پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رتبه دهم کنکور علوم انسانی:

انتظار کسب رتبه های تک رقمی را داشتم/ثمرات حمایت مسئولان از نخبگان،به استان بازخواهدگشت


هر ساله پس از برگزاری آزمون سراسری و دراواسط مرداد ماه از سوی سازمان سنجش نتایج اولیه این آزمون اعلام و رتبه های برتر رشته های مختلف مشخص می شوند.یزدی ها که هر ساله بالاترین آمار قبولی را در کشور ازآن خود کرده اند امسال نیز حائز رتبه های قابل توجه ای شده اند. علی سلطانی علی آباد، بکی از افتخار آفربنان استان بوده که رتبه دهم رشته علوم انسانی را کسب کرده است.

یزد امــــــــروز؛ روزگاری کنکور برای هر جوانی یک کابوس بزرگ محسوب می شد و تعداد زیادی از جوانان کشور که آینده خود را در قبولی این ماراتن علمی می دیدند با استرس کنکور،  شب را به صبح می رساندند.

هرچند امروزه به دلیل وجود دانشگاه ها و موسسات عالی آموزشی و کاهش داوطلبان، حساسیت ها نسبت به قبولی در کنکور کاهش یافته و تمامی شرگت کنندگان فرصت حضور در کلاس های دانشگاهی را پیدا می کنند اما همچنان کسب رتبه های ممتاز در این آزمون از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و همواره جامعه برای نفرات برتر این مسابقه احترام خاصی قائل شده است.

هر ساله پس از برگزاری آزمون سراسری و دراواسط مرداد ماه از سوی سازمان سنجش نتایج اولیه این آزمون اعلام  و رتبه های برتر رشته های مختلف مشخص می شوند.یزدی ها که هر ساله بالاترین آمار قبولی را در کشور ازآن خود کرده اند امسال نیز حائز رتبه های قابل توجه ای شده اند.

علی سلطانی علی آباد، بکی از افتخار آفربنان استان بوده که رتبه دهم رشته علوم انسانی را کسب کرده است.

زمانی که برای تهیه این مصاحبه به  سمت منزل نفر دهم کنکور سراسری مراجعه می کردیم حداقل تصوری که داشتیم این بود که مسئولان استان و یا لااقل مسئولان آموزش و پرورش استان اقدام به نصب بنر و پارچه نوشته به پاس افتخار آفرینی این دانش آموز یزدی کرده اند اما زهی خیال باطل،دریغ از حتی یک ......

  ای کاش به اندازه ای که برای مقاصد سیاسی هزینه می شود برای  آینده سازان علمی  کشورنیز سرمایه گذاری صورت گیرد.

گفتگوی خواندنی یزدرسا  با این نخبه یزدی را از دست ندهید؛

ابتدا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی بفرما ئید؟

محمدرضا سلطانی متولد 29/5/1376 درمحله سیدگل سرخ یزد که درای 4 برادر هستم. دوران دبستان را درمدرسه اندیشه،راهنمایی دکتر حسابی،و دبیرستان در سال اول رسولیان و سپس به مدرسه شهید رمضان زاده رفتم.. پدرم مهندس نساجی و مادر خانه دار هستند

از چه زمانی برای کنکور شروع به درس خواندن کردید؟

از سال دوم دبیرستان گاه و بیگاه درس می خواندم اما به صورت جدی از تابستان سال گذشته  شروع به درس خواندن کردم وبه طور متوسط روزانه 9ساعت به صورت مفید درس می خواندم.

رشته علوم انسانی را خودتان انتخاب کردید یا به توصیه اطرافیان؟

خودم علاقه وافری به ادبیات داشتم و به این دلیل رشته انسانی را اتخاب کردم

رشته و دانشگاه مورد علاقه؟

حقوق دانشگاه تهران

چه کسی برای مطالعه درکنکور شما برنامه ریزی کرد؟ 

در حقیقت خودم برای مطالعه برنامه ریزی کردم چرا که هر کس باید برای خودش برنامه ریزی کند اما از مشاور و برادر بزرگترم نیزمشاوره گرفتم

به نظر جنابعالی چه عواملی در موفقیت شما تاثیر گذار بود؟

در وهله اول خواست،تلاش و پشتکار خودم، آرامشی که در محیط خانواده وجود داشت ،دلسوزی ها و حمایت های مدیر و معلمان مدرسه و از همه مهمتر حمایت های برادر بزرگترم بسیار تاثیرگذار بود.

آیا در طول این تقریبا یک سال هیچ گاه از درس خواندن وتلاش خسته وناامید شدید؟

بله در اوایل بهمن ماه بود که به بیماری نسبتا سختی دچار شدم و این بیماری برای مدت 2ماه ونیم مرا از درس دور و از نظر روحی افت کردم اما بعد از عید به لطف خدا و حمایت های خانواده به شرایط مناسب باز گشتم.

آیا انتظار کسب این رتبه راداشتید؟ 

بله حتی انتظارم رتبه های تک رقمی بود اما این بیماری رتبه بنده را تا دهم تنزل داد.

آیا از کلاس های کنکور هم بهره مند شدید؟ 

خیر من عقیده دارم که انسان از تلاش  و پشتکار به هر جا می رسد و تنها در آزمون های آزمایشی مدرسه شرکت می کردم

موفقیت از دیدگاه نفر دهم کنکور انسانی چه رنگی است؟

سبز

افق نگاه محمدرضا سلطانی به آینده چیست؟ 

من همیشه به دنبال این بودم که جزو بهترین ها باشم، از ابتدا با هدف و انگیزه درس خواندم و دقیقاً می دانستم از خودم چه انتظاری دارم و چه می خواهم.

  خب چه می خواهید؟

دکتری حقوق و وکالت پایه یک دادگستری

اگر در بک جمله بخواهید از پدر و مادرتان تشکر کنید چه می گوئید؟ 

پدرو مادرعزیزم، از زحمات شما سپاسگزارم دمتون گرم.

چه کسی به شما خبر داد رتبه 10علوم انسانی را کسب کردید؟

برادربزرگتراز خودم

زمانی که این خبر رو شنیدید چه احساسی داشتید؟

واقعیت این است که من انتظار رتبه تک رقمی را  داشتم  و کسب این رتبه مرا شوکه کرد ولی در مجموع خدا را به خاطر این موفقیت شکرمی کنم.

ویژگی های انسان های موفق چیست؟

هدفدار، دارای پشتکار و منظم

به عنوان یک دانش آموز موفق چه توصیه ای به کنکوری ها دارید؟

کنکور را جدی بگیرند و با همه وجود تلاش کنند و یقین بدانند هر موفقیتی ریشه در تلاش و پشتکار دارد و به گونه ای باشند که سال کنکور آن ها با سال های گذشته تفائت داشته باشد.

به عنوان یک نخبه چه انتظاری از مسئولین استان دارید؟

مسئولان استان بداننداولاً هر چقدر از نخبگان حمایت کنند ثمرات و اثرات آن به نفع استان خواهد بود دوماً رشته علوم انسانی، که چند سالی است مورد تاکید رهبر معظم انقلاب می باشد یک رشته پایه و مهم در جامعه می باشد وهر چه بیشتر به آن اهمیت داده شود مشکلات جامعه کمتر خواهد شد.

سخن آخر؛

از همه نوجوانان و جوانان می خواهم در هر زمینه ای که مشغول فعالیت هستند جدیت داشته باشند وبدانند هرانسانی به هر موفقیتی دست پیدا می کند به دلیل جدی بودن درکارش می باشد.
 

توصیه های پدرومادرمحمدرضا؛

 بمانعلی سلطانی پدر محمرضا،پس از 11سال ترک تحصیل درکنکور سال 69 شرکت کرده و در رشته مهندسی نساجی پذیزفته و سپس فارغ التحصیل شده است.

وی هدف از این اقدام را ایجاد انگبزه برای فرزندانش دانست و گفت: خداراشکر هر 4فرزندم تحصیلات دانشگاهی داشته و در زندگی خود موفق هستند

پدرنخبه یزدی دلیل موفقیت محمدرضا را توکل به خدا،پشتکار و حمایت خانواده بیان کرد و افزود: از پدرومادر دانش آموزان کنکوری می خواهم فرزندان خود را تحت فشار قرار ندهند و بگذارند فرزندان با خیالی آسوده برای آینده خود تصمیم بگیرند و از دانش آموزان هم خواهشمندم درصورتی که قصدادامه تحصیل در دانشگاه دارند با جدیت و تلاش درس بخوانند.

وی از مسئولان استان نیز خواست از دانش آموزان نخبه بیش از این ها حمایت کنند.

مادرمحمدرضا نیز خطاب به مادران دانش آموزان گفت: هرگز فرزندانتان را به راهی که علاقه مند نیستند مجبورنکنید و تنها با راهنمایی مسیر موفقیت آنان را هموار سازید.

 


آخرین اخبار آخرین اخبار