پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد مطرح کرد

اقتصاد تعاونی در شرایط کنونی راهگشای اقتصاد کشور است


مدیرعامل و از موسسان گروه تعاونی پیشگامان، معتقد است اقتصاد تعاونی در شرایط کنونی راهگشای اقتصاد کشور است.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزدندا؛ تعاون و همکاری در رشد و شکوفایی جامعه نقش بسزایی دارد. بدیهی است با گسترش فرهنگ تعاون، وحدت و هم دلی در جامعه حاکم و ابتکارها و نوآوری ها شکوفا می شود.

13 شهریور در ایران روز تعاون نامگذاری شده است.

در جهان امروز، برای کسب توفیق در کلیه مسائل اقتصادی و فرهنگی باید همکاری باشد تا بتوان به مقاصد عالی دست یافت. به منظور ایجاد این همکاری، در اصل۴۴ قانون اساسی، بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مطرح و شرح و تفصیل آن در ۱۳ شهریور ۱۳۷۰، به تصویب مجلس رسید. در این راستا، وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از بخش تعاونی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۰ تشکیل شد.

راهبرد 20ساله گروه تعاونی پیشگامان از نگاه مدیرعامل

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد بمناسبت روز تعاون در گفتگو با خبرنگار یزد آوا گفت: گروه تعاونی پیشگامان در سال 1375 فعالیت خود را به منظور ارائه خدمات تبادل اطلاعات در بستر اینترنت شروع کرد و اکنون با گذشت 20 از شروع فعالیت از بهترین تعاونی‌های کشور محسوب می‌شود.

محمدرضا رضایی نژاد اظهار کرد: نگاهی به کارنامه 20 ساله گروه تعاونی پیشگامان که اکنون با بیش از 30 شرکت و افزون بر 42هزار سهامدار به اتحادیه تخصصی امور زیربنایی شرکت‌های تعاونی پیشگامان تبدیل شده است نشان می دهد هرکجا در استان یزد و سراسر کشور پروژه ای مهم و تاثیرگذار با قابلیت منفعت رسانی به مردم مطرح بوده است دست یاری گر و باور تعاون محور پیشگامان نقشی اساسی در آن داشته است.

وی افزود: اعتقاد به فعالیت در قالب تعاون،عدالت اجتماعی، جذب سرمایه‌های خرد مردم و ارائه ایده‌های جذاب و مورد توجه جامعه، دامنه فعالیت‌های پیشگامان را به خدمات الکترونیکی، مخابراتی و تولید مصنوعات مرتبط از جمله اخذ مالکیت فیبر نوری به صورت انحصاری در آب های آزاد دنیا گسترش داد.

رضایی‌نژاد اذعان کرد: پیشگامان همچنان که با تکنولوژی روز دنیا عرصه های جدید را فتح می کرد پهنه جغرافیایی تحت نفوذ خود را به تمامی استان های کشور گسترش داد و همزمان نیز حوزه های نوینی از فعالیت های خود را در زمینه های گوناگون رونمایی کرد.

اقتصاد تعاونی در شرایط کنونی راهگشای اقتصاد کشور است

مدیرعامل و از موسسان گروه تعاونی پیشگامان، معتقد است اقتصاد تعاونی در شرایط کنونی راهگشای اقتصاد کشور است.

وی عنوان کرد: مشارکت مردم در طرح ها و پروژه های پیشگامان و عمل به تعهد اجتماعی که نمود آن حمایت از فعالیت های فرهنگی اجتماعی است بسیار دارد.

رضایی‌نژاد  در توضیح فعالیت های این گروه گفت: گروه تعاونی پیشگامان در حال حاضر یکی از بزرگترین تعاونی های فعال در کشور و به طور خاص بزرگترین تعاونی فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

وی ادامه داد: حوزه های 12گانه فعالیت این گروه از اپراتور ارتباطات ثابت،اپراتور فیبر نوری و پهنای باند، کارخانجات تولیدی پیشگامان، زنجیره تامین و لجستیک، حمل و نقل، امنیت شبکه، خدمات فناوری اطلاعات و نرم افزار، بانک و بیمه، باشگاه مشتریان، فعالیت های اجتماعی، سلامت و عمران و تبلیغات تشکیل شده است.

رضایی نژاد همچنین به برخی از مهم ترین پروژه های درحال اجرای این گروه اشاره و اظهار کرد: پیشگامان ارائه دهنده اینترنت پرسرعت ADSL در سراسر کشور، دارنده مجوز ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت(FCP)، تنها مالک ایرانی فیبر نوری بین الملل در آب های آزاد دنیا، مجری اولین بندر خشک تعاونی ایران، بزرگترین شرکت تعاونی تولید و مونتاژ بردهای الکترونیک، اولین کارخانه تولید کاغذ از سنگ در ایران، اولین و بزرگترین تعاونی تبلیغاتی دانش بنیان کشور، مجری اولین مرکز شتاب دهنده نوآوری تعاونی کشور، طراحی، تامین تجهیزات و احداث نیروگاه های خانگی خورشیدی و مزارع خورشیدی، اولین سرمایه گذار بخش خصوصی کشور در حوزه تعاون در احداث و راه اندازی نیروگاه بیوگاز با استفاده از فاضلاب شهری است.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد اذعان کرد: گروه تعاونی پیشگامان در زمینه اینترنت بی سیم نیز وارد شده و تاکنون نزدیک به 45میلیارد تومان از سوی پیشگامان در این زمینه مشارکت انجام شده است؛ البته در صورتی که این اقدام به صورت کامل انجام شود، علاوه بر اینترنت، تلفن ثابت بی سیم نیز به مشترکان خانگی ارائه خواهد شد.

نمایندگی های گروه تعاونی پیشگامان

رضایی نژاد با اشاره به نمایندگی های گروه تعاونی پیشگامان و نوع خدمات آنها در سطح کشور گفت: نمایندگی ها و شرکت های گروه تعاونی پیشگامان در شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، بوشهر، کرمان، قزوین و ... به فعالیت در زمینه های ارائه اینترنت پرسرعت  ADSL، ارائه محصولات و تجهیزات و امنیت شبکه، نمایندگی رسمی کمپانی های FORTINET و KASPERSKY ، ارائه محصولات روشنایی با تکنولوژی LED و نورپردازی، برنامه نویسی و ارائه نرم افزارهای تخصصی، امنیت اطلاعات، باشگاه مشتریان پیشگامان ، مشاور و مجری فضاهای تبلیغاتی محیطی،  برگزاری دوره های آموزشی، طراحی سیستم های هوشمند و مجری WIFI شهری در اماکن عمومی مشغول به فعالیت هستند.

مشارکت مردمی مهم ترین ویژگی فعالیت پیشگامان

رضایی‌نژاد تصریح کرد: گروه تعاونی پیشگامان در طول بیش از 2دهه فعالیت ، بررسی تهدیدها و فرصت های موجود در جامعه برای برنامه ریزی های کلان خود را همواره مد نظر داشته است، اتاق فکر گروه تعاونی پیشگامان تعاون و حرکت در قالب تعاونی را عمیقا باور دارد و اعلام می کند (مشارکت مردمی )مهم ترین ویژگی فعالیت پیشگامان در طول این سال ها همگان را به تحسین واداشته است.

وی افزود: تکیه بر اعتماد بیش از 40 هزار سهامدار از گوشه  کنار میهن پهناور ایران اسلامی و اتکابه چهار اصل توکل، تفکر، تعهد و تعاون همچنین استفاده از مدل اقتصاد تعاونی، نقطه قوت گروه تعاونی پیشگامان است.ضمن اینکه توانسته با پول خرد مردم پروژه های بزرگی را در کشور اجرا کند.

رضایی نژاد در ادامه با اشاره به فعالیت های این گروه در راستای اشتغال زایی به عنوان یکی از مهمترین عوامل رونق اقتصاد کشور، اذعان کرد: واضح است که یکی از چالش های اساسی امروز کشور که رهبر معظم و تمام مقامات عالی رتبه نیز بر آن اهتمام دارند بیکاری جوانان پرانرژی، تازه نفس و تحصیل کرده آماده به کار در کشور است؛ گروه تعاونی پیشگامان از ابتدای تاسیس تاکنون موفق شده است با مشارکت مردم و راه اندازی بیش از سی شرکت که اکثر آنان در قالب تعاونی فعالیت می کنند، به اجرای پروژه های مهم و زیربنایی در اقتصاد کشور پرداخته و هزارنفر از جوانان را به صورت مستقیم و 5000 نفر را نیز به صورت غیرمستقیم وارد بازار کند؛ضمن اینکه سرمایه گذاری بالغ بر 40 هزار سهامدار در طرح های پیشگامان در سراسر کشور خود جلوه دیگری از اشتغال زایی است.

های پیش روی گروه تعاونی پیشگامان برای سال 96

وی همچنین در مورد برنامه های پیش روی گروه تعاونی پیشگامان برای سال 96 اظهار کرد: باتوجه به موقعیت حساس و استراتژیک ایران و همجواری با 13 کشور، جمهوری اسلامی ایران قابلیت تبدیل به هاب منطقه ای ترانزیت کالا و دیتا را دارد و این یکی از اهداف گروهی تعاونی پیشگامان است.

وی ادامه داد: پروژه بندر خشک جهت ترانزیت کالا و پروژه رینگ فیبر نوری جهت ترانزیت دیتا در نظر گرفته شده است که امیدواریم با تحقق آنها به اشتغال 10هزار نفر برسیم.

رضایی‌نژاد گفت: معتقدیم حرکت در قالب اقتصاد تعاونی راهگشا و موثر خواهد بود چرا که اقتصاد تعاونی به منزله بال پرواز اقتصاد مقاومتی است، با اعتمادسازی و استفاده موثر از نخبگان کشور و استفاده از پول خرد مردم و با ایجاد صنایع جدید از راه اقتصاد تعاونی که بند اول اقتصاد مقاومتی است به یقین می توان همه تهدیدهای ناشی از حجم بالای نقدینگی و آمار روز افزون بیکاری را به فرصت تبدیل کرد.

تحقق عدالت اجتماعی در راستای برابری اقتصادی در جامعه

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد گفت: گروه تعاونی پیشگامان صرفا با تکیه بر پشتوانه و سرمایه های خرد مردمی و در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و دغدغه های مقام معظم رهبری از جمله اجرای اصل 44 قانون اساسی ، تحقق اقتصاد مقاومتی ، اشتغال زایی ، کمک به معیشت مردم ، کمک به رونق اقتصادی ، کمک به کنترل و مهار قاچاق کالا ، تحقق اهداف پدافند غیرعامل کشور قدم برداشته است .

وی تاکید کرد: همچنین تحقق عدالت اجتماعی به عنوان یک اصل اساسی در راستای برابری اقتصادی در جامعه از دیگر اهداف خانواده بزرگ پیشگامان است.

دستاوردهای گروه تعاونی پیشگامان در سال 95

رضایی‌نژاد در ادامه به مهمترین دستاوردهای گروه تعاونی پیشگامان در سال 95 اشاره و تصرح کرد: بندر خشک پیشگامان که در زمینی به وسعت 700 هکتار با مجوز هیئت دولت و با سرمایه گذاری مردم و گروه تعاونی پیشگامان به عنوان اولین بندر خشک تعاونی کشور در حال تاسیس و راه اندازی است به شبکه سراسری ریلی کشور متصل شد.

وی افزود: انبارهای ده هزار متر مربعی ، شانیتگ یارد ، محوطه گمرکی، سردخانه دو مداره ،خطوط ریلی اختصاصی  ، ایستگاه راه آهن اختصاصی ، ترمینال چند منظوره و مجموعه اداری بندر خشک پیشگامان پیشرفت 50 تا 100 درصدی را دارد. افتتاح اولین کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک در خاورمیانه با دکتر ربیعی ، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در شهرک صنعتی یزد گام بزرگی در راستای تحقق زمین پاک بود که به لطف خداوند و تلاش همه دست اندرکاران امر انجام شد.

رضایی‌نژاد تصریح کرد: خط اول این طرح در استان یزد راه اندازی شده و چهار خط دیگر در زمینه تولید این نوع کاغذ به زودی به بهره برداری خواهد رسید.این نوع کاغذ از مزیت های زیادی نسبت به کاغذ های معمولی برخوردار بوده و کمک شایانی به حفظ محیط زیست کشور می کند. تولید کاغذ سنگی در واقع انقلابی بزرگ در صنعت چاپ و بسته بندی در منطقه ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل تعاونی پیشگامان کویر یزد عنوان کرد: ایجاد مرکزی برای خلق ایده های نرم افزاری دانشجویان با عنوان مرکز شتاب دهنده نوآوری پیشگامان در دانشگاه یزد که اولین مرکز شتاب دهنده نوآوری تعاونی کشور هم هست گام موثر دیگری بود که در راستای اشتغال زایی صورت پذیرفت.

رضایی‌نژاد راه اندازی شرکت تعاونی انرژی های خورشیدی پیشگامان را  گام بزرگ دیگر گروه تعاونی پیشگامان برای حفاظت از محیط زیست عنوان کرد و گفت: تولید و فروش انرژی های پاک از منابع تجدید پذیر ، طراحی ، تامین تجهیزات و احداث نیروگاه های خانگی خورشیدی و مزارع خورشیدی ، واردات و صادرات برق و محصولات ، تجهیزات ، ملزومات و مواد اولیه مرتبط با انرژی های پاک از جمله اولویت های فعالیت شرکت تعاونی انرژی های خورشیدی پیشگامان است که به تازگی فعالیت خودرا آغاز کرده است.

وی خاطر نشان کرد: موقعیت های ممتاز جمهوری اسلامی ایران در منطقه ، منابع غنی خدادادی و نیروی انسانی کاردان و نخبه ، نشان می دهد کشور عزیزمان ایران شایسته بهترین وضعیت در جهان است. باید دست در دست یکدیگر و با باور تعاون، فردایی بهتر بسازیم.

انتهای پیام/ز.ک
 


آخرین اخبار آخرین اخبار