پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در یزد خبر داد


رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: ما در این دو سال تلاش اول‌مان حمایت از محیط‌بانان بوده است این‌ها نمادت محیط زیست و صفحه شناسایی محیط زیست در مقابل جامعه هستند و وظیقه سختی دارند.

به گزارش خبرنگار یزدامروز، عیسی کلانتری در جمع محیط‌بانان کشور در میبد، با تقدیر از سرهنگ محبت‌خانی فرمانده یگان محیط زیست کشور گفت: ایشان یکی از فعالترین مدیران محیط زیست است و من هر موقع با ایشان کار دارم ایشان یا در سیستان یا در خوزستان یا در خراسان یا در استان دیگری است و در عین حال کارهایش را بسیار خوب مدیریت می‌کند.

وی افزود: دو سال قبل من پرداختی‌های کارکنان و محیط‌بانان را با همه سازمان‌های دولتی از آموزش و پرورش گرفته تا وزارت نفت مقایسه کردم، متأسفانه پایین‌ترین پرداختی‌های دولت در کارکنان محیط زیست بود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: درست است که معلمی کار پرزحمتی است اما آن‌ها حداکثر در ماه 80 ساعت و حدود 8 ماه از سال کار می‌کنند اما محیط‌بانان 18 شبانه‌روز یعنی حدود 440 ساعت در پاسگاه‌ها زندگی و وقت‌شان را سپری می‌کردند و پایین‌ترین دریافت‌کننده دستمزد از سیتسم دولتی را هم بودند.

کلانتری خاطرنشان کرد: یک کارمند معمولی حداکثر 165 ساعت وقتش را به دولت می‌فروشد اما محیط‌بانان 440 ساعت در ماه وقت‌شان را در خدمت محیط زیست گذاشته بودند؛ وقتی با آقای رئیس‌جمهور صحبت کردم باورش نمی‌شد گفت تا الان کسی به من نگفته، گفتم من الان به شما می‌گویم.

وی بیان کرد: وضعیت مالی دولت را شما می‌دایند، متأسفانه به خاطر تحریم‌ها درآمدها و فروش نفت محدود است اما علیرغم این محدودیت‌ها برای اینکه هم‌طرازی‌ها ایجاد و عقب‌ماندگی تاریخی سازمان محیط زیست جبران بشود، چیزی نزدیک به 65 درصد بودجه جاری سازمان در این دو سال اضافه شده است.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: من اینجا از شخص رئیس‌جمهور و سازمان برنامه و بودجه تشکر می‌کنم که الان دیگر می‌توانیم بگوییم که پایین‌ترین نیستیم و تا کمرکش پرداختی‌های متوسط دولت آمده‌ایم.

کلانتری یادآور شد: اگر این قانون اخیر ان‌شاالله تصویب شد و ایرادات جزئی شورای نگهبان ظرف دو-سه هفته آینده برطرف شود یک مزیت دیگری هم دارد و آن هم اینکه نیروهای نظامی و انتظامی 20 درصد دریافتی‌شان بیشتر از هم‌ردیف‌های دولتی‌شان است لذا حقوق محیط بانان هم باید 20 درصد دیگر اضافه شود.

وی تأکید کرد: ما در این دو سال تلاش اول‌مان حمایت از محیط‌بانان بوده است این‌ها نمادت محیط زیست و صفحه شناسایی محیط زیست در مقابل جامعه هستند و وظیقه سختی دارند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست خطاب به محیط بانان گفت: کسی کارشناس، مهندس و یا آن تکنسین محیط زیست را نمی‌شناسد اما محیط‌بان را می‌شناسد، لذا در عین حالی که ما باید تلاش کنیم همه کسری‌های محیط‌بانان را برطرف کنیم شما محیط بانان هم باید الگوی محیط زیست باشید.

کلانتری اضافه کرد: قانون اخیر تصویب شده اما بار شما محیط‌بانان هم سنگین شده است، امروز رفتار شما حتی با متخلف و با کسی که از محیط طبیعت به هر نحوی تخلف و دزدی می‌کند باید با دیروز فرق کند.

وی ادامه داد: شما همه‌تان با قانون جدید نیاز به آموزش جدید دارید، فرماندهان محترم نیروی انتظامی در این زمینه ما را باید بیشتر کمک کنند، باید در به کارگیری اسلحه احتیاط بیشتری کنید، یعنی شما باید الگو باشید که نمایندگان مجلس و دولت را در استفاده از اسلحه روسفید کنید.

معاون رئیس‌جمهور اظهار داشت: من به شما قول داده بودم که تقریبا تا آنجایی که از دست دولت برمی‌آید در این دولت دوزادهم همه کسری‌هایتان جبران شود و شاید بیش از 50-60 درصدش تا بحال جبران شده و مابقی هم جبران خواهد شد؛ اما شما هم از نظر اجتماعی و رفتاری و برخورد با مردم عادی باید خیلی تلاش کنید چرا که شما معلم فرهنگی محیط زیست در جامعه هستید.

کلانتری با بیان اینکه امروز محیط زیست ما مورد تهدید قرار دارد، عنوان کرد: ما در حفظ محیط زیست‌مان خیلی کوتاهی کردیم شاید جز ننگ‌های ما باشد که پیشرو در فرسایش آب و خاک در جهان هستیم و پیشرو در تولید پسماند زباله در دنیا و پیشرو در آلودگی هوا هستیم.

وی خطاب به محیط‌بانان افزود: وظیفه شما حمایت از مواد ژنتیکی اعم از جانوری و گیاهی است، مواد ژنتیکی که حقوق نسل‌های بعد است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بیان کرد: توسعه پایدار دارای چهار محور شامل اقتصادی بودن، به هم نریختن مسائل اجتماعی، حفظ محیط زیست و حفظ حقوق نسل‌های بعد است؛ تنها سازمانی که از نظر وظیفه، باید نسبت به دو مورد آخر حساس باشد سازمان حفاظت محیط زیست و به خصوص محیط‌بانان هستند چراکه بخش عمده‌ای از حفظ حقوق نسل‌های آینده، محافظت مواد ژنتیکی در حوزه چهارگانه فعالیت شما است.

کلانتری خاطرنشان کرد: طبق اعلام سازمان‌های جهانی، 17درصد تمام کشورها باید دست نخورده باقی بماند و همانطور که هست باید حفظ شود، دلیل این توصیه هم این است که مواد ژنتیکی که امروز در زمین وجود دارد و هنوز علم بشر توانایی استفاده از آن را ندارد برای نسل‌های آینده باقی بماند که این موضوع را دنیا در زیستگاه‌های چهارگانه دیده است و موظف به رعایت آن هستیم.

وی یادآور شد: کشور ما از 17 درصد استاندارد جهانی تنها حدود 12 درصد آن تحت پوشش مراتع حفاظت شده است که تا 10 سال باید به 17 درصد برسد.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه محیط‌بانان معلم محیط زیست هستند، تأکید کرد: رفتار شما 3هزار نفر، الگویی برای 82 میلیون نفری است که می‌خواهیم دوستدار محیط زیست باشند.

کلانتری اضافه کرد: اگر سالیانه 300 نفر به جمعیت محیط‌بانان کشور اضافه شود و بازنشسته‌ها نیز از سازمان خارج شوند در 10 سال آینده چیزی حدود 5 هزار محیط‌بان خواهیم داشت که اتفاق خاصی در روند فعالیت‌ها نخواهد داشت چراکه ما 184 میلیون هکتار وسعت سرزمینی داریم که اگر جمعیت محیط‌بانان به 5 هزار نفر برسد یعنی هر محیط‌بان 33 هزار هکتار در کشور را باید پوشش بدهد که امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: اما ما وقتی وارد مسئله فرهنگی ‌شویم و الگوسازی برای آحاد جامعه داشته باشیم، خود مردم محیط زیست را حفظ می‌کنند؛ ما با 5 هزار نفر محیط زیست را نمی‌توانیم حفظ کنیم اما اگر الگو شدیم این 5 هزار نفر را می‌توانیم به 80 میلیون ایرانی حافظ محیط زیست برسانیم.

کلانتری با اشاره به همکاری نیروی انتظامی با یگان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: از زمانی که همکاری محیط‌بانان با نیروی انتظامی آغاز شده، جایگاه ویژه‌ای برای شما ایجاد شده است و با اعلام آمادگی فرماندهان محترم سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، همکاری با این دو نهاد نظامی نیز انجام خواهد شد.

وی افزود: آغاز همکاری با نهادهای نظامی با اجرای طرح پادگان سبز با الگو سازی در مصرف انرژی، آب، تولید زباله، مدیریت پسماند و حفظ محیط زیست پادگان‌های ما الگو شوند و نارسایی‌های یگان حفاظت محیط زیست کشور با کمک این دو نهاد مقدس رفع شود.

کلانتری گفت: 5 درصد نیروی‌های محیط‌بانی کشور شهید، 20 درصد آن‌ها زخمی و جانباز شده‌اند؛ یعنی از 3 هزار نیروی ما 140 نفر شهید و 600 نفر زخمی داشته‌ایم که در هیچکدام از نهادهای نظامی کشور آمار شهدا و جانبازان به این درصد نبوده و نیست.

انتهای پیام/