پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حکایت گرانی مسکن همچنان باقی است

افزایش روز به روز قیمت مسکن در یزد و خانه‌هایی که مشتری ندارند!/گرانی مصالح از 100 درصدگذشت


در سال‌های اخیر شاهد رکود سنگین در بازار مسکن هستیم که ناشی از رشد بالای تورم در این بخش بوده و این موضوع قدرت خرید مردم را در این حوزه روزبه‌روز کاهش داده است.

یزدامروز؛ بازار مسکن یکی از بازارهای مهم در حوزه اقتصادی کشور بوده که علاوه بر تأثیرگذار بودن بر اقتصاد کلان کشور، در جذب و تخصیص منابع و اشتغال نیز سهم ویژه‌ای دارد.

مسکن از ضروری‌ترین نیاز مردم به شمار می‌رود که البته سرمایه‌گذاران نیز بدون اطلاع از وضعیت این بازار در دیگر بازارهای اقتصادی ورود پیدا نمی‌کنند بااین‌وجود در سال‌های اخیر شاهد رکود سنگین در بازار مسکن هستیم که ناشی از رشد بالای تورم در این بخش بوده و این موضوع قدرت خرید مردم را در این حوزه روزبه‌روز کاهش داده است.

روند گرانی مسکن صعودی است

حسن ذوالفقاری در مصاحبه با یزدامروز؛ از تشدید رکود مسکن در پی گرانی‌های اخیر خبر داد و گفت: متأسفانه علی‌رغم افزایش قیمت مصالح ساختمانی در ماه‌های اخیر که منجر به افزایش قیمت مسکن شده مجدداً این افزایش قیمت در مصالح ساختمانی مشاهده می‌شود که قطعاً قیمت مسکن را نیز افزایش خواهد داد.

نایب‌رئیس دوم اتحادیه املاک یزد افزود: این روند افزایشی قیمت مسکن سبب شده تا قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند و مردم به سمت اجاره مسکن روبیاورند بنابراین طبیعی است که افزایش تقاضا و کاهش عرضه، موجب افزایش قیمت‌ها در این بخش نیز خواهد شد.

کاهش 70 درصدی معاملات مسکن در استان یزد

وی با ابراز گلایه از عدم مدیریت مسئولان در حوزه مسکن اظهار داشت: در سال جاری میزان معاملات مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 70 درصد کاهش داشته و بسیاری از خانه‌های ساخته‌شده بدون مشتری است.

ذوالفقاری در خصوص آینده وضعیت مسکن هم گفت: در حال حاضر چشم انداز روشنی از وضعیت  آینده مسکن وجود ندارد.

افزایش 100 درصدی قیمت مصالح ساختمانی 

علی‌رضا ایوبی نیز بابیان اینکه در سال جاری شاهد افزایش 100 درصدی قیمت مصالح ساختمانی بوده‌ایم گفت: این افزایش بی‌رویه قیمت درحالی اتفاق افتاده که دردوسال گذشته افزایش قیمتی نداشتیم و متأسفانه افزایش قیمت‌ها از 6 فروردین‌ماه کلید خورد.

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی یزد ادامه داد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی به طور مثال قیمت آجر از تنی 50 هزار تومان در ابتدای سال به تنی 105 هزار تومان موجب شده تا فروش ما به یک‌سوم کاهش یابد.

وی تاکید کرد: علی‌رغم اینکه در سال‌های گذشته دراواخرسال وضعیت فروش مصالح بسیار خوب بوده اما متأسفانه امسال وضعیت اصلاً مناسب نیست.

گفتنی است محمد اسلامی در16 بهمن ماه در برنامه «تیتر امشب»  شبکه خبر با اشاره به اینکه افزایش تسهیلات مسکن به عنوان یکی از سیاست‌های مکمل افزایش قدرت خرید خانوار در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، گفته بود: هدف گذاری ما این است که قیمت مصالح ساختمانی را برای تعادل بخشی به بخش مسکن، کاهش دهیم.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار