پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد:


محمدرضا دهقانی از توزیع اقلام رایگان بهداشتی بین خانوارهای یزدی خبر داد.

محمدرضا دهقانی در مصاحبه با یزدامروز؛ از توزیع اقلام رایگان بهداشتی بین خانوارهای یزدی خبر داد و  گفت: این  اقلام بهداشتی که شامل ماسک،بروشورهای آموزشی و مواد ضدعفونی کننده هستند در اختیار مراکز جامع سلامت قرار داده خواهد شد ومردم می توانند پس از اعلام دانشگاه علوم پزشکی برای دریافت آن به این مراکز مراجعه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود:هدف از توزیع این اقلام در مراکز سلامت، برطرف کردن دغدغه های مردم در خصوص بیماری کرونا از طریق ارائه بروشورهای اموزشی و همچنین اطلاع از وضعیت سلامت خانوارها است البته  اولویت با استان های درگیر بوده و احتمالا این بسته در هفته های آینده در یزد توزیع خواهد شد.

توصیه های غذایی در خصوص بیماری کرونا

وی تاکید کرد: توصیه می شود تنها افرادی که با بیماران سروکار دارند نظیر کادردرمانی یا اطرافیان فرد بیمار، از ماسک استفاده کنند و استفاده از ماسک برای افراد سالم اصلا توصیه نمی شود.

دهقانی با بیان این مطلب که اگر فردی مثبت هم تشخیص داده شود با اقدامات درمانی بهبود خواهد یافت و جای نگرانی نیست اظهار داشت: این بیماری می تواند برای افراد مسن و یا افراد دارای بیماری های زمینه ای و زنان باردار خطرناک باشد البته این موضوع نباید موجب غفلت مردم از رعایت نکات بهداشتی شود.

معاون بهداشتی علوم پزشکی یزد پرهیز ازغذاهای چرب و نیم پخت مثل سرخ کردنی ها،فست فودها و انواع کباب را از مهمترین رژیم غذایی در این ایام برشمرد و ابراز داشت: بنده متخصص طب ایرانی نیستم اما به گفته متخصصان این حوزه با توجه به طبع سرد ویروس توصیه می شود مردم از غذاهای دارای طبع گرم استفاده کنند همچنین استفاده از میوه جات تازه به ویژه میوه جات دارای ویتامین ث،سبزی های تازه،شولی یزدی،تخم مرغ کاملا جوشانده شده،گوشت کامل پخت شده و استفاده از دارچین و زنجبیل به اندازه توصیه می شود.

ضدعفونی اماکن عمومی به عهده شهرداری هاست

وی در خصوص اقدامات دانشگاه علوم پزشکی برای ضدعفونی کردن اماکن عمومی هم گفت: بر اساس پروتکل، وظیفه ما همکاری بین بخشی با دیگر دستگاه های متولی در زمینه ضدعفونی اماکن عمومی است  بنابراین تهیه و در اختیار قرار دادن دستگاه های ضدعفونی کننده  به متولیان  اجرایی نظیر شهرداریها وظیفه ماست و آن ها نیز باید نسبت به انجام ضدعفونی و گندزدایی سرویس های بهداشتی عمومی،اتوبوس های شهری،مدارس و...مبادرت ورزند.

دهقانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این مطلب که حیواناتی نظیر سگ،گربه و خفاش مخزن بیماری کرونا هستند ابراز داشت: به کسانی که نسبت به نگهداری این حیوانات اقدام می کنند توصیه می شود اکیدا مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

این مقام مسئول از آمادگی 100 درصدی شبکه بهداشتی استان برای مقابله با ویروس کرونا خبر داد و گفت: برای اینکه از فشار مراکز اورژانس بکاهیم از روز شنبه 4 مرکز سلامت در شهرستان یزد و در هر شهرستان یک مرکز به صورت ویژه به منظور ارائه خدمات به مردم در این زمینه آماده باش هستند و این مراکز علاوه بر ساعات اداری در ساعات عصر از 16 تا 24 نیز به مراجعین ارائه خدمت خواهند داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ابتلای مجدد مبتلایان به این بیماری پس از گذراندن دوران نقاهت وجود دارد اظهار داشت: به غیر از برخی بیماری های عفونی نظیر سرخک که فرد مبتلا پس از دوران نقاهت به صورت دائمی نسبت به این بیماری ایمن می شود در مورد برخی دیگر از بیماریهای عفونی از جمله کرونا احتمال ابتلای مجدد وجود دارد.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها ضرورتی نداشت

معاون بهداشتی علوم پزشکی یزد در پایان پیرامون تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در استان گفت: علی رغم نامه وزیر محترم مبنی بر عدم ضرورت تعطیلی مدارس استان های منفی اما بر اثر فشار مردم مدارس و دانشگاه ها تعطیل شدند.

وی ادامه داد: ما و آموزش و پرورش کاملا با این تعطیلی مخالف بودیم چرا که معتقدیم اگر هم موردی در این محیط ها رویت می شد قابل پیگیری و درمان بود اما با تعطیلی این مراکز مبتلایان احتمالی در جامعه پخش شده اند اما در مجموع استان به این نتیجه رسید که مدارس و دانشگاه ها را تعطیل کند و البته این تعطیلی فرصت خوبی برای ضدعفونی این اماکن است.

انتهای پیام/ح

 


آخرین اخبار آخرین اخبار