پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون فنی سازمان حفاظت محیط زیست استان یزد:

آمار یوزآسیایی در استان یزد نگران کننده است/ تکذیب خبر گم‌شدن یوز پلنگ‌های آسیایی در استان


معاون فنی سازمان حفاظت از محیط زیست استان یزد از تکذیب خبر گم شدن یوز پلنگ‌های آسیایی در استان خبر داد.

به گزارش یزدامروز، نهم شهریور روز ملی حفاظت از یوزپلنگ، یادآور عهد بستن با یکدیگر مبنی بر حفاظت از آخرین بازمانده‌های این حیوان ارزشمند است. 

حسن اکبری؛ معاون فنی سازمان حفاظت از محیط زیست استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت یوزپلنگ‌هایی که زیستگاهشان در استان یزد است، گفت: از ابتدای دهه 80 پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در استان رسما شروع شده است و سابقه مشاهده این گونه ارزشمند در استان مربوط به سال 1354 در منطقه کلوت سرخابی شهرستان مهریز است.

معاون فنی سازمان حفاظت از محیط زیست استان یزد با بیان اینکه  سازمان یاد شده  پیشرو در حمایت و نگه‌داری از حیات وحش است، اظهار کرد: چند سالی است که آمار یوزآسیایی در استان بسیار نگران کننده است؛ چرا که اگر بنا بر این آمار حیوان به حالت خود در زیستگاه رها شود بسیار مشکل‌ساز است.

وی خبر گم شدن دو یوزپلنگ آسیایی را تکذیب کرد و افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته یوزپلنگ‌ها رؤیت شده‌اند.

اکبری تصریح کرد: بیشترین زیستگاه‌های یوز در مناطق حفاظت شده اردکان و کوه بافق دره انجیر و منطقه شکار ممنوع کمکی بهاباد مورد پایش قرار گرفته است.

این مسئول با بیان اینکه مامورین اجرایی محیط زیست به دلیل شب گردی این نوع گونه‌ها  اقدام به دوربین تله گذاری در زیستگاه‌های مزبور نموده‌اند، اذعان کرد: استان یزد در زمینه ثبت وقایع و تصاویر یوزها با استفاده از دوربین‌های تله‌ای پیشتاز است.

معاون فنی سازمان حفاظت از محیط زیست استان یزد با اشاره به اینکه جمعیت ماده یوزپلنگ‌ها در حوزه ایران مرکزی رو به کاهش است، عنوان کرد: به دست آوردن آمار کامل از تعداد این گونه جانوری در استان به مطالعات جامع‌تری در تمام زیستگاه‌های این خطه نیاز دارد.

یزدرسا

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار