محتوا محتوا

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس :


نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در خصوص این مطلب که آیا اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین قانونی بوده اظهار داشت: این طرح کاملا قانونی است چرا که در قانون هدفمندی یارانه ها این اجازه به دولت داده شده که قیمت سوخت را تا 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس ارتقا بدهد.

سیدابوالعضل موسوی در مصاحبه با یزدرسا؛ با منتفی دانستن طرح توقف قیمت بنزین در مجلس گفت: با توجه به اعلام بدون اطلاع قبلی افزایش قیمت سوخت که البته دلایل حاص خود را داشت نمایندگان نیز نسبت به این طرح توجیه نبوده و از همین رو برای آنان پذیرفتنی نبوده و جو عمومی مجلس با این اقدام مخالف بود بنابراین پس از اعلام  این موضوع به دنبال ارائه طرحی برای بازگرداندن قیمت بنزین بودند و همین استدلال باعث شد دو طیف ولایی و امیدی با امضای 240نفر از نمایندگان طرح توقف افزایش قیمت بنزین را آماده کردند که با توضیحات شمخانی رئیس شورای عالی امنیت ملی نمایندگان از تصمیم خود منصرف شدند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در خصوص این مطلب که آیا اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین قانونی بوده اظهار داشت: این طرح کاملا قانونی است چرا که در قانون هدفمندی یارانه ها این اجازه به دولت داده شده که قیمت سوخت را تا 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس ارتقا بدهد که در حال حاضر این قیمت 5 هزار تومان است و قیمت آزاد سوخت پایین تراز این مبلغ بوده : بنابراین دولت اختیار این افزایش قیمت را داشته است.

موسوی افزود: دولت در سال گذشته قصد داشت قیمت سوخت را افزایش دهد که مجلس با آن مخالفت کرد و با جلساتی که بین دولت و مجلس صورت گرفت توافق شد در ابتدای امر مبارزه با قاچاق سوخت شدت پیدا کند سپس راهکارهایی برای کنترل مصرف سوخت اتخاذ شود پس از آن سهمیه بندی اجرایی شود و در صورت لزوم اصلاح قیمت صورت پذیرد که این روند پلکانی در اقدام اخیر توسط دولت رعایت نشد.

وی تصریح کرد: دولت این بار برای اجرای تصمیم خود طرح افزایش قیمت سوخت  را به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برد و با تصمیم سران سه قوه طرح مصوب شد البته این طرح برای اجرا نیاز به پشتوانه امنیتی داشت که پس از توجیه شواری امنیت ملی کشور این پشتوانه هم تامین و این تصمیم اجرایی شد.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اعلام بدون اطلاع قبلی افزایش نرخ بنزین به مردم شوک وارد کرد گفت: برای مردم این موضوع قابل هضم نبود و با توجه به مشکلات معیشتی و گرانی کالاها مردم از آمادگی لازم برای روبرو شدن با این ماجرا برخوردار نبودند که به نظر بنده اگر از قبل نمایندگان توجیه بودند و با مردم صحبت کرده بودند،مردم پذیرش بهتری نسبت به این موضوع داشتند.

وی درخصوص اینکه مجلس چه برنامه ای برای ضمانت عدم افزایش قیمت سایر کالاها دارد ابراز داشت: مجلس یک دستگاه نظارتی است  و نمی تواند در امور اجرایی دخالت کندالبته  می تواند با ابزارهای نظارت،سوال،استیضاح و تحقیق و تفحص و با برگزاری جلسات مستمر با مسئولان دولتی نظارت قویتری داشته و شرایط بازار را رصد کرده و تذکرات لازم را ارائه دهد.

نائب رئیس کمیسون عمران مجلس اضافه کرد: به طور مثال  در کمیسیون عمران برای جلوگیری از افزایش قیمت بلیط اتوبوس،هواپیما و قطار یا خدمات بین راهی باید جلسات متعدد با وزارت راه و شهرسازی برگزار کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس با اشاره به این مطلب که با توجه به اینکه این طرح وارد مرحله اجرا شده  و مجلس نمی تواند در آن دخالتی داشته باشد گفت: به نظر من این طرح پختگی لازم را ندارد و نیاز به تغییراتی از جمله تغییر درمیزان سهمیه اختصاصی به اتومبیل ها دارد بنابراین  باید در شورای هماهنگی سران سه قوه  نگاه جامع تری به این طرح صورت گیرد.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار