محتوا محتوا

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد خبر داد


مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد کاهش منابع آبی و افزایش مصرف را سبب افت ذخایر آبی استان دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 90 درصد ذخایر آب زیرزمینی در دشت‌های استان افت کردند

به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ محمدمهدی جوادیان زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران؛ استان یزد را یکی از فقیرترین استان‌های کشور ازنظر منابع آبی دانست و با اشاره به پایان سال آبی 97-98 گفت: میانگین بارش طی 30 ساله گذشته در استان حدود 93 میلی‌متر، طی 20 سال گذشته 89 میلی‌متر و در 10 سال گذشته 82 میلی‌متر بوده و تقریباً به‌طور متوسط در هر دهه حدود 7 میلی‌متر از میانگین بارش ما کاهش داشته که این آمار و ارقام نشان‌دهنده ضعیف بودن منابع آبی در استان یزد است.

استان یزد یکی از فقیرترین استان‌های کشور ازنظر منابع آبی

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد با اشاره به پدیده تغییر اقلیم در مقیاس جهانی اظهار داشت: این اثرات این پدیده در استان یزد هم در مقیاس محلی و منطقه‌ای اتفاق افتاده که نتیجه آن همین کاهش بارندگی‌هاست.

وی کاهش منابع آبی و افزایش مصرف را سبب افت ذخایر آبی استان دانست و گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از 90 درصد ذخایر آب زیرزمینی در دشت‌های استان درحال افت بوده و هرساله شاهد کسری مخزن هستیم البته دشت‌هایی نیز که به‌نوعی آب آن‌ها حفظ‌شده به دلیل شوری و غیرقابل‌برداشت بودن آب از آن‌هاست.

جوادیان زاده ادامه داد: استان یزد ازنظر میزان آب تجدید پذیر یعنی آب‌هایی که از طریق دشت‌ها وارد ذخایر زیرزمینی می‌شود با میزان تقریبی 750 میلیون مترمکعب از بین 31 استان کشور رتبه 30 ام و ازنظر بزرگی کسری مخزن رتبه 7 کشور را دارد و این اعداد و رقم زنگ خطر را از خیلی قبل پیش برای استان به صدا درآورده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بابیان این مطلب که برای مدیریت مصرف آب راهی به‌جز سازگاری باکم آبی نداریم اظهار داشت: باید در سال‌های ترسالی به فکر آینده بود و به‌گونه‌ای برای مصرف آب برنامه‌ریزی کرد که در دوران خشک‌سالی با مشکل روبرو نشویم بر همین اساس سند سازگاری باکم آبی استان تدوین‌شده و آماده ارسال به کارگروه ملی سازگاری باکم آبی است که به تصویب نهائی برسد.

صرفه جویی 85 میلیون مترمکعبی آب در دشت های استان یزد

جوادیان زاده در ادامه به برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای برای سازگاری باکم آبی اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از سیاست‌های مهم ما در سند سازگاری باکم آبی استان مدیریت مصرف در دشت‌هاست که با پر کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور بر چاه‌های صنعتی و کشاورزی و چاه‌های تأمین آب شرب و خدمات عمومی و جلوگیری از اضافه برداشت‌ها از برنامه‌های مهم ما بوده که درحال اجراست.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از تعداد 16 دشت ممنوعه بحرانی استان، برای چاه‌های 10 دشت کنتور حجمی هوشمند نصب خواهیم کرد و تحویل حجمی آب در این دشت‌ها آغاز شود و برای بقیه دشت‌ها سیاست خاموشی چاه‌ها در زمستان را دردستور کارداریم که یک سیاست موفق طی سه سال گذشته است ضمن اینکه طرح نصب کنتور برای 6 دشت باقی‌مانده تا پایان سال آینده را نیز دنبال خواهیم کرد.

جوادیان زاده تصریح کرد: از سال 95 که طرح خاموشی چاه‌ها در زمستان اجرایی شده در سال اول نزدیک به 40 میلیون مترمکعب در سال 96 در حدود 75 میلیون مترمکعب و در سال 97 حدود 85 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

جوادیان زاده با اشاره به برگزاری اولین جشنواره «سپاس آب» توسط شرکت مطبوعش اظهار داشت: درراستای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی این جشنواره را در مردادماه با حضور معاون وزیر و مسئولان استان برگزار کردیم و در آن از بهترین حافظان آب در بخش کشاورزی، شرب و بهداشت و صنعت و معدن تقدیر شد.

وی هدف اصلی از برگزاری این جشنواره را معرفی و ترویج یک الگوی مناسب در مصرف آب عنوان کرد و گفت: هدف از اطلاع‌رسانی مدیریت مصرف آب است و برای اینکه مصرف‌کنندگان برای مدیریت مصرف ترغیب شوند باید الگویی مناسب به آن‌ها معرفی شود که اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم جز سردرگمی و نگرانی برای مصرف‌کننده چیزی نخواهد داشت.

نگرانی بابت تامین آب شرب مردم وجود ندارد

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان تأمین آب شرب را از وظایف حاکمیت برشمرد و ابراز داشت: علی‌رغم فقر منابع آبی در استان برای تأمین آب شرب نگرانی وجود ندارد و در خصوص تأمین آب صنعت و کشاورزی پربازده نیز تخصیص 250 میلیون مترمکعب از دریای عمران به استان اختصاص داده‌شده که مقررشده با مشارکت بخش خصوصی این پروژه عملیاتی شود.

جوادیان زاده در بخش دیگری از سخنانش به گزارش میزان بارندگی‌ها در سال آبی 97-98 پرداخت و اظهار داشت: در پایان سال آبی 97-98 که در شهریورماه به پایان رسید میزان بارندگی در استان 120 میلی‌متر بوده که در مدت مشابه سال قبل این میزان 70 میلی‌متر بوده و نسبت به سال قبل میزان بارندگی‌ها در استان 71 درصد افزایش داشته و این درحالی است که متوسط بارندگی در کشور 337 میلی‌متر بوده که این میزان در مدت مشابه سال قبل 167.5 میلی‌متر بوده و این میزان نسبت به دوره گذشته با 102 درصد افزایش همراه بوده است.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار