پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل ستاد دیه استان یزد:

افزایش 56 درصدی زندانیان جرائم غیر عمد در یزد/«چک برگشتی» عمده جرائم زندانیان یزد


مدیرعامل ستاد دیه استان یزد با بیان اینکه زندانیان چک‌های برگشتی در استان 71 درصد بیشتر شده گفت: امسال 56 درصدی زندانیان جرائم غیر عمد در یزد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش یزدرسا؛ اسلام افشون در گفت‌وگو با فارس در یزد اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون 36 نفر به جرم صدور چک بلامحل به زندان‌های یزد آمده‌اند.

 

وی ادامه داد: تعداد کل زندانیان جرائم غیرعمد از ابتدای سال جاری به 78 زندانی رسیده که از این تعداد 24 نفر در اثر تصادف و عجز در پرداخت دیه با رشد 300 درصدی، 36 نفر به دلیل صدور چک بلامحل و 18 نفر به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه راهی زندان شدند.

 

مدیرعامل ستاد دیه استان یزد با بیان اینکه آمار مجموع این افراد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 56 درصد افزایش داشته است، بیان کرد: سال گذشته هشت نفر به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه، 21 نفر به دلیل مشکلات مالی و چک و 21 نفر به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه و نفقه در زندان بودند که همگی با اخذ رضایت و حمایت خیران به جامعه بازگشتند.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری تنها تعداد زندانیان مالی نفقه و مهریه کاهش 14 درصدی داشته است اما همین تعداد نیز دارای مشکلاتی خاص هستند که عواقب بدی را برای آنها در جامعه دارد.

این مسئول با اظهار تاسف از وجود زندانیان زن در بین زندانیان مالی غیرعمد عنوان کرد: چهار نفر زندانی زن در بین این محکومان هستند که آمار آنها در مقایسه با سال گذشته افزایش 100 درصدی دارد.

 

افشون اضافه کرد: برای آزادی این 78 زندانی بیش از 82 میلیارد ریال نیاز است که البته 16 میلیارد ریال آن با اخذ رضایت و گذشت شاکیان پرونده حل شده و با پرداخت 66 میلیارد ریال دیگر، همه این محکومان به آغوش خانواده‌های خود باز می‌گردند.

 

مدیرعامل ستاد دیه استان یزد با اشاره به فعالیت مداوم کمیته صلح و سازش ستاد دیه استان خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز 68 میلیارد ریال برای آزادی محکومان نیاز بود که با حمایت‌های ستاد دیه و پیگیری‌های کمیته صلح و سازش، 22 میلیارد ریال اخذ رضایت شد و بقیه از سوی خیران پرداخت و همه آنها آزاد شدند.

 

افشون با یادآوری اینکه آمار محکومان مالی مهریه و نفقه رو به کاهش است و آمار کمتری در مقایسه با تصادفات و چک را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: متاسفانه مبلغ مهریه‌ها بسیار سنگین است و مسائلی همچون اختلافات فرهنگی، قومی و اخلاقی در نهایت اگر به گذشت و درک یکدیگر نرسد به طلاق منجر خواهد شد که سرانجامی جز پرداخت مهریه و یا زندان را به دنبال دارد.

 

وی افزود: زندگی زناشویی متشکل از تجاربی است که با آزمون و خطا صورت می‌گیرد اما این آزمون و خطا تاریخ و مهلت مشخصی دارد و اگر از زمان آنها بگذرد، تبدیل به نفاق و درگیری خواهد شد.

 

مدیرعامل ستاد دیه استان یزد با تاکید بر انتخاب درست و دقیق همسر توصیه کرد: خانواده‌ها در انتخاب خود دقت کنند و هم کفو بودن را مدنظر داشته باشند تا از هر نظر اختلاف را به کمترین میزان برسانند تا در آینده شاهد از هم پاشیدن خانواده‌ها، طلاق و زندان نباشیم.


آخرین اخبار آخرین اخبار