پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد:


نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد گفت: با وجود اینکه عرف افزایش نرخ اجاره بها در تابستان نسبت به سال گذشته 10 درصد است اما برخی مالکان در یزد نرخ اجاره بها را 30 تا 40 درصد افزایش دادند که متناسب با بازار نیست.

به گزارش یزدامروز، محمدرضا دشتی‌نژاد، در خصوص وضعیت بازار مسکن یزد با بیان اینکه هم اکنون بازار مسکن یزد راکد است و خرید و فروشی در آن انجام نمی‌شود، گفت: قیمت مسکن در اردیبهشت و خردادماه با افزایش قیمت مواجه بود و از آن پس تاکنون قیمت‌ها ثابت و بازار مسکن دچار رکود است.

وی ادامه داد: در این مدت که بازار مسکن راکد بود طبق گزارشی از بازار تهران داشتیم، مسکن تا 20 درصد کاهش قیمت داشت ولی در یزد کاهش قیمت نداشتیم و البته همیشه اینگونه بوده که یزد در ادامه کاهش قیمت مسکن در تهران، مقاومت نشان داده است مگر اینکه روند نزولی قیمت ادامه پیدا کند تا یزد هم دچار کاهش قیمت شود.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد با بیان اینکه در یزد قیمت مسکن کاهش قیمت نداشتیم، افزود: در پی افزایش قیمت بنزین نیز هیچ افزایش و یا کاهشی در بازار راکد مسکن مشاهده نشده است و تنها پس از گرانی بنزین برخی از فروشنده‌ها از فروش ملک خود خودداری کرده و دست نگه داشته‌اند.

دشتی‌نژاد با اشاره به طرح اقدام ملی تولید مسکن گفت: اگر این طرح واقعا طبق ضوابط و شرایط به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد به اندازه‌ای که بتواند نیاز متقاضیان به مسکن را تامین کند قطعا بر بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود چرا که با توجه به مشاهدات ما، در بین جامعه استقبال زیادی از این طرح شده است و چنانچه این متقاضیان از این طرح برای تامین مسکن اقدام کنند از بازار مسکن حذف، پس تقاضا کم و در کاهش قیمت مسکن تاثیر می‌گذارند.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان اجاره بها در یزد گفت: با وجود اینکه عرف افزایش نرخ اجاره بها در تابستان نسبت به سال گذشته 10 درصد است اما برخی مالکان در یزد نرخ اجاره بها را 30 تا 40 درصد افزایش دادند که متناسب با بازار نیست با این حال دفاتر مشاور املاکی بوده‌اند که افزایش غیر متعارف اجاره بها از سوی مالکان را نپذیرفته‌اند.

دشتی‌نژاد با بیان اینکه در ادامه بهمن ماه و اسفندماه نیز از فصل‌های پر رونق اجاره هست که باید دید وضعیت اجاره‌بها چگونه خواهد شد، افزود: هم اکنون نرخ اجاره‌بها یک سوئیت در حد استفاده یک فرد مجرد در مناطق مرکزی شهر از 500 هزار تومان به بالا است و سوئیتی با نرخ اجاره بهای زیر 400 هزار تومان در این مناطق تقریبا وجود ندارد و نرخ اجاره بها یک سوئیت در مناطقی مانند صفائیه یزد تا یک میلیون و 500 هزار تومان هم ممکن است برسد.

وی گفت: اگر خرید مسکن برای مردم به گونه‌ای باشد که بتوانند بخش عمده‌ای از هزینه آن را از طریق وام و تسهیلات تامین کنند و همچنین قیمت مصالح ساختمانی کنترل شود تا از افزایش غیر متعارف در قیمت مسکن جلوگیری شود در  قیمت مسکن بسیار تاثیرگذار است و مردم نیز راحت تر می‌توانند صاحب مسکن شوند.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد افزود: کاهش تعرفه‌هایی که شهرداری و نظام مهندسی نیز از مردم برای ساخت مسکن می‌گیرند می‌تواند در قیمت تمام شده مسکن و عرضه و فروش آن تاثیر گذار باشد و قیمت‌ها متناسب خواهند شد ضمن اینکه اگر زمین با قیمت پایین در دست انبوه سازان قرار بگیرد آنها نیز می‌توانند واحدها را با قیمت مناسب‌تری در اختیار مردم قرار دهند و در در تامین نیاز مسکن مردم و کاهش قیمت مسکن بسیار تاثیر گذار است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار