محتوا محتوا

مدیرکل اوقاف استان یزد خبر داد


مدیرکل اوقاف استان یزد گفت: قبل از انقلاب مساحت موقوفات استان 3.6 هکتار و در حدود 2 هزار سند مالکیت بوده که این رقم در طول این چهل سال به مساحت 1506هکتار و تعداد 7312 سند ماکیت رسیده است.

به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ حجت الاسلام «حسین زارع زاده» بعدازظهر امروز  به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب در جمع خبرنگاران استان یزد حاضر و به بیان اقدامات صورت گرفته توسط اداره متبوعش پرداخت.

افزایش شتابنده وقف در استان یزد پس از انقلاب

مدیرکل اوقاف استان یزد گفت: از 700 سال پيش تا قبل از سال 1357 و پيروزي انقلاب به طور متوسط سالانه 17 وقف جديد در استان به ثبت رسیده و این در حالی است که تعداد وقفیات پس از انقلاب علی‌رغم باورهای غلطی که در جامعه وجود دارد از سال ۵۷ تاکنون ۱۵۶۲ مورد بوده که نشان از افزایش شتابنده وقف در استان است.

زارع زاده ادامه داد: قبل از انقلاب مساحت موقوفات استان 3.6 هکتار و در حدود 2 هزار سند مالکیت بوده که این رقم در طول این چهل سال به مساحت 1506هکتار و تعداد 7312 سند ماکیت رسیده است.

وی تصریح کرد: البته در سال قبل نیز براي 207 هكتار موقوفات استان 618 سند مالكيت صادر و از ابتدای سال جاری تا 15 بهمن ماه نيز برای 231 هکتار موقوفه 396 سند مالکیت اخذ شده است.

مدیرکل اوقاف استان در خصوص میزان هزینه کرد موقوفات استان ابراز داشت: از سال 88 تاکنون در حوزه فعالیت های دینی 13میلیارد تومان،خیریه 15 میلیارد تومان،مدارس 609 میلیون تومان،مساجد 6 میلیارد تومان و موضوعات اجتماعی 3.8 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به این مطلب که همواره یکی از مواردی که در آن احساس تکلیف کردیم بحث ایجاداشتغال بوده اذعان داشت: در این زمینه با سرمايه‌گذاري دو ميليارد توماني از محل ساير موقوفات در موقوفه رشيد جمشيد به مساحت 2400 متر مربع 6 باب مغازه دو طبقه و 5 سوله با کاربری مركز بازي و مركز دياليز راه اندازی شده است.

زارع زاده؛ ساخت 21 مغازه در سه طبقه در زمینی به مساحت 200 متر مربع در مهریز،احداث مجتمع مسکونی 32 واحدی با سرمايه‌گذاري 5 ميليادر توماني بخش خصوصي در چهار طبقه در بلوار آيت الله طالقاني در زمين موقوفه ای به مساحت 2400 مترمربع،احداث 1000 واحد تجاري فعال سراي خان كهنه در خيابان قيام، مرمت و احیای هتل كاروانسراي مشير، ایجادمجتمع‌ تجاري ساحل در تفت و فيروزه در يزد را از دیگر نمونه های اقدامات انجام شده در حوزه سرمايه‌گذاري و اقتصاد وقف در استان دانست.

مدیرکل اوقاف استان تاکید کرد: البته طرح هایی درخصوص احياي موقوفات كشاورزي با رویکرد توسعه كشت‌ گياهان دارويي، انرژي‌هاي پاك و مباحث دانش‌بنيان را نیز در دست بررسی و مطالعه داریم.

اوقاف استان يزد به قطب آموزش اوقاف كشور تبديل شده است

این مقام مسئول با اشاره به برگزاری اولين همايش ملي معماري اسلامي در اماكن متبركه در یزد اظهار داشت: امروز اوقاف استان يزد به قطب آموزش اوقاف كشور تبديل شده و با برگزاری این همایش با حضور كارشناسان فني و بهره‌وري اوقاف كشور نتایج قابل قبولی حاصل شده است.

زارع زاده در بخش دیگری از سخنانش از اجرای ويژه‌برنامه‌هاي چهل سالگی انقلاب در قالب «فجر فاطمي» در 50 امامزاده و بقعه متبركه استان خبر داد و گفت: برگزاری همايش «قرآن كتاب انقلاب»،برگزاری 16 محفل انس با قرآن، برگزاری مسابقات سوره فجر ويژه دانش‌آموزان، اهداي 5 هزار جلد جزء سي‌ام قرآن كريم، برگزاري دوره‌هاي آموزش مربي قرآن کریم در استان و کلاس های آموزشی در زمینه آسیب های اجتماعی از برنامه های طرح  «فجر فاطمي» است.

مدیرکل اوقاف استان با بیان رشد 16 درصدی ثبت نام کنندگان یزدی آزمون حفظ و مفاهيم قران كريم سازمان اوقاف گفت: در این آزمون بيش از 8000 نفر از استان ثبت نام کردند و در حالی که استان يزد به لحاظ جمعيت استان 24 كشور محسوب مي‌شود اما در تعداد شركت‌كنندگان در اين آزمون رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

زارع زاده در پایان گفت: ثبت نام در مسابقات سراسري قران كريم از 10 بهمن در دو بخش خواهران و برادران آغاز شده و علاقمندان می توانند برای شركت در این مسابقات از طريق سايت ايران قران اقدام کنند.

وی اذعان داشت: مرحله اول اين مسابقات در 15 رشته قراني نهم اسفندماه همزمان با سراسركشور در استان برگزار شده و مرحله شهرستاني در نيمه ارديبهشت‌، استاني در نميه تير و كشوري در مهرماه سال آینده در اصفهان برگزار خواهد شد

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار