فناوری و صنعت نیازمند هماهنگی در بین بخش‌هایی هستیم که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به شعار هفته پژوهش و فناوری امسال که عزم ملی و رویکرد جهانی است، افزود: ما در استان به عزم و هماهنگی استانی نیاز داریم و باید محورهای توسعه استانی را تعریف کنیم.

اولیا خاطرنشان کرد: تشکیل منطقه ویژه علم و فناوری در استان می‌تواند محور این حرکت باشد.

فارس/


آخرین اخبار آخرین اخبار