پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس اداره مدارس غیردولتی استان یزد خبر داد

افزایش 23 درصدی شهریه مدارس غیر دولتی یزد


سعید شیبانی گفت: هر ساله نرخ شهریه مدارس غیر دولتی افزایش می‌یابد و امسال نیز به طور متوسط شهریه این مدارس حدود 23 درصد افزایش پیدا کرده است.

سعید شیبانی در گفتگو با خبرنگار یزدامروز؛ در خصوص شهریه مدارس و مراکز غیر دولتی در دوره‌های مختلف پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه گفت: طبق دستورالعمل وزارتخانه آموزش و پرورش سامانه تعیین شهریه برای مدارس وجود دارد که مدارس موظف هستند اطلاعات را از اعم از تعداد نیروها، مبلغ حق التدریس، امکانات و فضاهای آموزشی را تکمیل کنند و پس از بررسی و تایید توسط منطقه و ناحیه آموزش و پرورش و سپس تایید از سوی اداره کل استان، به وزارتخانه ارسال می‌شود.

افزایش 23 درصدی شهریه مدارس غیر دولتی یزد

وی ادامه داد: هر ساله نرخ شهریه مدارس غیر دولتی افزایش می‌یابد و امسال به طور متوسط حدود 23 درصد شهریه این مدارس افزایش پیدا کرده است حتی برخی مدارس غیر دولتی استان بنابه فضای فیزیکی، امکانات و تجهیزاتی که دارند بالاتر از این میزان و افزایش شهریه 30 درصدی و یا برخی مدارس افزایش شهریه 15 درصدی داشته‌اند.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی آموزش‌وپرورش استان یزد گفت: طبق ماده 15 قانون تاسیس و اداره مدارس غیر دولتی برای تعیین شهریه باید الگویی وجود داشته باشد که آیتم دوره تحصیلی، سطوح پرورشی و فعالیت‌های آموزشی، فعالیت‌های فوق برنامه آموزشی و درسی، فضای فیزیکی و تجهیزات، نرخ تورم در کشور و ... در تعیین شهریه در نظر گرفته می‌شود.

شهریه برنامه‌های غیرآموزشی به تصویب شورای مدرسه و انجمن اولیا می‌رسد

شیبانی افزود: شهریه فعالیت‌های تابستانی و همچنین برنامه‌های فوق برنامه و غیر آموزشی نیز از دیگر شهریه‌هایی است که مدارس غیر دولتی طبق آیتم‌های خاصی که در نظر گرفته می‌شود و پس از به تصویب رسیدن در شورای مدرسه وانجمن اولیا به نواحی ارسال می‌کنند و پس از تایید در نواحی آموزش و پرورش، مدارس اجازه دارند سقف 25 تا 30 درصد نسبت به شهریه اعلامی به خانواده‌ها، برای فعالیت‌های غیر آموزشی و فوق برنامه شهریه دریافت کنند که شرکت در این برنامه‌ها اختیاری است.

وی عنوان کرد: به دلیل شیوع کرونا، مدارس موظف شده‌اند شهریه دریافتی در زمینه برنامه‌های غیر آموزشی مانند اردو، جشن تکلیف، جشن پایان سال و از این قبیل برنامه‌هایی که به واسطه شیوع کرونا برگزار نشده است را به خانواده‌ها برگردانند که برخی از دانش آموزان که از مدرسه جدا می‌شوند باید هزینه به آنها پرداخت شود و آن دانش آموزانی که سال آینده باز هم در همان مدرسه ادامه تحصیل می‌دهند این هزینه به عنوان ودیعه برای شهریه سال آینده‌شان در نظر گرفته می‌شود.

شیبانی با بیان اینکه شهریه فعالیت‌ها و برنامه‌های آموزشی قابل برگشت نیست، گفت: مدرسه موظف بوده است که آموزش را انجام دهد طی مصاحبه معاون وزیر و بخشنامه‌ای که ارسال شده این موارد عنوان شده است اما برخی خانواده‌ها فکر می‌کنند چون مدارس سه ماه تعطیل بوده است باید شهریه به آنها برگردانده شود اما اینگونه نیست.

شیوع کرونا و آموزش مجازی، هزینه‌های مدارس را افزایش داده است

وی افزود: مدارس غیر دولتی باید حقوق پرسنل و بیمه آنها را که براساس قانون کار است به طور کامل پرداخت کنند و همچنین مدیر مدرسه و برخی عوامل آموزشی مدارس باید در این مدت زمان که شیوع کرونا موجب تعطیلی شده بود در مدارس حضور داشته باشند و همچنین آموزش‌های آنلاین برگزار و حتی برخی خانواده‌ها از سیستم مدرسه برای بهره‌گیری از این آموزش‌ها استفاده کردند و با توجه به هزینه‌هایی که وجود داشته شاید مبلغ ناچیزی به خانواده‌ها برگردانده می‌شود از طرفی مدرسه‌هایی داریم که برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آموزش مجازی بالای 100 میلیون هزینه کردند اما این هزینه در شهریه اعلام نشده است.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی آموزش‌وپرورش یزد گفت: اخیرا شهریه مدارس غیر دولتی با توجه به آیتم‌هایی از جمله برنامه‌های آموزشی، نرخ تورم، میزان افزایش حقوق پرسنل براسا قانون کار، اجاره بهای مدارس و .. تعیین شده است که اعتراضاتی نیز از سوی برخی مدارس به دلیل پایین بودن شهریه اعلامی نسبت به سال گذشته وجود داشته که باید از سوی وزارتخانه بررسی شود.

شیبانی تصریح کرد: چنانچه بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم با توجه به اینکه وضعیت تحصیلی سال آینده به طور دقیق مشخص نیست، زوج و فرد شدن کلاس‌ها و همچنین ارائه آموزش مجازی به دانش آموزان، هزینه‌های بسیار بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برای مدارس به همراه دارد، حتی با وجود درخواست کمک از سوی مدارس غیر دولتی به آموزش و پرروش وجود دارد هیچ تسهیلاتی نمی‌توانیم به آنها ارائه دهیم و باید خودشان هزینه‌ها را مدیریت کنند.

ورود آموزش و پرورش در صورت دریافت مبلغ خارج از شهریه اعلامی

وی ادامه داد: تیم بازرسی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد مرکب از 14 نفر تشکیل شده است که دو نفر خاص و خبره برای مدارس غیر دولتی تعیین شده که به هیچ وجه کوتاه نیایند و بررسی کنند تا آیتم‌های شهریه کاملا رعایت شود و با تکمیل فرم‌های بازدید و جمع بندی آنها اگر تخلفی وجود داشته باشد ناحیه و اداره کل آموزش و پرورش یزد ورود پیدا می‌کنند.

رئیس اداره مدارس غیردولتی آموزش‌وپرورش استان یزد افزود: چنانچه مدارس خارج از شهریه اعلامی مبلغی دریافت کنند آموزش و پرورش ورود پیدا می‌کند و دولت با اهرم‌هایی که دارد از جمله کاهش شهریه سال آینده، لغو مجوز و ... با آنها برخورد می‌کند و مردم نیز چنانچه تخلفی مشاهده کردند می‌توانند به صورت مکتوب شکایت کنند تا به آن رسیدگی شود.

شیبانی خاطر نشان کرد: خانواده‌ها می‌توانند هنگام انعقاد قرارداد با مدرسه، مطالبه داشته باشند که یک رونوشت از قرارداد در اختیار آنها نیز قرار بگیرد تا متوجه شوند که چه میزان شهریه و برای چه برنامه‌هایی پرداخت می‌کنند.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار